Unikátní pokus: Co v době pandemie udělá nepodmíněný příjem?

V době pandemie se v některých zemích opět začalo diskutovat o možnosti zavedení nepodmíněného základního příjmu. Ve Finsku už za sebou mají dokonce velký výzkum, kterého se zúčastnilo 2000 lidí. Co ukázal?

Výzkumu se podle deníku The Guardian zúčastnilo 2000 náhodně vybraných nezaměstnaných Finů. Po dobu dvou let dostávali od státu měsíční nepodmíněný základní příjem 560 eur, tedy téměř 15 tisíc korun. To znamená, že i když si našli práci, nebyla tato částka ponížena nebo úplně zastavena. Studie nedokázala přimět nezaměstnané najít si práci, ale závěr uvádí, že příjemci vykazovali lepší kvalitu života a základní příjem měl pozitivní vliv na duševní zdraví.

V současné době, kdy je svět zasažen ekonomickou krizí díky pandemii viru SARS-CoV-2 se nastavení základního příjmu zdá být jako dobré řešení. Podle španělské místopředsedkyně vlády Nadii Calvinové je jejím cílem zavést základní příjem co nejdříve pro zhruba jeden milión nejchudších domácností v zemi. Sama doufá, že se univerzální příjem stane „trvalým nástrojem“. Premiérka skotského parlamentu Nicola Sturgeonová uvedla, že univerzální základní příjem je myšlenka, která ji mnohem více přesvědčuje o tom, jak zabránit ekonomickým důsledkům.

Myšlenka univerzálních měsíčních příjmu v době ekonomické krize spočívá v tom, že může povzbudit lidi k tomu, aby začali přijímat často méně placená nebo dočasná místa a pomohou nastartovat ekonomiku země. Studie však nezahrnovala žádnou zpětnou daňovou vazbu, takže pokud by se univerzální základní příjem aplikoval, musel by být daňový systém kompenzován vyššími daněmi.

Vedoucí studie Helena Blomberg-Krollová však uvádí, že to mělo pozitivní dopad na zvýšení autonomie lidí a umožnilo je to vrátit zpět do života. „Nezávislí umělci a podnikatelé měli pozitivní názory na univerzální základní příjem, což některým umožnilo začít podnikat,“ uvedla Blomberg-Krollová.

Studie má svá pro i proti, ale podle Blomberg-Krollové není nejistota, kterou zažíváme od začátku roku 2020, dobrým způsobem, jak žít. „I když základní příjem nedokáže vyřešit všechny naše zdravotní a společenské problémy, je potřeba diskutovat o tom, že by mohl být součástí řešení v době ekonomické krize,“ dodala.

Související

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie

Německo otestuje nepodmíněný příjem, studii financují dárci

Šťastnější, svobodnější a kreativnější společnost, která se nebude trápit strachem o zajištění živobytí. To je podle zastánců nepodmíněného příjmu hlavní výhoda navrhované revoluce v sociálním zabezpečení. Jak by takový život vypadal, si od jara nadcházejícího roku mohou vyzkoušet rovněž obyvatelé Německa, kde je dnešek poslední možností přihlásit se do takové studie.
Ilustrační foto

Peníze bez práce? Finsko zveřejnilo první výsledky experimentu, jsou zarážející

Nepodmíněný základní příjem činí lidi šťastnějšími, ale nevede k vyšší zaměstnanosti. Vyplývá to z předběžných závěrů finského experimentu, při kterém bylo 2000 náhodně vybraných nezaměstnaných každý měsíc vypláceno 560 eur (asi 14.500 korun). Konečné závěry z pokusu ještě nelze vyvodit, protože dosud nebyla vyhodnocena všechna data, napsala dnes agentura DPA s odvoláním na finské experty.

Více souvisejících

Nepodmíněný základní příjem Finsko Španělsko peníze

Aktuálně se děje

před 28 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

Kuleba: Rusko bude možné zapojit do mírových jednání až po mírovém summitu

Ukrajinský ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba zastává názor, že Rusko bude možné zapojit do mírových jednání, ale až po mírovém summitu, který se v polovině června uskuteční ve Švýcarsku bez účasti delegace z Moskvy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy