Papež vyzval k větší integraci migrantů v Evropě

Papež František dnes, v první den své návštěvy na Kypru, vyzval k lepšímu zacházení s migranty a k jejich větší integraci v Evropě. Rozdělení Kypru na severní a jižní část, která trvá od roku 1974, označil za "strašnou ránu", kterou cítí hlavně ti, kteří se nemohou vrátit domů. Papež v Nikósii jednal s kyperským prezidentem Nikosem Anastasiadisem i se zástupci kyperské katolické menšiny.

Při svých vystoupeních po příjezdu do Nikósie papež František několikrát zdůraznil, že na Kypru se v minulosti setkalo více kultur a náboženství. Ostrov má také jeden z nejvyšších podílů migrantů na celkové populaci v Evropské unii. "Je důležité v tomto smyslu chránit a podporovat každou část společnosti a hlavně ty, kteří jsou ze statistického hlediska menšinové," uvedla hlava katolické církve.

Kypr letos zaznamenává rostoucí počet migrantů, kteří se dostali na jeho území. Od začátku roku je jich podle úřadů bezmála 11.000. Migrace je jedním z hlavních témat Františkovy cesty na Kypr a do Řecka. Hlava katolické církve dnes vyzvala Evropu k "usmíření a sjednocení" a ke změně v přístupu k migraci. "Nebudou to zdi postavené ze strachu ani veta odůvodněná nacionalistickými zájmy, jež pomohou jejímu pokroku," uvedl papež.

Kyperský prezident Anastasiadis při setkání s papežem uvedl, že Vatikán zajistí přesídlení 50 migrantů z Kypru. Iniciativu, o které se mluví již několik dní, ve středu komentoval vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Uvedl, že je obtížně realizovatelná kvůli administrativním překážkám. Podobné gesto František udělal v roce 2016, když odvezl několik migrantů z tábora na řeckém ostrově Lesbos. Chtěl tím vyslat vzkaz větším a bohatším zemím, aby se více podílely na pomoci migrantům.

Papež připomněl, že na Kypr těžce dopadla epidemie covidu-19 i dřívější finanční krize. "Bolest, kterou nejvíce tato země pociťuje, však způsobuje několik desítek let trvající strašná roztržka," řekl o rozdělení Kypru. To trvá od roku 1974, kdy severní část ostrova obsadila turecká armáda a na okupovaném území vznikla Severokyperská republika, kterou ale uznává jen Ankara.

Severokyperské orgány však dnes nařkly Kyperskou republiku, kam hlava katolické církve přicestovala a kterou kromě Turecka uznává mezinárodní společenství, že využívá apoštolské cesty k propagandistickým cílům.

V pátek se papež setká s představiteli ortodoxní církve, ke které se hlásí nejvíce lidí na Kypru, a povede mši, které se podle pořadatelů zúčastní mnoho tisíc lidí. V sobotu odcestuje do Řecka, kde zůstane do pondělního dopoledne.

Související

Vláda Petra Fialy

Vláda se chystá prodloužit vyplácení solidárního příspěvku do konce června

Vyplácení solidárního příspěvku pro lidi, kteří zdarma či za úhradu energií ubytovávají uprchlíky u sebe doma či ve svém volném bytě, se má o čtvrt roku prodloužit. Podpora by se tak měla poskytovat do konce června. Pravidla pro její získání a její výše se měnit nemají. Nařízení o prodloužení podpory se chystá ve středu schvalovat vláda.
Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku

Vláda zřejmě o rok prodlouží pravidla nouzového ubytování uprchlíků

Vláda se chystá ve středu prodloužit o rok platnost pravidel pro nouzové ubytování válečných uprchlíků z Ukrajiny. Upravuje to nařízení, které by měl kabinet schvalovat. Platit by mělo do konce března příštího roku. Do té doby má zatím trvat dočasná ochrana příchozích v Česku i dalších zemích EU.

