Unikátní pokus: Co v době pandemie udělá nepodmíněný příjem?

V době pandemie se v některých zemích opět začalo diskutovat o možnosti zavedení nepodmíněného základního příjmu. Ve Finsku už za sebou mají dokonce velký výzkum, kterého se zúčastnilo 2000 lidí. Co ukázal?

Výzkumu se podle deníku The Guardian zúčastnilo 2000 náhodně vybraných nezaměstnaných Finů. Po dobu dvou let dostávali od státu měsíční nepodmíněný základní příjem 560 eur, tedy téměř 15 tisíc korun. To znamená, že i když si našli práci, nebyla tato částka ponížena nebo úplně zastavena. Studie nedokázala přimět nezaměstnané najít si práci, ale závěr uvádí, že příjemci vykazovali lepší kvalitu života a základní příjem měl pozitivní vliv na duševní zdraví.

V současné době, kdy je svět zasažen ekonomickou krizí díky pandemii viru SARS-CoV-2 se nastavení základního příjmu zdá být jako dobré řešení. Podle španělské místopředsedkyně vlády Nadii Calvinové je jejím cílem zavést základní příjem co nejdříve pro zhruba jeden milión nejchudších domácností v zemi. Sama doufá, že se univerzální příjem stane „trvalým nástrojem“. Premiérka skotského parlamentu Nicola Sturgeonová uvedla, že univerzální základní příjem je myšlenka, která ji mnohem více přesvědčuje o tom, jak zabránit ekonomickým důsledkům.

Myšlenka univerzálních měsíčních příjmu v době ekonomické krize spočívá v tom, že může povzbudit lidi k tomu, aby začali přijímat často méně placená nebo dočasná místa a pomohou nastartovat ekonomiku země. Studie však nezahrnovala žádnou zpětnou daňovou vazbu, takže pokud by se univerzální základní příjem aplikoval, musel by být daňový systém kompenzován vyššími daněmi.

Vedoucí studie Helena Blomberg-Krollová však uvádí, že to mělo pozitivní dopad na zvýšení autonomie lidí a umožnilo je to vrátit zpět do života. „Nezávislí umělci a podnikatelé měli pozitivní názory na univerzální základní příjem, což některým umožnilo začít podnikat,“ uvedla Blomberg-Krollová.

Studie má svá pro i proti, ale podle Blomberg-Krollové není nejistota, kterou zažíváme od začátku roku 2020, dobrým způsobem, jak žít. „I když základní příjem nedokáže vyřešit všechny naše zdravotní a společenské problémy, je potřeba diskutovat o tom, že by mohl být součástí řešení v době ekonomické krize,“ dodala.

Související

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie

Německo otestuje nepodmíněný příjem, studii financují dárci

Šťastnější, svobodnější a kreativnější společnost, která se nebude trápit strachem o zajištění živobytí. To je podle zastánců nepodmíněného příjmu hlavní výhoda navrhované revoluce v sociálním zabezpečení. Jak by takový život vypadal, si od jara nadcházejícího roku mohou vyzkoušet rovněž obyvatelé Německa, kde je dnešek poslední možností přihlásit se do takové studie.
Ilustrační foto

Peníze bez práce? Finsko zveřejnilo první výsledky experimentu, jsou zarážející

Nepodmíněný základní příjem činí lidi šťastnějšími, ale nevede k vyšší zaměstnanosti. Vyplývá to z předběžných závěrů finského experimentu, při kterém bylo 2000 náhodně vybraných nezaměstnaných každý měsíc vypláceno 560 eur (asi 14.500 korun). Konečné závěry z pokusu ještě nelze vyvodit, protože dosud nebyla vyhodnocena všechna data, napsala dnes agentura DPA s odvoláním na finské experty.

Více souvisejících

Nepodmíněný základní příjem Finsko Španělsko peníze

Aktuálně se děje

před 6 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

včera

Předpověď počasí na příští týden

Příští týden bude v Česku pokračovat zimní počasí. Ačkoliv se teploty během dne udrží nad nulou, v noci podle ČHMÚ.cz naopak klesnou pod bod mrazu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy