Katalánsko trvá na odtržení od Španělska, začne se jednat o termínu referenda

Při nadcházejících jednáních mezi katalánskou regionální vládou a centrální vládou v Madridu musí být jedním z hlavních témat stanovení termínu pro uspořádání referenda o nezávislosti. V rozhovoru s agenturou Reuters to dnes řekl katalánský premiér Quim Torra. Podle něj už se Katalánsko "nezvratně" vydalo na cestu směrem k odtržení od Španělska. Madrid uspořádání plebiscitu a případnou nezávislost Katalánska jednoznačně odmítá.

Quim Torra (Katalánsko)
doporučujeme

"Budeme mít nezávislost," řekl Torra. Mluvit o nějakém konkrétním časovém horizontu, kdy by se mělo referendum o samostatnosti uspořádat, je podle katalánského premiéra předčasné. Právě toto téma by se ale podle něj mělo objevit v rozhovorech se španělskou vládou, které mají začít ještě tento měsíc.

Torra ve čtvrtek v Barceloně hovořil se španělským premiérem Pedrem Sánchezem. Schůzka se uskutečnila díky dohodě Sánchezových socialistů s jednou z katalánských separatistických stran, která je zastoupena i ve vládě tohoto autonomního regionu a jíž rozhovory slíbili socialisté za podporu Sánchezovi při lednovém povolebním hlasování o důvěře ve španělském parlamentu.

Na řešení krize kolem bohatého severovýchodního španělského regionu mají španělští vládní socialisté a katalánští separatisté odlišný názor. Madridská vláda trvá na tom, že referendum je nepřijatelné.

Situace kolem Katalánska se vyhrotila na podzim 2017, kdy tamní bývalá regionální vláda, složená rovněž ze separatistů, uspořádala referendum o nezávislosti, ač španělská ústava takové hlasování neumožňuje. Bývalá španělská vláda poté se souhlasem horní komory španělského parlamentu dočasně převzala správu Katalánska, odvolala tamní vládu a rozpustila regionální parlament.

Bývalé katalánské vedení španělská prokuratura kvůli separatistickým snahám obžalovala ze vzpoury a soud loni v říjnu odsoudil devět katalánských politiků k dlouholetým trestům vězení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo v Česku dál roste, přibylo 2376 nakažených. Na…

25.01.2021 14:04 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává třetí den na 69 bodech, ve čtvrtém z pěti stupňů rizika…

Slovenské nemocnice hlásí rekordní počet pacientů s koronavirem

25.01.2021 13:37 Nemocnice na Slovensku hlásily na o víkendu rekordních více než 3200 hospitalizovaných s…

Nizozemský premiér odsoudil zločinné násilí na protestech

25.01.2021 12:17 Nizozemský premiér Mark Rutte dnes odsoudil "zločinné násilí", které provázelo víkendové…

EU kritizuje zatýkání v Rusku, část států žádá sankce

25.01.2021 10:36 Evropská unie je vážně znepokojena masovým zatýkáním po víkendových protestech v Rusku a v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama