Otrava Navalného vyvíjí tlak i na Berlín, píše Der Spiegel

Otrava ruského opozičního předáka Alexeje Navalného, na kterou poukazuje zjištění lékařů berlínské kliniky Charité, vyvolává otázku, zda za tímto činem stojí osobně šéf Kremlu Vladimir Putin, nebo lidé, kteří ho chtěli odstraněním soka potěšit. Dnes to na svém webu napsal magazín Der Spiegel, podle kterého je pod tlakem vedle Moskvy i Berlín.

Alexej Navalnyj
doporučujeme

Německá kancléřka Angela Merkelová a ministr zahraničí Heiko Maas společně požadují, aby Rusko do poslední nejasnosti čin vyšetřilo. "Je to ale přiměřená reakce?" ptá se Der Spiegel. "Přát si úzké partnerství s Ruskem je jedna věc. Takové vztahy také s Putinem jsou ale něco úplně jiného," uvedl magazín.

Ruského prezidenta Der Spiegel označil za člověka, který v rozporu s mezinárodním právem anektoval ukrajinský autonomní poloostrov Krym, který aktivně destabilizoval východní Ukrajinu a který se vší pravděpodobností stojí za hackerskými útoky na Spolkový sněm nebo za loňskou vraždou Čečence Zelimchana Changošviliho v berlínském parku Tiergarten. Důvodem odstranění Changošviliho bylo podle německé prokuratury jeho protiruské angažmá.

Vzhledem k historii ruských aktivit je podle magazínu Der Spiegel otázkou, zda by německá vláda neměla vůči Moskvě přitvrdit. Zastáncem důrazného postupu je expert pro zahraniční politiku německé liberální strany FDP Alexander Graf Lambsdorff. Ten deníku Bild řekl, že požaduje sankce a také proces u Mezinárodního trestního soudu, který by viníky odsoudil.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hranice Běloruska a Litvy je přes Lukašenkovy hrozby dál otevřená

19.09.2020 12:57 Hrozba běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že zvažuje zavřít hranic s Litvou a Polskem se…

Navalnyj na instagramu popisuje svůj stav, prošel se po schodech

19.09.2020 12:25 Zdravotní stav ruského opozičního politika Alexeje Navalného se dál zlepšuje, i když pomalu. Přední…

Koronavirus: Počet nakažených v Německu mírně vzrostl, nový rekord hlásí…

19.09.2020 12:06 Aktualizováno V Německu dnes pokračoval mírný růst v počtech nových nákaz koronavirem, když místní Institut…

Proč na východě Německa roste popularita krajní pravice? Expert nabízí…

19.09.2020 10:11 Popularita krajně pravicových a populistických stran a hnutí ve východním Německu je následkem toho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama