Na Babiše se sesype celá EU? Evropský soud EU přijal Wagenknechtův podnět

Soudní dvůr Evropské unie obdržel žalobu českého senátora Lukáše Wagenknechta na Evropskou radu ve věci střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Potvrdil to dnes tiskový mluvčí soudu, podle něhož by mohli soudci rozhodnout někdy v první půli roku 2021, pokud uznají podnět za oprávněný.

Přidejte svůj názor 164 komentářů

Soudní dvůr EU
doporučujeme

Pirátský politik žádá, aby soud uložil Evropské radě, v níž zasedají šéfové států a vlád států EU, nastavit si pravidla proti střetu zájmů prezidentů a premiérů členských států.

"Mohu potvrdit, že procedura v této věci byla registrována Tribunálem Evropské unie 21. října," uvedl dnes mluvčí soudu Balázs Lehóczki. Pokud by soud uznal podnět jako oprávněný a zabýval se jím, může vydat verdikt přibližně za rok a půl, sdělil mluvčí ČTK. V opačném případě může podle něho soud věc uzavřít výrazně dříve.

Český senátor zároveň požádal, aby byl případ projednán ve zrychleném řízení. Pokud s tím bude soud souhlasit, mohlo by to celou proceduru uspíšit až o rok, dodal Lehóczki.

Wagenknecht v podnětu upozornil, že kvůli střetu zájmů českého premiéra může hrozit zneplatnění budoucího evropského rozpočtu, pokud se bude Babiš jednání summitů EU o financích účastnit.

Evropská rada je nejvyšší a politicky nejsilnější orgán EU, nicméně jako jediný nemá podle Wagenknechta pravidla proti střetu zájmů nastavena. Hlavy států a šéfové vlád se podle něj proto mohou prostřednictvím hlasování v radě obohacovat. Babiš na summitech EU zastupuje Česko a může například rozhodovat o výši přímých zemědělských dotací, z nichž může prostřednictvím holdingu Agrofert sám profitovat, uvedl senátor.

Podle návrhu auditní zprávy Evropské komise má Babiš stále vliv na svou bývalou firmu Agrofert, a je proto ve střetu zájmů při čerpání peněz z evropských fondů. Česko by kvůli tomu mohlo vracet do rozpočtu EU kolem 450 milionů korun. Premiér možnost střetu zájmů důrazně a opakovaně odmítá a uvádí, že vracení peněz nehrozí. Babiš předloni převedl Agrofert kvůli českému zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů a tvrdí, že na něj nemá žádný vliv.

Loading...
Vstupte do diskuze (164)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uprchlíci nebo klimatické změny: Co je pro Evropu větší pohroma?

08.12.2019 11:32 V Maďarsku a jinde v Evropě aktivisté požadují opatření proti změně klimatu, ale politici tvrdí, že…

Pracovníci české ambasády v Berlíně mají zdravotní problémy. Viní azbest

08.12.2019 11:01 Část zaměstnanců českého velvyslanectví v Berlíně si stěžuje na zdravotní problémy, které přisuzují…

Francouzská starostka zakázala umírání o víkendu a svátcích

08.12.2019 10:40 Francouzská starostka zakázala 850 obyvatelům své vesnice La Gresle umírat v sobotu, v neděli a o…

Děsivé video výbuchu domu v Prešově. Počet obětí stoupl na osm

07.12.2019 22:06 Aktualizováno Hasiči již prohledali všechna patra v bytovém domě ve východoslovenském Prešově zničeném pátečním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama