Osud 57 migrantů nejistý, Malta je nechá na lodi kotvící mimo její vody

Malta hodlá nechat skupinu 57 uprchlíků na soukromé lodi zakotvené mimo vody ostrovní země, dokud se o nich nedohodnou ostatní státy Evropské unie. Řekl to dnes maltský premiér Robert Abela. Malta stejně jako Itálie pro uprchlíky své přístavy uzavřela.

Nové skupině pomohla z člunu tento týden rybářská loď, pak byla skupina přeložena na člun, jaký používají turistické výletní lodě s tím, že tam zůstanou, dokud se v EU nedohodnou, kam budou tito uprchlíci převezeni, sdělil Abela.

"Není to problém Malty, i když děláme víc, než se od nás očekává. O toto břemeno se musejí dělit i ostatní členové EU. Nemohou jim čelit jenom Malta a Itálie. Uzavřeli jsme (kvůli koronaviru) své přístavy a letiště pasažérům výletních lodí a turistům a nemělo by smysl pouštět sem uprchlíky," sdělil premiér před novináři.

Připomenul, že v Libyi čekají "stovky tisíc" uprchlíků na příležitost dostat se do Itálie a na Maltu. "Ze svého rozhodnutí zavřít přístavy neustoupíme," dodal Abela.

Malta letos čelila nárůstu uprchlíků - do začátku března jich tam dorazilo 1500, přitom za celý loňský rok 3400. Vláda tvrdí, že přijímací střediska jsou plná. EU podle ní neplní své sliby týkající se migrantů.

Když se v březnu začal šířit koronavirus, využila Malta soukromé lodě s tím, že budou zastavovat na moři čluny s uprchlíky dříve, než se dostanou k ostrovu. Podle nevládní organizace Alarm Phone byl jeden takový člun ponechán na moři několik dní, než k němu dorazilo vládou najaté plavidlo.

Malta’s Prime Minister: “We are ready to do anything to save lives. We have nothing to be ashamed of.” May we remind him that 12 people drowned & starved to death as both Malta & EU authorities left them to die, FOR DAYS. There are no words to express the shame you should feel. https://t.co/xxyIJtBb4t

— Alarm Phone (@alarm_phone) May 1, 2020

Do té doby se 12 lidí utopilo nebo zemřelo vyhladověním. Malta případ vyšetřuje. Asi 50 přeživších pak bylo dopraveno zpět do Libye, která ale podle OSN není pro migranty bezpečná.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU řekla, kdo zaostává v protiruských sankcích. Jde o dvě členské země

Řecko a Malta zaostávají za dalšími členskými zeměmi Evropské unie v uplatňování protiruských sankcí. S odkazem na zdroj a dokument z Evropské komise o tom dnes informovala agentura Reuters. Obě země nahlásily Bruselu, že zmrazily majetek ruských subjektů v hodnotě několika stovek tisíc eur, což je nejméně v celé sedmadvacítce. Atény i Valletta kritiku odmítají.
Malta

Malta jako první v Evropě odhlasovala legalizaci marihuany pro osobní účely

Maltský parlament dnes odhlasoval legalizaci pěstování a užívání marihuany pro vlastní potřebu a rekreační účely. Pokud zákon podepíše prezident George Vella, bude povoleno na Maltě pěstovat až čtyři rostliny marihuany a držet až sedm gramů sušiny bez postihu, uvedla agentura Reuters. V tom případě by byla Malta první evropskou zemí, která by toto povolila. Zakázáno ale zůstává kouřit marihuanu na veřejnosti či před dětmi.

Více souvisejících

malta loď s uprchlíky uprchlíci Libye Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti

Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy