Po uvolnění cestování se v Itálii někde už ráno tvořily kolony

Uvolnění cestování pro Italy mezi jednotlivými regiony po tříměsíčním zákazu kvůli pandemii covidu-19 dnes způsobilo na některých místech země dopravní komplikace. Například v sicilské Messině se tvořily už časně ráno dlouhé kolony aut před přístavním molem, informovala televize SKY TG24. V zemi ale dál platí povinnost nosit roušku ve veřejné dopravě, v některých regionech všude na veřejnosti.

Itálie, ilustrační foto
doporučujeme

"Dnes je velmi důležitý den, protože Italové mohou opět volně cestovat mezi regiony. To je také důležitý vzkaz Itálie celému světu," napsal dnes na facebooku italský ministr zahraničí Luigi Di Maio s tím, že země se tak připravuje na návrat k normálnímu životu.

Šéf italské diplomacie také na facebooku napsal, že zahajuje schůzky se svými kolegy z ostatních zemí EU kvůli otevření jejich hranic pro Italy. Itálie totiž dnes otevřela hranice bez nutnosti dvoutýdenní karantény pro turisty ze zemí EU, Británie, Švýcarska a Norska. Některé země ale Italům zatím neumožnily vstup bez karantény, protože Itálie byla v této pandemii koronavirem postižena z Evropy spolu se Španělskem nejvíce.

Di Maio začne sérii schůzek dnes odpoledne, kdy by měl v Římě jednat s francouzským ministrem zahraničí Jeanem-Yvesem Le Drianem. V pátek má jet Di Maio do Německa, v sobotu do Slovinska a v úterý do Řecka.

V celé Itálii nadále platí povinnost dodržovat na veřejnosti bezpečnou vzdálenost a kde to není možné, například v obchodech či veřejné dopravě, je nutná rouška. V některých regionech je zatím povinná rouška i na veřejnosti, což platí do 14. června například pro nejhůře postižený region v nynější pandemii Lombardii.

Opatření proti šíření nákazy mezi regiony zavedli na nádražích, kde zaměstnanci měří termoskenery teplotu cestujícím vlaků vysokorychlostní železnice a dálkových železniční spojů. Pokud mají více než 37,5 stupně Celsia, nesmí nastoupit do vlaku, uvedla dnes agentura ANSA. Opatření přijali i v restauračních vozech, kde podávají pouze zabalené jídlo.

Uvolnění cestování v Itálii kritizovaly některé regiony, zejména na jihu země, který nebyl tolik zasažen koronavirem jako severní oblasti. Místní samosprávy mohou proto zavést vlastní kontrolní mechanismy pro cesty do svých regionů, nesmí ale omezit svobodu pohybu.

Například turisty hojně navštěvovaný ostrov Sardinie původně hrozil, že bude od všech příchozích požadovat potvrzení o negativním testu na koronavirus. Nakonec ale vedení Sardinie zavedlo povinnou registraci příchozích prostřednictvím internetu či regionální mobilní aplikace, uvedla dnes televize Sky TG24.

Témata: Itálie | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

CDU zvažuje, že zavede povinné kvóty pro zastoupení žen

07.07.2020 15:07 Nejsilnější německá strana - Křesťanskodemokratická unie (CDU) - zvažuje, že zavede povinné kvóty…

Indie má přes 20 tisíc obětí koronaviru, s pandemií se potýkají Filipíny a…

07.07.2020 13:37 Aktualizováno Už více než 20.000 lidí nakažených koronavirem zemřelo v Indii. Nových případů výskytu nemoci covid…

V Německu bylo kvůli výhrůžkám bombou vyklizeno několik soudů

07.07.2020 12:54 Německá policie dnes vyklidila několik soudních budov po celé zemi kvůli výhružkám, že jsou v nich…

Loď Ocean Viking je u Sicílie, migranti byli přemístěni na karanténní…

07.07.2020 12:42 Aktualizováno Po více než týdnu na humanitární lodi Ocean Viking se v noci na dnešek 180 migrantů vylodilo v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy