Katalánsko trvá na odtržení od Španělska, začne se jednat o termínu referenda

Při nadcházejících jednáních mezi katalánskou regionální vládou a centrální vládou v Madridu musí být jedním z hlavních témat stanovení termínu pro uspořádání referenda o nezávislosti. V rozhovoru s agenturou Reuters to dnes řekl katalánský premiér Quim Torra. Podle něj už se Katalánsko "nezvratně" vydalo na cestu směrem k odtržení od Španělska. Madrid uspořádání plebiscitu a případnou nezávislost Katalánska jednoznačně odmítá.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Quim Torra (Katalánsko)
doporučujeme

"Budeme mít nezávislost," řekl Torra. Mluvit o nějakém konkrétním časovém horizontu, kdy by se mělo referendum o samostatnosti uspořádat, je podle katalánského premiéra předčasné. Právě toto téma by se ale podle něj mělo objevit v rozhovorech se španělskou vládou, které mají začít ještě tento měsíc.

Torra ve čtvrtek v Barceloně hovořil se španělským premiérem Pedrem Sánchezem. Schůzka se uskutečnila díky dohodě Sánchezových socialistů s jednou z katalánských separatistických stran, která je zastoupena i ve vládě tohoto autonomního regionu a jíž rozhovory slíbili socialisté za podporu Sánchezovi při lednovém povolebním hlasování o důvěře ve španělském parlamentu.

Na řešení krize kolem bohatého severovýchodního španělského regionu mají španělští vládní socialisté a katalánští separatisté odlišný názor. Madridská vláda trvá na tom, že referendum je nepřijatelné.

Situace kolem Katalánska se vyhrotila na podzim 2017, kdy tamní bývalá regionální vláda, složená rovněž ze separatistů, uspořádala referendum o nezávislosti, ač španělská ústava takové hlasování neumožňuje. Bývalá španělská vláda poté se souhlasem horní komory španělského parlamentu dočasně převzala správu Katalánska, odvolala tamní vládu a rozpustila regionální parlament.

Bývalé katalánské vedení španělská prokuratura kvůli separatistickým snahám obžalovala ze vzpoury a soud loni v říjnu odsoudil devět katalánských politiků k dlouholetým trestům vězení.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový šéf CDU? O funkci má zájem tvrdý kritik Ruska

18.02.2020 12:07 Do klání o předsednictví německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) se nečekaně rozhodl…

Írán převezl USA. Svého občana vyměnil za vězněného Němce

18.02.2020 11:59 Írán v pondělí propustil německého občana odsouzeného k tříletému vězení, oznámila dnes íránská…

Babiš jedná v Estonsku. Řeč přišla na protiruské sankce či rozpočet EU

18.02.2020 10:55 Česko by mělo zorganizovat další konferenci o kybernetické bezpečnosti, řekl premiér Andrej Babiš…

Špionážní aktivity Huawei? Německo poslalo Američany k šípku, důkazy jsou…

18.02.2020 09:34 Americké důkazy o špionáži ze strany čínské telekomunikační společnosti Huawei, které Bílý dům…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama