Posílit zapojení občanů včetně mladých lidí do fungování Evropské unie, změnit způsob voleb europoslanců či šéfa Evropské komise nebo zbavit členské státy práva veta. Tyto a desítky dalších doporučení dostaly dnes unijní instituce od zástupců obyvatel všech 27 členských zemí, kteří se zapojili do rok trvající debaty o budoucnosti evropského bloku.
Jak s výsledkem Konference o budoucnosti Evropy naloží, bude nyní zejména na vládách členských zemí, které se většinou k zásadním institucionálním změnám stavějí spíše skepticky. Podstatná část následné diskuse připadne na české předsednictví EU.
Velká celounijní debata vzešla loni zejména z podnětu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, jehož země evropskou sedmadvacítku vede nyní. Do akce, která se kvůli covidové pandemii z původně plánovaných dvou let smrskla na necelý rok, přinesly prostřednictvím národních panelů i plenárních zasedání své podněty stovky lidí ze všech členských zemí.
"Doufáme, že naše návrhy budou projednány a sen se změní ve skutečnost," prohlásila během dnešního závěrečného plenárního zasedání sedmnáctiletá francouzská studentka Camille Girardová, jedna z nejmladších účastnic konference.
Doporučení se týkají řady tematických oblastí od ekologie a sociální spravedlnosti přes migraci, hodnoty a bezpečnost až po vzdělání a zdravotnictví. Lidé se v mnoha případech vyslovili pro posílení pravomocí EU, například u společné zdravotní politiky v reakci na covidovou pandemii. V době zásadně poznamenané ruskou agresí na Ukrajině chtějí také vytvořit jednotnou evropskou armádu. Řada podnětů se týká důslednějšího plnění klimatických cílů, konference navrhuje například zákaz nerecyklovatelných plastů či větší podporu ekologické dopravy.
Kapitolou, v níž mají členské státy a europoslanci dlouhodobě odlišné názory, je možná změna fungování evropských institucí. Obyvatelé EU v dnes schválené závěrečné zprávě navrhují, aby byla část europoslanců volena přímo v jednotlivých zemích jako dosud a část na mezinárodních kandidátních listinách. Chtějí také přímou volbu předsedy komise nebo systém, v němž budou předem známi kandidáti na tento post. Prosazují i zrušení nutné jednomyslnosti v klíčových hlasováních členských států.
Podle českého náměstka ministra pro evropské záležitosti Marka Havrdy se v červenci začínající české předsednictví chystá výsledky debaty probrat v Radě EU, tedy orgánu reprezentujícím vlády členských zemí. Nejdříve však dnešní zprávu analyzují zástupci všech unijních institucí.
"Na základě této analýzy iniciujeme následné debaty v radě," prohlásil dnes Havrda. Dodal přitom, že členské země budou respektovat zásadu, podle nichž se na evropskou úroveň nepřesouvá více pravomocí, než je nutné.
Řada europoslanců přijetí zprávy s doporučeními uvítala a chce pracovat na jejich převedení do praxe. Někteří zástupci členských zemí naproti tomu již dali najevo, že nejsou příliš nakloněni zasahování do unijních smluv, které by kvůli mnoha návrhům bylo nezbytné měnit.
Související

Fico chce, aby Slovensko bylo připravené na urovnání vztahů s Ruskem

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr
Aktuálně se děje
před 54 minutami

Vláda v rozpočtové plavbě mezi Skyllou a Charybdou. Máme, co jsme si zvolili, opozice by ale byla horší
před 1 hodinou

Počasí na víkend: Teploty nepřekročí nulu, bude vydatně sněžit
včera

Před americkým velvyslanectvím v Moskvě se objevily symboly podporující ruské invazní síly
včera

Sociální síť Threads míří do Česka. Její popularita v USA klesá
Aktualizováno včera

Lipavský na summitu OBSE vyběhl s Lavrovem. Ukázal mu diplomatický prostředníček
včera

Dotazy novinářů i Přímá linka. Putinova dlouho očekávaná konference letos bude, Kreml ohlásil datum
včera

Sněmovna schválila zrušení úpravy přesčasů lékařů, zdravotníci a záchranáři budou moci pracovat 24 hodin
včera

Kalousek: Fiala podrazil Válka. Podle Babiše premiér pochopil, jak neschopný ministr zdravotnictví je
včera

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší
včera

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší
Aktualizováno včera

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií
včera

S herečkou Hadrbolcovou se přišly rozloučit Bohdalová či Obermaierová
včera

Egypt a Katar jednají o prodloužení příměří v Gaze, ve hře jsou další dva dny
včera

Fiala se dohodl s lékaři. Nabídl jim téměř 10 miliard navíc
včera

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice
včera

Fico chce, aby Slovensko bylo připravené na urovnání vztahů s Ruskem
včera

Začíná summit COP28. Sledujeme kolaps počasí v reálném čase, jsme ve smrtícím bludném kruhu, řekl Guterres
včera

Slovenští dopravci zablokují jediný hraniční přechod s Ukrajinou. Bouří se proti dohodě s EU
včera

Karel Schwarzenberg: Přátelé přichystali rozloučení pro veřejnost v Lucerně
včera
Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste
Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.
Zdroj: Karolína Svobodová