Organizace Sea-Eye se nezdává, vyšle do Středomoří další loď pro záchranu migrantů

Německá humanitární organizace Sea-Eye plánuje nasadit ve Středozemním moři další loď, která by pomáhala migrantům v nouzi. Na twitteru o tom dnes informoval její mluvčí Gorden Isler. Podle něj mají nyní neziskové organizace z několika zemí k dispozici celkem šest plavidel, která mohou na volném moři zachraňovat migranty v ohrožení života. Aktuálně je ale v provozu pouze jediná.

Nová loď nazvaná Sea-Eye 4 je nyní v docích ve spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko, kde probíhá její přestavba. Financuje ji spolek United4Rescue, který do projektu vložil téměř půl milionu eur (13 milionů Kč). Zatím není jasné, kdy bude loď provozuschopná.

Blockiert ihr unser Schiff, schicken wir noch eins! ????#wirschickennocheinschiff #SEAEYE4 #gemeinsamretten https://t.co/mSHB7zp3a9

— United4Rescue (@United4Rescue) November 15, 2020

Organizace Sea-Eye vlastní také záchrannou loď Alan Kurdi, tu však zadržují italské úřady v přístavu, údajně kvůli technickým nedostatkům. Mimo provoz jsou i další plavidla neziskových organizací, a ve Středomoří tak nyní operuje pouze plavidlo španělské organizace Open Arms. To v sobotu u Sicílie vylodilo na 250 migrantů zachráněných v posledních dnech.

Podle Sea-Eye se za poslední tři týdny během plavby k evropským břehům utopilo na 500 lidí. Tento týden přišlo o život šest migrantů včetně kojence při neštěstí, během nějž loď Open Arms dalších 110 lidí zachránila. Přes 70 lidí se utopilo při další havárii u libyjského pobřeží. V sobotu se převrátil člun s migranty u italského ostrova Lampedusa, pobřežní stráž ale dostala všechny pasažéry na břeh živé.

Do Itálie letos přes moře připlulo už přes 31.000 migrantů, což je zhruba třikrát více než za stejné období loni. Lodě vyplouvají zejména z Libye a ve stále vetší míře také z Tuniska. Plavbu do Evropy letos podle IOM nepřežilo více než 900 běženců.

A shipwreck off the Libyan coast tragically claimed more than 70 lives today.IOM reiterates that Libya is not a safe port for return and urges the EU and the international community to take urgent action to end this exploitative cycle: https://t.co/V8gJsKdFyl pic.twitter.com/VVLQfDfGz1

— IOM - UN Migration (@UNmigration) November 12, 2020

Přes 11.000 běženců zadržela na moři libyjská pobřežní stráž a vrátila je zpět do Libye, kde jim ale podle mezinárodních organizací hrozí nebezpečí.

Související

Loď německé neziskové organizace Sea-Eye

Loď německé organizace Sea-Eye s 800 zachráněnými migranty zakotvila na Sicílii

Loď německé neziskové organizace Sea-Eye s více než 800 zachráněnými migranty na palubě dnes poté, co obdržela povolení italských úřadů, zakotvila v západosicilském přístavu Trapani. Loď Sea-Eye 4 předtím několik dní čekala na moři, připomněla agentura AP. Běženci pocházejí ze zemí západní Afriky, Egypta nebo Maroka, uvedla Giovanna di Benedettová z italské organizace Save the Children.

Více souvisejících

Sea-Eye uprchlíci Středozemní moře Itálie neziskovky

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

před 6 hodinami

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno před 6 hodinami

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

před 16 hodinami

včera

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy