Nejznámější případ zmizení dítěte v Evropě: Kauza Maddie McCannové opět ožila

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval Spolkový kriminální úřad.

Kauza britské holčičky Madeleine McCannové, která se ztratila 3. května 2007, je nejznámějším případem zmizení dítěte z poslední doby. Rodina McCannové přicestovala se skupinou přátel a jejich dětmi do turistického komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve 28. dubna na týdenní pobyt.

Rodiče Madeleine Kate a Garald, oba lékaři, osudný den uložili v 20:30 místního času všechny své děti (kromě tehdy tříleté Madeleine mají i o rok mladší dvojčata) a odešli na večeři se svými přáteli do restaurace, které se nacházela asi 50 metrů od apartmánu. Pokoj s dětmi pravidelně kontrolovali, naposledy v 21:00 místního času. Při návratu kolem 22:00 zjistili, že Madeleine zmizela, a hned zalarmovali policii.

Portugalská a později i britská policie, která zahájila vlastní vyšetřování v červenci 2013, začaly s pátráním a v počátku policie pracovala s hypotézou, že Madeleine byla unesena. Postupně se ale začala klonit k názoru, že se stala obětí násilného činu a že již nežije. Případ hlavně v prvních měsících provázela rozsáhlá mediální a informační kampaň. Rodinu podpořila například spisovatelka Joanne Rowlingová, fotbalista David Beckham nebo papež Benedikt XVI.

Prvním podezřelým se stal tehdy čtyřiatřicetiletý Robert Murat, který bydlel nedaleko apartmánu McCannových a kterého údajně spatřili přátelé McCannových u místa zmizení. Obviněn nakonec nebyl a od médií získal za hanlivé články odškodnění ve výši 600.000 liber (17,5 milionu korun).

Policie později označila za podezřelé rodiče Madeleine, žádná oficiální obvinění proti nim ale nevznesla a případ v červenci 2008 odložila. Portugalští policisté si původně mysleli, že Madeleine mohla nešťastnou náhodou zemřít a že rodiče poté ukryli její tělo. McCannovi jakákoliv obvinění vždy ostře odmítali a tvrdili, že dívku někdo unesl.

Rozruch vyvolal bývalý policejní inspektor Goncalo Amaral, který vydal v roce 2008 knihu Maddie - Pravda o lži. V ní tvrdil, že Madeleine zemřela při nehodě a že rodiče to tajili. Soud mu nakonec nařídil zaplatit rodičům dívky odškodné 500.000 eur (13,7 milionu Kč), nejvyšší soud ale rozhodnutí nižšího soudu zrušil.

V roce 2013 na základě nových poznatků a výzvy policie portugalská justice obnovila pátrání a britská policie o rok později začala pátrat po muži, který na jihu Portugalska zřejmě vykradl několik domů a sexuálně zneužil pět dívek ve věku od sedmi do deseti lety. Muž byl později identifikován jako Euclides Monteiro, ale zemřel již v roce 2009 při automobiloé nehodě. Na konci roku 2014 portugalská policie za přítomnosti svých britských kolegů také zahájila nové výslechy svědků, mezi kterými byli hlavně zaměstnanci hotelu Ocean Club, odkud Maddie zmizela a kde pracoval i Monteiro, ale i tehdejší rekreanti.

Loni v květnu portugalská policie oznámila, že vyšetřuje nového podezřelého v případu. Britská média tehdy uvedla, že se jedná o Němce Martina Neyw, který je v Německu ve vězení za únos a vraždu tří chlapců v letech 1992 až 2001. Portugalský tisk to ale odmítl.

Nyní Spolkový kriminální úřad uvedl, že němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy McCannové 43letého muže z Německa. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Podezřelý Němec v letech 1995 až 2007 pravidelně pobýval v regionu Algarve, vykonával tam příležitostné práce třeba v gastronomii, uvedl Spolkový kriminální úřad. Případ léta vyšetřuje britský Scotland Yard ve spolupráci s policií v Portugalsku a Německu.

Rodiče Madeleine McCannové označili za potenciálně velmi důležitou informaci o novém možném podezřelém. Nyní 43letý muž si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení v Německu za sexuální delikty.

"Kate a Gerry to vnímají jako potenciálně velmi důležité," řekl dnes BBC mluvčí rodiny McCannových Clarence Mitchell. "Nikdy se nevzdali naděje, že možná bude nalezena živá, ale jsou realisty," dodal.

"Ať bude výsledek této konkrétní linie vyšetřování jakýkoli, potřebují vědět, co se stalo jejich dceři, aby našli klid a kdokoli zodpovědný byl předán spravedlností," řekl mluvčí.

Související

Soud pro lidská práva Štrasburk

Rodiče zmizelé Madeleine prohráli spor u Evropského soudu pro lidská práva

odiče Madeleine McCannové, která jako tříletá zmizela v roce 2007 na společné dovolené v Portugalsku, prohráli spor u Evropského soudu pro lidská práva. Stěžovali si na rozhodnutí portugalského nejvyššího soudu, který jim zamítl odškodné za pomluvu kvůli výrokům portugalského vyšetřovatele Gonçala Amarala.

Více souvisejících

Madeleine McCannová

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy