Na Nobelovu cenu za mír je 317 nominací

Na letošní Nobelovu cenu za mír bylo nominováno 317 kandidátů. Oznámil to dnes norský Nobelův výbor, který ale žádné jméno kandidáta či organizace tradičně nezmínil. Podle informací agentury Reuters byli nominováni mimo jiné mladá švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová, prodemokratičtí demonstranti v Hongkongu nebo Severoatlantická aliance.

"Na Nobelovu cenu za mír pro rok 2020 máme 317 kandidátů, z nichž 210 jsou osobnosti a 107 organizace," uvedl výbor. Dodal, že tento počet nominovaných je čtvrtý nejvyšší. Rekord v nominacích padl v roce 2016, kdy bylo na prestižní cenu doporučeno 376 osobností a organizací.

Nominace na letošní Nobelovu cenu za mír byly uzavřeny k 31. lednu. Další kandidáty ještě mohou na svém prvním zasedání přidat členové výboru. Vítěz letošního výběru bude oznámen v říjnu a ocenění si převezme 10. prosince.

Členové výboru se k jednotlivým nominacím nevyjadřují, podle podmínek mohou být jména kandidátů a těch, kdo je navrhli, zveřejněny až po 50 letech. Navrhovatelé ale často veřejně sdělují, koho k výběru předložili.

V loňském roce ve výběru z 301 kandidátů uspěl etiopský premiér Abiy Ahmed, který se zasloužil o podpis mírové dohody mezi Etiopií a Eritreou. Dohoda ukončila jeden z nejdelších konfliktů v Africe, v němž zahynulo na 80.000 lidí.

Související

Prezident Trump navštívil ministerstvo spravedlnosti

Trump spojil snahu o získání Grónska s neudělenou Nobelovkou. Už nejsem vázaný mírem, napsal do Norska

Americký prezident Donald Trump vyvolal další diplomatické pozdvižení poté, co v dopise norskému premiérovi Jonasi Gahru Støremu přímo propojil své hrozby ohledně ovládnutí Grónska s faktem, že dosud neobdržel Nobelovu cenu za mír. V textu, jehož pravost norský předseda vlády potvrdil, Trump otevřeně přiznává, že se již necítí být vázán snahou o klidné řešení sporů.

Více souvisejících

nobelova cena

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 46 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Více lékařů a zdravotníků pro české zdravotnictví. Programy nesou první výsledky

Ministerstvo zdravotnictví společně s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a Asociací děkanů lékařských fakult ČR vyhodnotilo výsledky dlouhodobých programů na podporu vzdělávání lékařů a nelékařských zdravotnických pracovníků. Oba programy podle hodnocení úspěšně plní svůj účel a zapojené školy naplňují stanovené závazky. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sucho, ilustrační fotografie.

První kroky koalice pro boj se suchem. Mají se vytipovat nejkritičtější místa

Ve Strakově akademii se v pondělí sešla na prvním zasedání obnovená Národní koalice pro boj se suchem. Jednala o navýšení prostředků na financování opatření proti suchu a o naplňování Koncepce ochrany před následky sucha pro území České republiky na období 2023–2027. Premiér po jednání zdůraznil, že ministerstva společně s Českým hydrometeorologickým ústavem sestaví mapu míst, která jsou suchem zasažena nejvíce. Zároveň byla na pondělí 24. srpna svolána Ústřední komise pro sucho. 

včera

včera

včera

Výhled počasí do poloviny září. Spalující léto už by se vrátit nemělo

Návrat tropického počasí už se během letošních letních prázdnin nepředpokládá. Teploty mohou být dokonce v některých obdobích podprůměrné. Vyplývá to z aktuálního měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy