Novou vládu v Irsku spolu sestaví dlouholetí rivalové

Předáci irských politických stran Fine Gael a Fianna Fáil se dnes dohodli, že se pokusí poprvé v dějinách země vytvořit společnou vládu. Aby měli v dolní komoře parlamentu většinu, budou ale muset získat podporu ještě některé z menších stran či nezávislých poslanců, informovala agentura Reuters.

Jednání o sestavení vlády po únorových parlamentních volbách zastínila krize spojená s šířením koronaviru, kterým se v Irsku nakazilo přes 11.000 lidí.

Úřadující premiér Leo Varadkar, který stojí v čele strany Fine Gael, i předák dosud opoziční strany Fianna Fáil Micheál Martin před volbami jakoukoli spolupráci vylučovali. Středopravicové strany jsou tradičními rivaly a u moci v Irsku se střídají od 30. let minulého století. V jednom kabinetu spolu dosud neusedly.

Po volbách z počátku února se Irsko ale ocitlo v patové situaci. Volby vyhrála levicová strana Sinn Féin předsedkyně Mary Lou McDonaldové, která ovšem kvůli složitému volebnímu systému obsadila jen 37 křesel v parlamentu, zatímco druhá Fianna Fáil získala 38 mandátů. Do té doby vládní Fine Gael získala 35 křesel.

Žádná dvojice velkých stran nedokáže sestavit vládu, která by měla většinovou podporu ve 160členném Dáilu. Obě středopravé strany navíc odmítají spolupráci s Sinn Féin, která bývala politickým křídlem teroristické organizace Irská republikánská armáda (IRA).

Dnes se Varadkar s Martinem dohodli na vládní spolupráci "za rovných podmínek". V krátkých prohlášeních oba uvedli, že nyní budou o dohodě informovat členy svých stran. Přesvědčit ale k účasti v kabinetu budou muset ještě některou z menších partají nebo několik nezávislých poslanců. Do vlády by se mohli dostat irští zelení, sociální demokraté nebo labouristé.

Vláda premiéra Varadkara, který je od konce února v demisi, zavedla v boji s šířením koronaviru řadu restriktivních opatření. V Irsku se podle posledních údajů nakazilo virem SARS-CoV-2 přes 11.000 lidí a přes 1000 jich nemoci covid-19 podlehlo.

Podle agentury Reuters dohoda mezi Fine Gael a Fianna Fáil obsahuje mimo jiné bod o nutnosti vytvořit robustní záchranný fond, který pomůže při obnově irského hospodářství.

"Bude to divné," komentovala možnou vládní spolupráci s dlouholetým rivalem úřadující ministryně práce Regina Dohertyová. "Ale jak znám Iry, jsou schopní dát spory stranou, když jde o větší problémy," dodala.

Související

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj okomentoval omyl Bidena, který ho představil jako Putina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rychle přenesl přes další z řady trapasů amerického prezidenta Joea Bidena, který se týkal jeho osoby. Biden jej totiž omylem označil za šéfa Kremlu Vladimira Putina. Zelenskyj dnes uvedl, že na zmíněný omyl již zapomněl.

Více souvisejících

irsko Fianna Fáil /strana v Irsku) Leo Varadkar

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy