Francouzský prezident Emmanuel Macron do obměněné vlády nejmenuje nynějšího ministra vnitra Christopha Castanera, který čelil kritice v souvislosti s policejním násilím. Nahradí ho dosavadní ministr pro státní rozpočet Gérald Darmanin, uvedla s odvoláním na Elysejský palác agentura AP.
Novým francouzským premiérem se minulý týden stal Jean Castex. Ten ve funkci nahradil Édouarda Philippea, který v čele kabinetu stál od května 2017. Změna na postu předsedy vlády souvisí se snahou prezidenta o změnu kurzu po komunálních volbách, v nichž vládní strana neuspěla.
Castaner se stal terčem kritiky v době rozsáhlých protestů proti rasové nerovnosti a policejnímu násilí, které podnítila smrt amerického černocha George Floyda. Ten v květnu zemřel po brutálním zásahu bělošského policisty. Ministr nejprve zakázal kontroverzní škrticí chvat používaný při zatýkání, později ale od záměru ustoupil kvůli protestům policejních odborů. Castaner také čelil obviněním, že se francouzská policie vůči příslušníkům černošské menšiny chová rasisticky.
Kromě Castanera o svůj post přijde také ministryně životního prostředí Élisabeth Borneová. Její resort patří k Macronovým hlavním programovým prioritám. Nahradí ji někdejší poslankyně za Zelené Barbara Pompili. Novým šéfem ministerstva spravedlnosti se stane známý právník Éric Dupont-Morretti, který v minulosti zastupoval například zakladatele serveru Wikileaks Juliana Assange.
Místo v novém kabinetu si naopak udrží šéf ministerstva financí Bruno Le Maire, který bude mít na starosti realizaci plánu na obnovu hospodářství zasaženého koronavirovou pandemií. Personální změny se netýkají ani šéfů ministerstev zdravotnictví, zahraničí a obrany.
Související
V Paříži demonstrovaly manželky policistů, žádaly úctu k policii
Francie od 15. června zcela otevře hranice lidem z EU
Christophe Castaner , Francie , Emmanuel Macron , Jean Castex
Aktuálně se děje
včera
Trump už se nahlas hlásí ke královské rodině. Mohou za to britští novináři
včera
Babiš je na první cestě mimo EU. V Ázerbájdžánu jednal o dodávkách ropy a plynu
včera
Ledecká půjde do další zimní sezóny bez lyžařských koučů Gampera a Banka
včera
Obchody nemají na vybranou. V květnu se jednou musí řídit zákonem
včera
Policisté hledají výtržníka. Odjíždějícímu autobusu pražské MHD rozbil dveře
včera
Zemřel Oskar Petr, autor legendárních hitů Lucie či Davida Kollera
včera
Ostravský Baník hledá marně cestu z krize. Pomoci má už čtvrtý trenér za sezónu
včera
Letní počasí dorazí už o víkendu. Meteorologové řekli, co není vyloučeno
včera
Evropský parlament se postavil proti Orbánovu muži. Maďarského eurokomisaře vyzval k rezignaci
včera
Von der Leyenová: Rusové mají pocit, že se opět nacházejí za železnou oponou. Tentokrát je digitální
včera
Ceny ropy po oznámení o blokádě přístavů prudce vzrostly
včera
Nový rozsudek v Cimického kauze. Psychiatr má skončit za mřížemi
včera
Evropská komise podá žalobu na Česko a Maďarsko
včera
Cintula si za atentát na Fica odsedí 21 let, potvrdil NS
včera
Už nebudu hodný, vzkázal Trump za doprovodu bizarní fotomontáže
včera
Svět zasáhne silné El Niño, varuje WMO. Počasí může letos lámat rekordy
včera
Odchod Spojených arabských emirátů z OPEC otřásl světem. Proč je tak významný?
včera
Estonsko chce, aby Evropská unie zakázala vstup ruským vojákům
včera
Ruská přehlídka ke Dni vítězství bude poprvé po 20 letech bez vojenské techniky. Důvod ministerstvo tají
včera
Řítí se svět do další ekonomické krize? Tentokrát by se neodehrála stejně, jako ta předchozí
Vzpomínky na pád banky Lehman Brothers v září 2008 jsou pro mnohé stále živé. Bobby Seagull tehdy pracoval jako obchodník v londýnském Canary Wharf a do kanceláře dorazil před šestou ráno naposledy. Ačkoliv zprávy z Ameriky věštily bankrot, zaměstnanci v Británii netušili, co to pro ně znamená. V kancelářích zavládl chaos a někteří lidé si začali brát obrazy ze stěn jako náhradu za dlužné akcie.
Zdroj: Libor Novák