Morawiecki chce víc amerických vojáků, ale ne na úkor Německa

Polský premiér Mateusz Morawiecki se dnes podle agentury AFP pokusil uklidnit německé znepokojení ohledně plánů na zvýšení počtu amerických vojáků v Polsku. Premiér v interview, poskytnutém pobaltské tiskové agentuře BNS, uvedl, že Polsko vyjednává se Spojenými státy o zvýšení počtu amerických vojáků na svém území, ale nikoliv na úkor Německa.

Mateusz Morawiecki
doporučujeme

Americký list The Wall Street Journal na počátku června napsal, že americký prezident Donald Trump nařídil, aby z Německa odešlo 9500 ze stávajících 34.500 vojáků. O den později Morawiecki řekl polskému rádiu RMF 24, že doufá, že Spojené státy část z těchto vojáků přesunou do Polska.

Nyní polský premiér řekl BNS, že Polsko důsledně usiluje o posílení americké vojenské přítomnosti na polském území, ale "nikoliv na účet zmenšení amerického kontingentu v Německu".

"Východní křídlo NATO je důležitá součást transatlantického společenství a jsme přesvědčeni, že udržení silných vazeb (s USA) je v zájmu nejen Polska, ale celé Evropy, včetně Německa," řekl. "Jednání o zvýšení počtu amerických vojáků postupují shodně s plánem a věřím, že výsledek bude imponující," dodal Morawiecki.

Morawieckého prohlášení předchází úterní návštěvě šéfa německé diplomacie ve Varšavě, napsala AFP a připomněla, že německé politiky perspektiva snížení amerického kontingentu ze současných 34.500 na 25.000 znepokojila. Šlo by podle nich o ránu pro NATO a úspěch pro Rusko.

Zatím není jasné, zda případné rozhodnutí Washingtonu zvýšit počet amerických vojáků v Polsku bude spjato se stažením vojáků z Německa, dodala AFP.

Polsko dlouhodobě usiluje o stálou přítomnost amerických vojáků na svém území jako o pojistku vůči Rusku. Až dosud se americké jednotky v Polsku pravidelně střídají.

Při návštěvě v Bílém domě loni na podzim se polský prezident Andrzej Duda s prezidentem Donaldem Trumpem dohodli na posílení amerických sil v Polsku z nynějších 4500 na 5500 vojáků. Obě strany dosud nedospěly k dohodě o posádkách a jejich financování nebo právní imunitě. Americká velvyslankyně ve Varšavě Georgette Mosbacherová nicméně ujistila, že jednání jsou na dobré cestě a plány na rozšíření americké vojenské přítomnosti v Polsku "jsou ještě smělejší, než byly původní návrhy".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plagiátorská kauza rozdělila slovenskou koalici, vyvolala demonstraci

03.07.2020 21:38 Kauza šéfa slovenského parlamentu Borise Kollára ohledně opisování v jeho diplomové práci rozdělila…

Lotyšsko a Estonsko také zpřísnily podmínky pro Čechy. Test jim nestačí

03.07.2020 21:22 Aktualizováno Slovinsko, Lotyšsko a Estonsko dnes kvůli rostoucímu počtu nových případů koronaviru omezily vstup…

Cestující z Česka budou muset do karantény i v Estonsku

03.07.2020 19:30 Lotyšské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí přidalo na seznam zemí se zvýšeným rizikem šíření…

Orbán získal moc nad další univerzitou. Maďarský parlament schválil…

03.07.2020 17:10 Maďarský parlament dnes schválil zákon o reformě Univerzity divadelních a filmových umění (SZFE),…

Související:

Právě se děje

Další zprávy