Na Lesbosu jsou další dva migranti nakažení koronavirem

Mezi nově příchozími migranty na řeckém ostrově Lesbos se potvrdily další dva případy nákazy koronavirem. Informovala o tom dnes podle agentury Reuters řecká vláda. První dva nakažené odhalili zdravotníci začátkem týdne. Zástupci humanitárních organizací varují, že pokud by se nákaza dostala do katastrofálně přeplněného tábora Moria, kde žije ve stísněných podmínkách zhruba 17.500 žadatelů o azyl, mohlo by to mít nedozírné následky.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Řecko od 1. března nařídilo karanténu pro všechny migranty, kteří na ostrovy v Egejském moři z tureckého pobřeží připlují. Teprve po dvoutýdenní izolaci smějí do uprchlických zařízení, ne všichni migranti jsou ale na koronavirus testováni.

"Díky namátkovému testování v karanténní zóně na severu Lesbu se nákaza potvrdila u dvou nově příchozích ještě předtím, než byli přesunuti do tábora Moria, čímž se zabránilo ohrožení životů téměř 18.000 lidí, kteří tam žijí," citoval list The Guardian Dimitru Kalogeropulosovou z humanitární organizace Mezinárodní záchranný výbor (IRC).

V Řecku se dosud potvrdilo 2770 případů nákazy koronavirem, z toho 156 lidí zemřelo. Řecko patří k zemím, které pandemii covidu-19 podle mnohých expertů zvládly lépe než mnohé ostatní státy, zejména díky včasným restriktivním opatřením. Ta tamní vláda zavedla v polovině března a nyní je pomalu uvolňuje.

Táborům na řeckých ostrovech se dosud nákaza vyhýbala, v dubnu se ale koronavirem nakazilo 150 migrantů ubytovaných provizorně v hotelu na řeckém poloostrově Peloponés. Předtím se infikovali i migranti ve dvou táborech Malakasa a Ritsona nedaleko Atén.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko v očkování zaostává. Pardubický kraj má plné nemocnice

02.03.2021 22:03 Aktualizováno V Česku přibylo za pondělí 12 150 nakažených. Je to zhruba třikrát více, než v podstatně větším…

Sputnik V se stal nástrojem hybridní války, zní ze slovenské vlády

02.03.2021 16:22 Ruská vakcína Sputnik V se stala nástrojem hybridní války. Politizaci způsobilo, že výrobce…

Merkelová chce prodloužit karanténu v Německu do 28. března

02.03.2021 14:14 Aktualizováno Německá kancléřka Angela Merkelová chce prodloužit stávající karanténu nejméně do 28. března,…

Polsko mohlo porušit unijní právo, míní soud EU. Řeší jmenování soudců

02.03.2021 12:41 Nová polská pravidla pro jmenování soudců nejvyššího soudu mohou být v rozporu s právem Evropské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama