Na Lesbosu jsou další dva migranti nakažení koronavirem

Mezi nově příchozími migranty na řeckém ostrově Lesbos se potvrdily další dva případy nákazy koronavirem. Informovala o tom dnes podle agentury Reuters řecká vláda. První dva nakažené odhalili zdravotníci začátkem týdne. Zástupci humanitárních organizací varují, že pokud by se nákaza dostala do katastrofálně přeplněného tábora Moria, kde žije ve stísněných podmínkách zhruba 17.500 žadatelů o azyl, mohlo by to mít nedozírné následky.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Řecko od 1. března nařídilo karanténu pro všechny migranty, kteří na ostrovy v Egejském moři z tureckého pobřeží připlují. Teprve po dvoutýdenní izolaci smějí do uprchlických zařízení, ne všichni migranti jsou ale na koronavirus testováni.

"Díky namátkovému testování v karanténní zóně na severu Lesbu se nákaza potvrdila u dvou nově příchozích ještě předtím, než byli přesunuti do tábora Moria, čímž se zabránilo ohrožení životů téměř 18.000 lidí, kteří tam žijí," citoval list The Guardian Dimitru Kalogeropulosovou z humanitární organizace Mezinárodní záchranný výbor (IRC).

V Řecku se dosud potvrdilo 2770 případů nákazy koronavirem, z toho 156 lidí zemřelo. Řecko patří k zemím, které pandemii covidu-19 podle mnohých expertů zvládly lépe než mnohé ostatní státy, zejména díky včasným restriktivním opatřením. Ta tamní vláda zavedla v polovině března a nyní je pomalu uvolňuje.

Táborům na řeckých ostrovech se dosud nákaza vyhýbala, v dubnu se ale koronavirem nakazilo 150 migrantů ubytovaných provizorně v hotelu na řeckém poloostrově Peloponés. Předtím se infikovali i migranti ve dvou táborech Malakasa a Ritsona nedaleko Atén.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prezidentské volby v Polsku: Duda těsně vyhrál, ukazuje odhad

12.07.2020 22:01 Aktualizováno Volby polského prezidenta patrně těsně vyhrál stávající šéf státu Andrzej Duda. Naznačují to…

Katalánsko opět uvalí karanténu na 200 tisíc obyvatel, covid-19 se rychle…

12.07.2020 21:38 Španělsko zavede poprvé od uvolnění restrikcí přijatých kvůli koronaviru nová omezení pohybu v…

Polsko zažilo krutou a vulgární kampaň. Novinářka popsala boj o post…

12.07.2020 20:00 Poláci dnes rozhodují, zda jejich příštím prezidentem bude staronový nominant vládního Práva a…

Hon na pumu skončil. Polák se po třech dnech na útěku přihlásil policii,…

12.07.2020 19:08 Tři dny se ve Slezském vojvodství na jihu Polska ukrýval před úřady muž, který u sebe ilegálně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy