Lidskoprávní skupiny kritizují postup proti on-line terorismu

Zástupci 61 lidskoprávních skupin dnes vyzvali poslance Evropského parlamentu, aby v nadcházejícím hlasování odmítli nové nařízení o potírání teroristického obsahu na sítích. To společnostem jako Google, Facebook a Twitter ukládá, aby do hodiny od zveřejnění odstranily příspěvky vyzývající k terorismu. Podle ochránců lidských práv však taková pravidla narušují některé základní svobody, informovala agentura Reuters.

Evropská komise nařízení připravila v roce 2018 v reakci na sérii útoků radikalizovaných jednotlivců v několika evropských zemích, o nichž se soudilo, že v nich hrály určitou roli i on-line příspěvky s teroristickým obsahem. Očekává se, že Evropský parlament bude o nařízení hlasovat v dubnu, čtyři měsíce poté, co se Bruselu podařilo na jeho podobě dohodnout s jednotlivými členskými státy.

Nové nařízení, po jehož rychlém přijetí volala v reakci na loňské atentáty z Francie či Rakouska řada zemí, má znemožnit například koordinaci útoků či zveřejňování návodů k výrobě výbušnin. Smazání či zamezení přístupu k teroristickým příspěvkům budou mít na jeho základě pravomoc požadovat úřady členských států. Orgány jedné země přitom budou moci využít tento nástroj pro celé území EU.

Lidskoprávní organizace včetně Human Rights Watch (HRW), Amnesty International (AI), evropské pobočky Civil Liberties Union (CLU) či Evropské federace novinářů (EFJ) se však domnívají, že nařízení ohrožuje svobodu vyjadřování, právo na informace nebo právo na soukromí.

Komise teroristický obsah definuje jako materiály podporující terorismus či příspěvky cílené na nábor a výcvik teroristů.

Krátký čas, který mají provozovatelé sociálních sítí na odstranění příspěvků, však znamená, že by s největší pravděpodobností museli využívat automatických nástrojů, jako jsou filtry při nahrávání příspěvků na síť, podotýkají lidskoprávní skupiny. Takové nástroje podle nich mohou selhat při rozlišování škodlivého obsahu od aktivismu, satiry a příspěvků nabízejících alternativní přístup k problematice.

"Zvýšená automatizace nakonec povede k odstranění legálního obsahu, jako je zpravodajství, či obsahu o diskriminaci menšin a méně zastoupených skupin," uvedly lidskoprávní organizace. Problematická je také moc, kterou navrhované nařízení vloží do rukou státních úřadů v unijních zemích.

"Taková regulace může posílit autoritářské vůdce při umlčování kritiků za hranicemi jejich států. Znamená to, že vedoucí představitelé zemí jako (maďarský premiér) Viktor Orbán můžou po on-line platformách požadovat odstranění obsahu nahraného z jiné země, protože se jim nelíbí," dodává Eva Simonová z CLU.

Související

Více souvisejících

internet Terorismus

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 22 minutami

před 55 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy