Německá armáda prvním evakuačním letem z Kábulu do uzbecké metropole Taškentu přepravila v noci na dnešek sedm lidí, ačkoli kapacita vojenského stroje je 114 míst. Německé ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že nebyla kvůli chaotické a vyhrocené bezpečnostní situaci jiná možnost.
Německá ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová dnes řekla, že odletět mohl jen ten, komu se v pondělí podařilo i přes chaos na letiště dostat. Německo chce další osoby z Afghánistánu dostat leteckým mostem mezi Kábulem a Taškentem, evakuace ale vázne. Afghánistán včetně Kábulu v posledních dnech rychle ovládlo islamistické hnutí Tálibán, na což západní země reagují překotnou snahou evakuovat své občany a spolupracovníky.
O evakuaci sedmi osob s odvoláním na vládní zdroje ráno informoval nejprodávanější německý deník Bild s tím, že na palubě vojenského letounu A400M odletělo do Taškentu pět Němců, jeden Nizozemec a jeden afghánský spolupracovník. Na evakuaci přitom čeká podle médií okolo šesti desítek zaměstnanců velvyslanectví, 88 dalších lidí s německým občanstvím a také Afghánci, kteří pracovali pro německou armádu a německé úřady. Nikdo z nich se ale na letiště nedostal.
"Měli jsme jen málo času, proto jsme odvezli jen ty, kteří byli na místě a kterých kvůli chaotické situaci nebylo na letišti mnoho," řekla Krampová-Karrenbauerová v dnešním rozhovoru s televizí ARD. Počet sedmi evakuovaných ministryně ale nepotvrdila, to učinilo dopoledne německé ministerstvo zahraničí.
"Můžeme potvrdit, že v noci bylo letem z Kábulu evakuováno sedm lidí," uvedl mluvčí ministerstva zahraničí. "Kvůli chaotickým okolnostem na letišti a pravidelné střelbě na přístupových bodech se v noci nepodařilo bez pomoci německých vojáků dostat na letiště dalším německým občanům a jiným evakuovaným osobám," uvedl.
Německý letoun přistál na vojenské části kábulského letiště, kam podle mluvčího ministerstva zahraničí neměli lidé z civilního sektoru přístup. "Letadlo navíc musel kvůli bezpečnostním požadavkům partnera Kábul po krátké době opět opustit," dodal mluvčí. Vojenské letiště kontroluje americká armáda. Kancléřka Angela Merkelová v pondělí na tiskové konferenci prohlásila, že bez podpory Američanů nebude evakuace možná.
Ministryně obrany hovořila v televizi ARD také o tom, že situace na kábulském letišti je velice složitá, nepřehledná a kvůli davům lidí chaotická. "Bylo to opravdu krkolomné přistání," řekla. Doplnila, že výsadkáři s sebou přivezli nezbytné vybavení, aby evakuace mohla vůbec pokračovat. "To byl hlavní úkol včerejšího dne," řekla o pondělní misi.
Německo v pondělí vyslalo do oblasti tři vojenské stroje A400M s výsadkáři, letouny budou nyní kyvadlově létat mezi Kábulem a uzbeckou metropolí. První vojenský letoun německé armády přistál v Kábulu i přes komplikace na letištní ploše ještě v pondělí.
Do Kábulu z Taškentu mezitím zamířil další německý vojenský letoun. Zpravodaj magazínu Der Spiegel na twitteru uvedl, že s dopravou německých občanů na letiště budou pomáhat němečtí výsadkáři. To následně potvrdilo ministerstvo zahraničí, které uvedlo, že se snaží zorganizovat během nadcházejících hodin evakuační skupinu.
Německá vláda kvůli váznou evakuaci čelí kritice opozice. Kancléřka Angela Merkelová v pondělí večer na tiskové konferenci řekla, že evakuace se v první řadě týká zhruba 500 afghánských pracovníků, se započítáním jejich rodin jde pak asi o 2500 lidí. Doplnila, že 1900 z nich je již v Německu, případně mimo Afghánistán. Zemi opustili již v předchozích dnech.
Související
Němci či Finové jdou příkladem. Evropa se připravuje na konflikt vysoké intenzity, může přijít kdykoliv
Německo: Rusko stojí za kybernetickým útokem proti kontrole letového provozu, snažilo se i ovlivnit volby
Německo , Afghanistán , letadla, letectví
Aktuálně se děje
před 57 minutami
WHO vydala varování před masivní epidemií chřipky. Překvapivě se šíří i ve školách
před 2 hodinami
Falešné video odhalilo sílu AI. Smyšlená zpráva o převratu ve Francii otřásla celým světem
před 3 hodinami
Pavel telefonoval se Zelenským. Řešili další podporu Ukrajině
před 4 hodinami
Klimatická krize v Česku skončila, prohlásil Macinka. Počasí nesouhlasí
před 5 hodinami
Rusko dosáhne svých cílů na Ukrajině za každou cenu, prohlásil Putin. Evropské lídry označil za prasátka
před 6 hodinami
Venezuela uvidí něco, co ještě nikdy nespatřila, vzkázal Trump. Caracas válečné hrozby odsoudil
před 7 hodinami
Monumentální zrada tradic, vydírání... Fotbalové MS může být kvůli politice USA a cenám vylidněné
před 8 hodinami
Ústavní soud zrušil oddělené termíny zápisů pro děti z Ukrajiny. Podle něj jsou diskriminační
před 8 hodinami
Babiš se vrací k evropskému stolu v kritický moment. Ukrajině se neúprosně krátí čas
před 9 hodinami
Soud poprvé rozhodoval v případu únosu chlapce ze Zlínska. Verdikt nepřekvapil
před 9 hodinami
Tři soutěsky už nebudou největší. Čína hluboko v Himálajích potají buduje nejvýkonnější vodní elektrárnu na světě
před 10 hodinami
Rusko rozmístilo u hranic NATO 360 tisíc vojáků, píše tisk. Šíříte fake news, varuje média rozvědka a armáda
před 10 hodinami
Klíčové jednání se blíží. Lídři EU rozhodnou o financování půjčky pro Ukrajinu, proti je Maďarsko, Slovensko i Česko
před 11 hodinami
Trump nařídil úplnou námořní blokádu tankerů mířících do a z Venezuely
před 12 hodinami
Trump pogratuloval Babišovi. Připomněl mu letouny F-35
před 14 hodinami
Výhled počasí až do Štědrého dne. Bílé Vánoce by přinesl jen zázrak
včera
Vražda spáchaná synem. Policie má jasno, jak zemřel režisér Reiner
včera
Ani napodruhé na nabídku nekývl. Bilič nebude trénovat českou fotbalovou reprezentaci
včera
Tragická událost v Kadani. Dítěti už nepomohli ani záchranáři
včera
Němci či Finové jdou příkladem. Evropa se připravuje na konflikt vysoké intenzity, může přijít kdykoliv
Evropa přechází k tvrdým obranným opatřením proti Rusku. Opevňování hranic, rostoucí vojenská role Německa, finská příprava na konflikt i rumunská ochota chránit Moldavsko ukazují jasný trend, kdy kontinent reaguje na ruskou agresi, hybridní tlak a slábnoucí jistotu amerického angažmá. Obrana se stává vlastní odpovědností Evropy a klíčovou podmínkou její stability.
Zdroj: Jakub Jurek