Více souvisejících

uprchlíci Papež František

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 33 minutami

ČEZ, ilustrační foto

Zisk ČEZu loni stoupl na rekordních 80 miliard, na energetické krizi vydělal osminásobek

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni stoupl na rekordních 80,7 miliardy z předloňských 9,9 miliardy korun. Významný nárůst podle firmy odráží enormní růst cen v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, rekordní zisk z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a vysokou provozní spolehlivost elektráren ČEZ. Provozní výnosy byly meziročně vyšší o 27 procent, dosáhly 288,5 miliardy korun. 

před 50 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na Donbasu

Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na ukrajinském Donbasu dřív, než při své jarní ofenzivě přijdou o iniciativu, uvedli v novém hodnocení situace na ukrajinském bojišti analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW). Rusové podle ISW v uplynulém dni zaznamenali malé úspěchy v Bachmutu a jeho okolí. Za cenu vysokých ztrát také zesilují útoky na Avdijivku.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

European Sleeper plánuje rozšířit své spojení z Berlína do Prahy.

Proč se v celé Evropě vrací lůžkové vlaky

Není pochyb, že Julia Senningerová je milovnicí vlaků. Třiatřicetiletá žena, která žije ve švédském hlavním městě Stockholmu, pravidelně cestuje po železnici nejen za svou rodinou do Lucemburska, ale také do prázdninových destinací. Cestování tímto způsobem dává přednost před létáním především z ekologických důvodů. Dodává však, že vlaky jsou prostě příjemnější, zejména lůžkové spoje. Má štěstí, protože noční vlaky zažívají v kontinentální Evropě comeback a od loňského léta je v nabídce řada nových služeb a další přibudou ještě letos nebo v roce 2024, napsal server BBC News.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

včera

Jevgenij Prigožin

Prigožin varoval ruské ministerstvo před ukrajinským protiútokem

Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v otevřeném dopise varoval ministerstvo obrany v Moskvě, že ukrajinská armáda plánuje protiofenzivu s cílem odříznout jeho jednotky od zbytku ruských sil na východě Ukrajiny. Uvedl také, že asi 70 procent města Bachmut je nyní v rukou jeho bojovníků.

Aktualizováno včera

Do záchranných prací se zapojili i čeští hasiči.

Počet mrtvých po zemětřesení v Turecku podle úřadů překročil 50 tisíc

Počet mrtvých po zemětřesení ze začátku února v Turecku překročil 50.000, oznámily dnes turecké úřady. V Sýrii, jejíž severní část otřesy také silně zasáhly, zemřelo podle odhadů nejméně 6000 lidí. Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zemětřesení v jeho zemi způsobilo škody za více než 100 miliard dolarů (2,2 bilionu Kč), informovala agentura AFP.

včera

Rupert Murdoch

Mediální magnát Murdoch se v 92 letech znovu zasnoubil

Zakladatel mediálního impéria News Corp Rupert Murdoch se chce v 92 letech popáté ženit. Americký podnikatel australského původu v dnes zveřejněném rozhovoru uvedl, že se o víkendu zasnoubil se 66letou Ann Lesley Smithovou. Svatba je prý plánována na léto.

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Česko poskytne ICC policejní a ministerské experty k šetření ruské agrese na Ukrajině

Česko poskytne Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) v Haagu až 15 forenzních expertů ministerstva obrany a dva forenzní experty Policie ČR. Oznámil to dnes náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák na konferenci v Londýně, která se týkala možností potrestání válečných zločinů na Ukrajině. Předmětem diskuse bylo také zřízení zvláštního tribunálu pro stíhání zločinů ruské agrese. ČTK o tom v tiskovém prohlášení informovalo ministerstvo spravedlnosti.

Aktualizováno včera

včera

včera

Biden poprvé vetoval zákon. Šlo o republikánský návrh k penzijním fondům

Joe Biden dnes poprvé ve funkci amerického prezidenta vetoval zákon. Republikánský návrh měl správcům penzijních fondů zamezit v rozhodování o investicích na základě faktorů, jako je klimatická změna, vysvětluje agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Další zprávy