Novým premiérem Ukrajiny je Oleksij Hončaruk, absolvent kontroverzní školy

Novým ukrajinským premiérem se stal Oleksij Hončaruk (35). Nominoval ho prezident Volodymyr Zelenskyj a nový ukrajinský parlament, kde má prezidentova strana Sluha národa většinu, na svém prvním zasedání nominaci schválil. Do čela sněmovny poslanci zvolili předsedu této strany Dmytra Razumkova, informovala agentura Unian.

Volodymyr Zelenskyj, který sám vešel do politiky jako komediální herec, navrhl jako nové ministry zahraničí a obrany dosavadního ukrajinského velvyslance u Severoatlantické aliance Vadyma Prystajka a někdejšího manažera Andrije Zahorodnjuka (44).

Ten se podle tisku jako dobrovolník přihlásil do ukrajinské armády a pak vedl na ministerstvu obrany projekt reforem. Novým šéfem tajné služby se má stát Ivan Bakanov, někdejší Zelenského partner v hereckém podnikání

Největší rozruch panuje okolo kontroverzního ministra vnitra Arsena Avakova. Zelenskyj na jednání poslaneckého klubu Sluhy národa navrhl, aby Avakov v této funkci zůstal i v nové vládě. A to přes to, že některé nevládní organizace prezidenta vyzvaly, aby v zájmu boje proti korupci nepřipustil setrvání Avakova v kabinetu. Ministrovi vyčítají fiasko policejní reformy či neobjasnění vražd novinářů.

Generální prokurátor Jurij Lucenko, považovaný za člověka předchozího prezidenta Petra Porošenka, dnes doslova v přímém přenosu podal demisi. Stalo se tak podle listu Ukrajinska pravda dříve, než Lucenka mohli odvolat členové nového parlamentu. Očekává se, že poslanci podpoří do této funkce Ruslana Rjabošapku, dalšího ze spolupracovníků Zelenského.

VIDEO: ?? Ukraine's newly elected parliament takes office in Kiev and will meet for the first time Thursday, dominated by the party of ex-comedian President Volodymyr #Zelensky who has an unprecedented chance to fulfil his political ambition of "breaking the system" pic.twitter.com/fl2WZXnrt0

— AFP news agency (@AFP) August 29, 2019

Hončaruk je stoupencem liberálních ekonomických reforem a ve svém okolí se těší pověsti workoholika, uvedla agentura AFP. Čtyři roky stál v čele nevládního institutu BRDO, který je financován z prostředků Evropské unie a jehož hlavní cíl je zkvalitňovat podnikatelské prostředí na Ukrajině. Působil také v soukromém sektoru a po roce 2014 i jako externí poradce ministra životního prostředí a přírodních zdrojů.

Hončaruk po své nominaci prohlásil, že zahájí rozhovory s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) o novém programu financování. MMF pomohl Ukrajině zotavit se z hospodářské recese a pádu kurzu měny po vypuknutí konfliktu na Donbasu v roce 2014.

Oleksiy #Honcharuk: All you need to know about #Ukraine's new #PM https://t.co/599hypGAuH pic.twitter.com/jOBQFcAb2H

— 112 News (@112NewsFeed) August 29, 2019

Zákonodárci podle deníku slibují setrvat v parlamentu tak dlouho, dokud všechna kádrová rozhodnutí - o nové vládě, generálním prokurátorovi či šéfovi tajné služby - neschválí.

Hončaruk v roce 2014 kandidoval do parlamentu za malou stranu Síla lidu, která obdržela pouhých 0,1 procenta hlasu. V roce 2015 byl krátce poradcem ministra pro ekologii a přírodní zdroje a pracoval například i na ministerstvu pro místní rozvoj.

V letech 2008 až 2014 byl společníkem jedné z kyjevských právnických firem, předtím pracoval jako podnikový právník.

Hončaruk vystudoval práva na soukromé Mezioblastní akademii personálního managementu (MAUP), která má kontroverzní pověst. V roce 2005 na ní získal čestný doktorát bývalý vůdce americké rasistické organizace Ku Klux Klan David Duke, který v minulosti nechvalně proslul svými výroky popírajícími holokaust. Hončaruk rovněž vystudoval Národní akademii státní správy.

Premiéra na Ukrajině poslanci volí z kandidátů navržených prezidentem a parlament také na prezidentův návrh jmenuje ministry obrany a zahraničí, jakož i šéfa tajné služby. Kandidáty na ostatní ministerská křesla navrhuje premiér. Od získání nezávislosti na Sovětském svazu v roce 1991 se v úřadu ukrajinského premiéra vystřídalo už 16 politiků. Výraznými tvářemi v čele vlády byli například proruský politik Viktor Janukovyč nebo prozápadně orientovaní Viktor Juščenko a Julija Tymošenková.

Tymošenková například proslula jako jedna z vůdčích osobností takzvané oranžové revoluce, jež vynesla koncem roku 2004 Viktora Juščenka do prezidentského křesla, o něž se ucházel i proruský prezident Viktor Janukovyč. Ten se nakonec prezidentem stal a jeho odmítnutí asociační dohody s EU v listopadu 2013 vyvolalo v Kyjevě protesty, které přerostly v pouliční boje a svržení Janukovyčova proruského režimu. Moskva zareagovala anexí Krymu, vzápětí na východě Ukrajiny vypuklo proruské povstání.

Související

Oleksij Hončaruk

Na Ukrajině skončila celá vláda, parlament už schválil nového premiéra

Ukrajinský parlament dnes na návrh prezidenta Volodymyra Zelenského schválil novým premiérem Denyse Šmyhala a následně i 15 členů nové vlády. Předtím Nejvyšší rada většinou hlasů přijala rezignaci, kterou jí v úterý poslal dosavadní šéf vlády Oleksij Hončaruk. Demise 35letého premiéra automaticky znamenala odstoupení celého kabinetu.

Více souvisejících

Oleksij Hončaruk Ukrajina Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Arsen Avakov Sluha národa (ukrajinská strana)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy