Němečtí poslanci schválili povinné očkování pro zdravotníky

Nejpozději k 15. březnu 2022 musí být zdravotníci, pečovatelé a záchranáři v Německu očkovaní proti nemoci covid-19, případně být z infekce vyléčeni, v opačném případě nebudou moci své profese zastávat. Výjimku mají pouze osoby, které ze zdravotních důvodů vakcinovány být nemohou. Dnes o tom rozhodli poslanci Spolkového sněmu a následně také Spolková rada, která zastupuje německé spolkové země. Německo zároveň připravuje všeobecnou očkovací povinnost, která by podle představ nového kancléře Olafa Scholze měla platit nejpozději od března.

Očkovací povinnost pro vybrané profese získala v parlamentu širokou podporu, ruku pro ni zvedli nejen poslanci vládní koalice sociálních demokratů (SPD), Zelených a liberálních svobodných demokratů (FDP), ale také opoziční konzervativní unie CDU/CSU. Unie již před hlasování uvedla, že i přes výhrady návrh podpoří. Z 689 odevzdaných hlasů jich pro povinné očkování zdravotníků bylo 571 a proti 80. Hlasování se zdrželo 38 zákonodárců.

S povinným očkováním nesouhlasili poslanci protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD), která je označována jako populistická až krajně pravicová. Na počátku pandemie AfD sice žádala rázná opatření, po několika měsících ale názor přehodnotila a nyní je považuje za omezování lidských svobod.

Návrh podobně hladce jako ve Spolkovém sněmu prošel i Spolkovou radou. Již před hlasováním řekl durynský premiér Bodo Ramelow z postkomunistické Levice, že pro úpravu ruku zvedne. Poslanci Levice se dnes přitom ve Spolkovém sněmu hlasování zdrželi. Durynsko je po Sasku koronavirem druhou nejpostiženější spolkovou zemí.

Právní předpis musí ještě podepsat prezident Frank-Walter Steinmeier a poté bude vydán ve spolkovém věstníku, čímž vstoupí v platnost.

Očkovací povinnost je součástí novely protiepidemického zákona, kterým se Německo v boji s pandemií řídí od listopadu, kdy v zemi vypršel celostátní epidemický stav. Tento nouzový režim poskytoval vládě značné pravomoci, nyní má ale hlavní slovo parlament. Ten také bude zřejmě v lednu hlasovat o zavedení všeobecné očkovací povinnosti.

O povinném očkování ve čtvrtek Scholz jednal se zemskými premiéry. Povinnost by mohla platit již od února, v médiích se ale často zmiňuje i 15. březen, kdy bude očkování vyžadováno od zdravotníků. Scholz konkrétní datum na čtvrteční tiskové konferenci nezmínil. "Zákon vstoupí v platnost velmi rychle," odpověděl na dotazy novinářů. Berlínský primátor Michael Müller k tomu uvedl, že na termínu nezáleží. "O povinném očkování se debatuje týdny. Bez jakýchkoli pochybností je rozhodnuto, že bude," řekl Müller. Premiér západoněmeckého Severního Porýní-Westfálska Hendrik Wüst, který grémiu předsedů zemských vlád šéfuje, řekl, že kvůli dramatické epidemické situaci v Německu požaduje co nejrychlejší schválení povinné vakcinace.

Prozatím bude očkování povinné pro zdravotníky, pečovatele, zaměstnance rehabilitačních klinik a také záchranáře. Alternativou k očkování je prodělání infekce, dokladem je pozitivní PCR test. Platnost pozitivního PCR testu jako dokladu o prodělání nemoci začíná 28 dní po zjištění infekce a končí po 180 dnech. Očkování, případně doklad o prodělání nemoci nemusí mít ti, kteří lékařskou zprávou doloží, že ze zdravotních důvodů nemohou být vakcinováni. Noví zaměstnanci se očkováním musí prokázat ještě před nástupem do práce.

Novela rovněž umožňuje spolkovým zemím prodloužit rázná karanténní omezení, která by podle původního znění protiepidemického zákona musela skončit k 15. prosinci, kdy mělo vypršet přechodné období po konci epidemického stavu celostátního významu. To se týká místních zákazů nočního vycházení pro neočkované nebo nucených uzavírek obchodů, restaurací a volnočasových zařízení. Možnost omezení prodloužit požadovalo nejhlasitěji Sasko, které je koronavirem jednou z nejpostiženějších spolkových zemí.

Výše zmíněná přísná opatření mohou být jen prodloužena, pokud je země zavedly ještě před vypršením nouzového režimu. Nově zaváděny zákazy nočního vycházení či cestovní omezení již být nemohou. Vyloučeny jsou i plošné uzavírky obchodů a volnočasových zařízení, takový postup je možný jen v ohniscích epidemie.

Protiepidemický zákon, který byl naposledy upravován v listopadu, má vládě pomoci urychlit očkování. Po proškolení mohou vakcinovat také lékárníci, zvěrolékaři a zubaři. Zájemcům o očkování musí být v takovém případě více než 12 let.

Související

Leopard 2A4

Na Ukrajinu dorazilo 18 tanků Leopard z Německa

Na Ukrajinu z Německa dorazilo 18 tanků Leopard 2, které Berlín přislíbil Kyjevu zhruba před dvěma měsíci. Informoval o tom dnes německý časopis Der Spiegel, podle kterého už tanky překročily ukrajinskou hranici.

Více souvisejících

Německo očkování

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Hasiči zasahují u nehody nákladního vozu, který sjel do slapské přehrady. (27.3.2023)

Tragédie na Příbramsku: Do slapské přehrady sjelo nákladní auto, zaklíněný řidič zemřel

Řidič nákladního auta sjel dnes po nárazu do svodidel na mostě u obce Svatý Jan na Příbramsku do Slapské přehrady. Na místě zemřel, nikdo jiný podle policie v autě nebyl. Havarované vozidlo vyprostilo z vody auto soukromé odtahové firmy. Na místě byl připraven i vyprošťovací tank hasičského záchranného sboru, řekl ČTK po 18:00 mluvčí hasičů Jan Sýkora. Havárie se stala dnes kolem 9:15. Řidič uvízl v kabině potopeného auta a zahynul.

Aktualizováno před 35 minutami

Benjamin Netanjahu

Netanjahu odkládá kontroverzní reformu o několik týdnů

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odloží kontroverzní plánovanou reformu justice o několik týdnů, oznámila dnes koaliční strana Židovská síla. Věc se podle ní bude řešit až na dalším zasedání parlamentu po židovském svátku pesach. 

Aktualizováno před 45 minutami

Jan Lipavský

Lipavský jednal se Stoltenbergem. Řešili i ruské jaderné zbraně v Bělorusku

Rusko by mělo dodržovat své mezinárodní závazky a nešířit jaderné zbraně do Běloruska. Po jednání s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Jensem Stoltenbergem to novinářům v Bruselu řekl český ministr zahraničí Jan Lipavský. Podotkl také, že kromě války na Ukrajině má na evropskou bezpečnost vliv aktivita Číny v indopacifické oblasti a její potenciální podpora Moskvy, od níž Západ Peking zrazuje.

před 57 minutami

Leopard 2A4

Na Ukrajinu dorazilo 18 tanků Leopard z Německa

Na Ukrajinu z Německa dorazilo 18 tanků Leopard 2, které Berlín přislíbil Kyjevu zhruba před dvěma měsíci. Informoval o tom dnes německý časopis Der Spiegel, podle kterého už tanky překročily ukrajinskou hranici.

před 59 minutami

Senát ČR

Senát loni obdržel jen čtyři petice, předloni jich byl dvojnásobek

Senát loni obdržel jen čtyři petice, což je poloviční počet v porovnání s předchozím rokem. Na rozdíl od roku 2021 také žádnou z nich neprojednal formou veřejného slyšení, neboť po započítání relevantních podpisů pod žádnou z loňských petic nefigurovalo 10.000 signatářů. Vyplývá to ze zprávy o loňských peticích, kterou má horní parlamentní komora podle doporučení petičního výboru tento čtvrtek vzít na vědomí.

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Česko udělilo přes 500 tisíc víz uprchlíkům z Ukrajiny

Více než půl milionu víz dočasné ochrany udělilo Česko lidem z Ukrajiny prchajícím před válkou. V poslední době se vydávalo týdně přes 2100 víz, v únoru a na začátku března to bylo více než 2400 víz týdně. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo na twitteru ministerstvo vnitra. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Při demolici budov v Milovicích došlo ke kontaminaci, říká státní zástupce

Při bourání zchátralých objektů po sovětské armádě v Milovicích na Nymbursku byly stovky tun materiálu s azbestem nadrceny a rozvezeny po celém areálu. Území bývalého vojenského prostoru tak bylo kontaminováno. Kriminalisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestných činů neoprávněného nakládání s odpady a podvodu. 

před 1 hodinou

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policie obvinila muže, podle kriminalistů bodl na Plzeňsku dva kamarády

Z pokusu vraždy a z ublížení na zdraví obvinila plzeňská policejní komisařka devětatřicetiletého muže. Je podezřelý, že v pátek večer na náměstí jedné obce na Plzeňsku bodl jednoho svého kamaráda do zad a druhého do hrudníku. Z místa pak utekl a policie ho po intenzivním pátrání zadržela v sobotu ráno, řekla dnes ČTK policejní mluvčí Michaela Raindlová. Muže poslal soud do vazby.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Zelenskyj u Záporoží navštívil frontové pozice

Zelenskyj se u Záporoží sešel s vojáky i s ředitelem MAAE

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes oznámil, že navštívil frontové pozice v Záporožské oblasti. Podle agentury AP se na jihu země rovněž setkal se šéfem Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafaelem Grossim, s nímž hovořil o situaci v Záporožské jaderné elektrárně okupované Rusy.

před 2 hodinami

Vladimír Balaš

Balaš se kvůli penězům pro VŠ sejde s Fialou, ve středu by o nich měla jednat vláda

Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) bude o navýšení rozpočtu vysokých škol (VŠ) na odměňování pedagogů jednat v úterý s premiérem Petrem Fialou (ODS). Ve středu by pak na výjezdním zasedání v Jeseníku měla záležitost projednat vláda. Balaš to řekl novinářům po dnešním jednání se zástupci univerzit. Financování VŠ označil za dlouhodobě zanedbané, na řešení se podle něj musí vedle státu podílet i samotné školy.

před 3 hodinami

Alena Vitásková

Vitásková podala ústavní stížnost ve sporu o odškodnění za nemajetkovou újmu

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková podala ústavní stížnost ve sporu o odškodnění za nemajetkovou újmu způsobenou trestním stíháním v kauze licencí pro solární elektrárny. Od státu žádala 48,6 milionu korun, získala jen 600.000 korun. Nejvyšší soud loni odmítl její dovolání. Podání ústavní stížnosti je patrné z justiční databáze. Rozhodnutí zatím nepadlo.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Bezemisní norma od roku 2035 dostává jasné obrysy. Podpořili ji i velvyslanci zemí EU

Velvyslanci zemí Evropské unie dnes podpořili normu zavádějící od roku 2035 bezemisní požadavky pro spalovací motory. Informovalo o tom švédské předsednictví bloku, podle něhož dostanou pravidla ke konečnému schválení v úterý na stůl unijní ministři pro energetiku. Německo, které spolu s dalšími zeměmi přijetí textu blokovalo, se v sobotu s Evropskou komisí dohodlo na kompromisním znění výjimky pro syntetická paliva.

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Hrozí světu stejná ekonomická krize, jako v roce 2008?

Současné problémy některých bank představují první krizi bankovního sektoru v éře twitteru, jsou ale jiné, než byly za globální finanční krize v roce 2008. V době, kdy sociální sítě umožňují bleskově šířit informace včetně spekulací a polopravd, je pro banky o to důležitější dbát na svou pověst a budovat si u klientů důvěru. Vyplývá to z názorů analytiků na serveru finanční televize CNBC.

Aktualizováno před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Pražský hrad

Pražský hrad je po Zemanovi konečně v pořádku. Dnes se na něj stěhuje Pavel

Prezident Petr Pavel se dnes přestěhoval z Hrzánského paláce na Pražský hrad. ČTK to potvrdila Mária Pfeiferová z tiskového týmu prezidenta. Podle prezidentovy mluvčí Markéty Řehákové by již dnes odpoledne měl mít Pavel na Hradě první schůzky. Prostory určené pro prezidenta, jeho manželku a kancléřku již byly podle mluvčí zkontrolovány a jsou nyní bezpečnostně v pořádku. Výslednou zprávu o kontrole hradní tým teprve dostane.

před 4 hodinami

Energetika, ilustrační fotografie.

Evropa a energetika. Brusel chce zlevnit elektřinu i plyn, ale jak na to?

Evropská komise (EK) nedávno představila úpravy energetického trhu, které mají „předejít opakování loňského rekordního zdražování elektřiny“. Návrh sice nevyvolal ani v Česku takové pozdvižení, jako třeba možná změna věku odchodu do důchodu na 68 let, přesto se v některých společenských kruzích nepokrytě hovoří o tom, že jde prý o diktát EK, který už je za hranou skutečně tržní ekonomiky. Podobné scénáře ale spíše naznačují to, že si neumíme stanovit důležitost či přesný postup toho, co vlastně sami od jiných chceme. Levné energie nebo neomezenou konkurenci často podivných firem, které nám v konečném důsledku mohou spíše nadělat nechtěné problémy?

Aktualizováno před 4 hodinami

Pavel nevyloučil, že by se ústavními soudci mohli stát politici

Prezident Petr Pavel v principu nevyloučil, že by se ústavními soudci mohli stát i lidé z prostředí politiky. Domnívá se, že to Ústavnímu soudu může spíše prospět než uškodit. Řekl to dnes serveru Deník.cz.

Zdroj: ČTK

Další zprávy