Unikátní pokus: Co v době pandemie udělá nepodmíněný příjem?

V době pandemie se v některých zemích opět začalo diskutovat o možnosti zavedení nepodmíněného základního příjmu. Ve Finsku už za sebou mají dokonce velký výzkum, kterého se zúčastnilo 2000 lidí. Co ukázal?

Výzkumu se podle deníku The Guardian zúčastnilo 2000 náhodně vybraných nezaměstnaných Finů. Po dobu dvou let dostávali od státu měsíční nepodmíněný základní příjem 560 eur, tedy téměř 15 tisíc korun. To znamená, že i když si našli práci, nebyla tato částka ponížena nebo úplně zastavena. Studie nedokázala přimět nezaměstnané najít si práci, ale závěr uvádí, že příjemci vykazovali lepší kvalitu života a základní příjem měl pozitivní vliv na duševní zdraví.

V současné době, kdy je svět zasažen ekonomickou krizí díky pandemii viru SARS-CoV-2 se nastavení základního příjmu zdá být jako dobré řešení. Podle španělské místopředsedkyně vlády Nadii Calvinové je jejím cílem zavést základní příjem co nejdříve pro zhruba jeden milión nejchudších domácností v zemi. Sama doufá, že se univerzální příjem stane „trvalým nástrojem“. Premiérka skotského parlamentu Nicola Sturgeonová uvedla, že univerzální základní příjem je myšlenka, která ji mnohem více přesvědčuje o tom, jak zabránit ekonomickým důsledkům.

Myšlenka univerzálních měsíčních příjmu v době ekonomické krize spočívá v tom, že může povzbudit lidi k tomu, aby začali přijímat často méně placená nebo dočasná místa a pomohou nastartovat ekonomiku země. Studie však nezahrnovala žádnou zpětnou daňovou vazbu, takže pokud by se univerzální základní příjem aplikoval, musel by být daňový systém kompenzován vyššími daněmi.

Vedoucí studie Helena Blomberg-Krollová však uvádí, že to mělo pozitivní dopad na zvýšení autonomie lidí a umožnilo je to vrátit zpět do života. „Nezávislí umělci a podnikatelé měli pozitivní názory na univerzální základní příjem, což některým umožnilo začít podnikat,“ uvedla Blomberg-Krollová.

Studie má svá pro i proti, ale podle Blomberg-Krollové není nejistota, kterou zažíváme od začátku roku 2020, dobrým způsobem, jak žít. „I když základní příjem nedokáže vyřešit všechny naše zdravotní a společenské problémy, je potřeba diskutovat o tom, že by mohl být součástí řešení v době ekonomické krize,“ dodala.

Související

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie

Německo otestuje nepodmíněný příjem, studii financují dárci

Šťastnější, svobodnější a kreativnější společnost, která se nebude trápit strachem o zajištění živobytí. To je podle zastánců nepodmíněného příjmu hlavní výhoda navrhované revoluce v sociálním zabezpečení. Jak by takový život vypadal, si od jara nadcházejícího roku mohou vyzkoušet rovněž obyvatelé Německa, kde je dnešek poslední možností přihlásit se do takové studie.
Ilustrační foto

Peníze bez práce? Finsko zveřejnilo první výsledky experimentu, jsou zarážející

Nepodmíněný základní příjem činí lidi šťastnějšími, ale nevede k vyšší zaměstnanosti. Vyplývá to z předběžných závěrů finského experimentu, při kterém bylo 2000 náhodně vybraných nezaměstnaných každý měsíc vypláceno 560 eur (asi 14.500 korun). Konečné závěry z pokusu ještě nelze vyvodit, protože dosud nebyla vyhodnocena všechna data, napsala dnes agentura DPA s odvoláním na finské experty.

Více souvisejících

Nepodmíněný základní příjem Finsko Španělsko peníze

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová byla ve čtvrtek při tiskové konferenci přistižena, jak přijímá telefonát, během kterého jí mužský hlas nařídil, aby se zdržela komentářů k údajnému raketovému útoku na Ukrajinu. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy