Německá opozice vyčítá vládě migrační politiku a absenci kontrol na hranicích s ČR

Německé kontroly na hranicích s Rakouskem nedávají smysl, když chybí ostraha pomezí s Českem, přes které nyní do Německa vede migrační trasa. Během dnešní debaty ve Spolkovém sněmu to prohlásila místopředsedkyně opoziční frakce CDU/CSU Andrea Lindholzová. Konzervativní unie CDU/CSU, která je největší opoziční silou v parlamentu, požaduje po vládě sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze razantní zpřísnění migrační politiky.

"Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová řekla, že chce zabránit nelegální migraci. Pak ale nedává smysl, že vyloučila kontroly na německo-české hranici, přes kterou nyní dochází k nejvíce nelegálním vstupům do Německa," řekla Lindholzová. Tím, že Faeserová prodloužila stálou ostrahu hranic s Rakouskem a na českém pomezí ohlásila pouze zpřísněné namátkové kontroly, vyslala podle Lindholzové jasný signál převaděčům a pašerákům lidí, kudy je cesta do Německa volná.

Konzervativci k dnešní debatě ve Spolkovému sněmu předložili návrh nazvaný Okamžité ukončení zvláštního přístupu k migrační politice v Evropě. V něm požadují po vládě sociálnědemokratického kancléře Scholze, aby výrazně přitvrdila svou migrační politiku. Konzervativci rovněž chtějí, aby se společná migrační a azylová politika dostala na jednání říjnového summitu Evropské unie.

Jádrem debaty, kterou doprovázely často rozhořčené a nesouhlasné projevy vládních sociální demokratů a Zelených a také protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD), byla takzvaná nelegální migrace. Otázka možných hraničních kontrol s Českem byla spíše okrajová, neboť opozice usiluje především o celkovou změnu migrační politiky, neboť tu současnou považuje za příliš vstřícnou. Alexander Throm z CDU/CSU řekl, že z evropských států se jediné Německo nesnaží nelegálním přechodům hranice bránit. "Německo je jako řidič, který se řítí po dálnici v protisměru," řekl.

O možných kontrolách na hranicích s Českem se po Lindholzové zmínil ještě Marcel Emmerich za Zelené, který řekl, že taková ostraha škodí nejen pohraničním regionům, ale celému hospodářství a rozvoji.

Jeden z nejemotivnějších projevů měl Emmerichův stranický kolega Julian Pahlke, který řekl, že nikdo neutíká z domova bez důvodu a že takovým důvodem jsou války a konflikty. "Nejsou to věci, nejsou to zbraně, není to nebezpečné zboží, jsou to lidé," řekl o migrantech proudících do Německa. Sociálnědemokratický zákonodárce Hakan Demir německou vládu podpořil a poukázal na to, že právo na azyl je zakotveno v ústavě.

Bernd Baumann z AfD poslancům řekl, že ho návrh konzervativní unie překvapil, protože CDU/CSU byla až do loňského roku 16 let u moci a nic v této věci neudělala. "Účinných kontrol na hranicích jste se báli jako čert svěcené vody," řekl na adresu konzervativců. "Milionům migrantů jste umožnili přijít do Německa a změnit od samého jádra naše města, vesnice a vlast," dodal.

Baumann tak očividně narážel na rozhodnutí někdejší konzervativní kancléřky Angely Merkelové, která na vrcholu uprchlické krize v roce 2015 otevřela německé hranice běžencům. Za to shodou okolností nyní obdržela renomovanou Nansenovu cenu od Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Kritický vůči CDU/CSU byl také Stephan Thomae z liberálních svobodných demokratů (FDP). Podle něj donedávna vládní konzervativci nedokázali připravit funkční přistěhovalecký systém. "Potřebujeme legální příchod migrantů kvůli hospodářskému rozvoji. Nechceme jen akademiky a vysokoškolsky vzdělané, ale potřebujeme pracovníky obecně," řekl.

Thomae poukázal i na to, že stále není vyřešen osud migrantů, kteří přišli za vrcholu krize v letech 2015 a 2016 a kteří v Německu nadále žijí v režimu strpění. "Oni už ale mají děti, které se zde narodily a které mluví německy lépe než mnozí vaši rodiče či prarodiče," dodal.

