Léková agentura EU uspíší rozhodnutí o vakcíně od firmy Moderna

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) chce o povolení vakcíny proti koronaviru od americké firmy Moderna rozhodnout 6. ledna a ne až 12. ledna, jak dříve plánovala. Informují o tom agentury s odvoláním na EMA.

Biotechnologická společnost Moderna
doporučujeme

Agentura chce příští pondělí vydat podmíněné povolení pro použití očkovací látky od firem Pfizer a BioNTech. Evropská komise jej pak bude schopna schválit do dvou dnů. Některé země sedmadvacítky už oznámily, že s vakcinací začnou hned po Vánocích.

Společnost Moderna už dnes, dříve, než se očekávalo, předala EMA poslední potřebná data ohledně své vakcíny. "Obsahují specifické informace týkající se výroby pro trh v Evropské unii," uvedla agentura.

Látka společnosti Moderna má oproti přípravku Pfizeru výhodu v tom, že nemusí být skladována při extrémně nízkých teplotách, a bude proto jednodušší ji distribuovat až k samotným pacientům. I tato vakcína by se ovšem pro maximální ochranu podávala ve dvou dávkách, přičemž druhé očkování se má provádět čtyři týdny po prvním. Není vyloučené, že přípravku od Moderny dá v pátek zelenou americký Úřad pro kontrolu léčiv (FDA).

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Koronavirus má v USA víc obětí než druhá světová. Reprodukční…

21.01.2021 16:45 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve…

Maďarsko předběžně schválilo vakcínu AstraZeneca, ale i Sputnik V

21.01.2021 16:42 Maďarské úřady předběžně schválily očkovací látku od firmy AstraZeneca a také ruskou vakcínu…

V Portugalsku se zpřísní restrikce, zemí se šíří britská mutace

21.01.2021 16:13 Portugalská vláda chystá další zpřísnění protiepidemických opatření. Nově by se měly uzavřít školy,…

Merkelová hájí karanténní opatření, jsou kvůli mutacím nezbytná

21.01.2021 13:21 Aktualizováno Jako nezbytné dnes německá kancléřka Angela Merkelová obhajovala zpřísnění karanténních opatření v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama