Podnikatel Daniel Křetínský se už od roku 2016 scházel s francouzskými politiky, aby lobboval za možnost investovat do polostátní energetické firmy EDF. Na základě svých rešerší to tvrdí deník Le Monde, jejž český miliardář Křetínský od loňska spoluvlastní. Tato zjištění odporují opakovaným podnikatelovým tvrzením, že jeho následné investice do francouzských médií nesouvisejí se zájmem o tamní energetický sektor, zdůrazňuje list.
Křetínský, který zbohatl díky plynu a uhlí, loni kromě podílu v prestižním francouzském deníku Le Monde koupil i další francouzská tištěná periodika, což ve Francii vyvolalo otázky po motivaci takových investic a obavy o nezávislost těchto médií. Letos v červenci Křetínský koupil dvě francouzské uhelné elektrárny - v Saint-Avold a v Gardanne.
Podnikatel se ale podle informací listu už v roce 2016 v sídle francouzského ministerstva financí v Bercy setkal s několika poslanci, kteří měli rozhodovat o změně majetkové struktury EDF. Na jiných místech měl schůzky s řadou lidí tehdy blízkých vysoce postaveným francouzským politikům, které deník vyjmenovává. Je mezi nimi i tehdejší mluvčí starosty města Bordeaux a favorizovaného kandidáta na post předsedy strany Republikánů Alaina Juppého, za kterou by Juppé v případě vítězství kandidoval na francouzského prezidenta. Tím mluvčím nebyl nikdo jiný než nynější premiér Édouard Philippe.
Tehdy měla EDF značné finanční potíže a vláda chystala zvýšení jejího kapitálu o čtyři miliardy eur (103 miliard Kč). To se pak uskutečnilo o rok později, český magnát se jej ale nezúčastnil. Podle tvrzení deníku pro něj taková možnost ale zůstává otevřená, protože francouzský kabinet chystá reorganizaci společnosti a možná umožní přístup k některým jejím aktivitám i soukromému sektoru.
Když loni v říjnu Křetínský kupoval podíl v holdingu Le Nouveau Monde (LNM), který vlastní podíl v Le Monde, ujišťoval zaměstnance těchto prestižních pařížských novin, že ve Francii nemá střet zájmů. Výslovně uvedl, že se nesetkal s žádným představitelem tamní politické scény, a přiznal jen setkání s Philippem, který byl tehdy i starostou města Le Havre, kde má sídlo jedna z posledních uhelných elektráren ve Francii spravovaná skupinou EDF. "Jsem si jist, že si na to ani nepamatuje," napsal tehdy český miliardář v devítistránkovém dopise zaměstnancům Le Monde.
Uhelné elektrárny, které letos Křetínský koupil za nízkou cenu, jak píše Le Monde, mají ukončit činnost do roku 2022. K tomu se zavázal současný francouzský prezident Emmanuel Macron. Podle lidí z Křetínského okolí byl tento krok "prostředkem, jak vstoupit do francouzského energetického sektoru", píše Le Monde.
Související
Křetínský předčil Kellnerovou a je nejbohatším Čechem. Babiš ztrácí pozice
Britové si kvůli poště proklepnou Křetínského. Londýn se obává o národní bezpečnost
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera
Policie zasahovala na univerzitě v Plzni. Útok se nepotvrdil
včera
Schválený rozpočet jako nástroj destrukce. Babiš kritizoval, Fiala ostře reagoval
včera
Česko bude mít další národní park, rozhodla vláda. Řešila i výpadek dodávek ropy
včera
Svatá Barbora a tradice adventního času
včera
Policie našla u rodičky obviněné z vraždy další mrtvé dítě
včera
EU není připravená na obchodní válku s USA. Macron varoval před bolestivou prohrou
včera
Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde
včera
Jižní Korea se zmítá v politické krizi. Jun Sok-jol otevřel stanným právem bolestivé rány
včera
V Česku se poprvé objevil domácí případ onemocnění difylobotriózou
včera
Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je
včera
NATO odradí Putina od celoevropské války. K ústupkům ho ale nedonutí ani Trump, míní expert
včera
Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby
včera
Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije
včera
Patová situace prolomena. Ukrajina čelí nejhorším ztrátám za poslední dva roky
včera
Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR
včera
Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?
včera
Jižní Korea na nohou. Politici i veřejnost chtějí prezidentovu hlavu, Sok-jol čelí impeachmentu
včera
Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak
3. prosince 2024 21:51
Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo
3. prosince 2024 21:03
Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana
Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit.
Zdroj: Libor Novák