Poslanci debatovali nejen o migraci ze států, jako jsou Afghánistán, Sýrie či Irák, ale také z Ukrajiny. Shodli se na tom, že útěk Ukrajinců vyvolal invazí ruský prezident Vladimir Putin a že hostitelským zemím náleží poděkování. Lindholzová, která Putina označila za válečného zločince, výslovně zmínila humanitární pomoc Česka, Polska nebo Moldavska. "Evropa stojí pevně na straně Ukrajiny a na to můžeme být jako Evropané hrdí," řekla.

Související

Německá policie, ilustrační fotografie.

Převrat v Německu: Policisté připouští další razie a zatýkání

Další vlnu razií a zatýkání očekává šéf Spolkového kriminálního úřadu (BKA) Holger Münch v souvislosti s přípravou převratu, který v Německu chystali příznivci krajní pravice. Münch to řekl v rozhovoru s veřejnoprávní televizí ZDF, kde uvedl, že prozatím je obviněno 54 lidí. Spiklence, které němečtí vyšetřovatelé označují jako teroristické uskupení, sledovaly bezpečnostní úřady od jara.

Více souvisejících

Německo migrace

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Kyjev

Člověk v tísni už od února pomohl půl milionu Ukrajinců

Humanitární organizace Člověk v tísni za devět měsíců trvání ukrajinsko-ruského konfliktu poskytla pomoc za více než miliardu korun. Její pracovníci pomáhají Ukrajincům v napadené zemi i těm, kteří před válkou uprchli do Česka. Od února, kdy Rusko na Ukrajinu zaútočilo, pomoc organizace přijalo přes půl milionu lidí. Člověk v tísni o tom dnes informoval v tiskové zprávě.

před 1 hodinou

Josef Baxa

Baxa v reakci na spekulace o novém předsedovi ÚS varoval před "zprzněním ústavy"

Ústavní soudce, který by s půlročním předstihem přijal nominaci na obsazené místo předsedy, by se zpronevěřil své roli strážce ústavnosti, domnívá se bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. Reagoval tak na spekulace některých médií, že se prezident Miloš Zeman chystá ještě před březnovým odchodem z funkce jmenovat šéfem Ústavního soudu (ÚS) Josefa Fialu.

před 1 hodinou

Velká Británie

Británie a Kanada dnes uvalily sankce na více než 50 lidí z celého světa

Británie a Kanada dnes uvalily sankce na více než 50 lidí z celého světa, které označily za "zkorumpované politické představitele, porušovatele lidských práv a pachatele sexuálního násilí souvisejícího s konflikty". Odvetná opatření se týkají především osob z Ruska a Íránu, ale i z několika dalších zemí, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Čína, ilustrační foto

Čína se po uvolnění covidových opatření vrací k normálu jen pomalu

Ačkoli čínská vláda ve středu uvolnila přísná opatření proti šíření koronaviru, mnoho lidí a firem v zemi se návratu k běžnému životu stále obává. Podle agentury Reuters o tom svědčí ztichlé ulice Pekingu a dalších měst i množství restaurací, které mají dál otevřená pouze výdejní okénka.

před 1 hodinou

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová v dopise žádá Bělorusko o propuštění Losikové

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) v dopise apelovala na svůj běloruský protějšek, aby byla propuštěna Darja Losiková, manželka běloruského politického vězně a spolupracovníka stanice Svobodná Evropa (RFE/RL) Ihara Losika. Sněmovna to uvedla v dnešní tiskové zprávě. K dopisu se připojilo dalších pět zemí.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Yemi A.D.

Česko má prvního vesmírného turistu. Yemi A.D. poletí s japonským miliardářem zadarmo

Japonský miliardář Jusaku Maezawa oznámil jména osmi členů posádky, se kterými se chce vypravit na cestu kolem Měsíce. Je mezi nimi také český umělec, producent a choreograf Yemi A.D, hvězda K-popu T.O.P. či americký DJ Steve Aoki. Členové posádky byli vybráni z přibližně milionu uchazečů. Náklady spojené s týdenní okružní cestou bude hradit Maezawa.

před 2 hodinami

Nachlazení, ilustrační fotografie

V Česku přibývá akutních respiračních nemocí, mezi lidmi se šíří i chřipka

V ČR podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) přibývá akutních respiračních infekcí (ARI) včetně chřipky a respiračně syncytiálních virů (RSV). V některých evropských zemích včetně sousedního Německa už se chřipka šíří se střední intenzitou, v Česku zatím počet případů roste hlavně u dětí ve věku šest až 14 let. SZÚ ale upozorňuje na to, že vzorků, které lékaři odesílají do národní referenční laboratoře, není dostatek.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Ceny pohonných hmot na Slovensku nadále klesají, jsou nejnizšší od dubna

Nejprodávanější benzin Natural 95 na čerpacích stanicích na Slovensku minulý týden zlevnil na devítiměsíční minimum, ceny nafty klesly na nejnižší úroveň od druhé poloviny dubna. Vyplývá to z dnešních údajů slovenského statistického úřadu. Ceny pohonných hmot se v zemi snižují už několik týdnů v řadě, předcházel tomu pokles cen ropy na světových trzích.

Aktualizováno před 3 hodinami

Ukrajinská armáda střeží své území (březen 2022).

Armády Moskvy a Kyjeva bojují na východě Ukrajině bez významných změn

Na frontě v Luhanské a Doněcké oblasti pokračují boje mezi ruskými a ukrajinskými jednotkami, ani jedna ze stran ale podle analýzy amerického Institutu pro studium války (ISW) zatím v těchto oblastech nedosáhla přesvědčivých zisků. Ukrajinský generální štáb dnes uvedl, že ruské jednotky nepřestávají útočit ve směru na Bachmut a Avdijivku.

před 3 hodinami

Požár v nákupním centru na okraji Moskvy

Masivní požár zničil část nákupního centra na okraji Moskvy. Nejméně jeden mrtvý

Při rozsáhlém požáru nákupního střediska na severním okraji Moskvy dnes zahynul jeden člověk. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na záchranné složky, podle kterých se oheň rozhořel na ploše 18.000 metrů čtverečních. Požár podle záchranářů souvisel se svářečskými pracemi na střeše budovy, přesnou příčinu určí experti po dohašení plamenů, napsal list Kommersant.

před 3 hodinami

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Počet nakažených stoupá. Za posledních sedm dní přibylo v Česku 5445 potvrzených případů koronaviru

Za posledních sedm dní přibylo v Česku 5445 potvrzených případů koronaviru. Hygienici do tohoto počtu zahrnují i opakované nákazy. V mezitýdenním srovnání je to nárůst zhruba o desetinu. Více se ale také testovalo. V nemocnicích je s covidem 728 lidí, počet hospitalizovaných se tak proti minulému týdnu mírně zvýšil. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Twitter zavede nové prvky, poskytne firmám více kontroly nad reklamami

Společnost Twitter zavede od příštího týdne nové ovládací prvky, které umožní společnostem zabránit tomu, aby se jejich reklamy zobrazovaly u tweetů obsahujících určitá klíčová slova. S odvoláním na e-mail, který provozovatel sociální sítě zaslal inzerentům, o tom dnes informovala agentura Reuters.

před 5 hodinami

Sněhová kalamita, ilustrační fotografie.

Počasí: Přívaly sněhu mohou o víkendu ochromit část Česka

O nadcházejícím víkendu může v některých částech Česka začít intenzivně sněžit, přičemž může napadnout i více než 30 centimetrů sněhu. Na možné nebezpečné jevy ve čtvrtek s předstihem upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na twitterovém profilu. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ukrajinský Charkov má letos vánoční strom na bezpečném místě, ve vestibulu metra (8. prosince 2022).

Charkov má letos vánoční strom ve vestibulu metra

Bez ohledu na to, že je Ukrajina ve válce s Ruskem, snaží se vedení Charkova vytvořit vánoční atmosféru. Ozdobený strom letos stojí na bezpečném místě v podzemním vestibulu jedné ze stanic metra tohoto druhého největšího ukrajinského města.

před 9 hodinami

včera

Rusové rozmístili v Záporožské elektrárně raketomety Grad, tvrdí Ukrajinci

Ruské jednotky ovládající ukrajinskou Záporožskou jadernou elektrárnu v jejím areálu rozmístily raketomety Grad. Dnes to uvedla ukrajinská společnost Enerhoatom. Tyto informace nelze nezávisle ověřit.

Zdroj: ČTK

Další zprávy