Polsko chystá další sporný zákon, Rada Evropy nešetří kritikou

Experti z Benátské komise Rady Evropy kritizují sporný zákon upravující trestání soudců, který se snaží prosadit polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS). Odborníci na právní stát ve své dnes zveřejněné zprávě uvedli, že nové předpisy lze považovat za další oslabování nezávislosti soudnictví a navrhli, aby je Polsko nezavádělo.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Varšava
doporučujeme

Členové Benátské komise byli na návštěvě ve Varšavě minulý týden na pozvání předsedy Senátu Tomasze Grodzkého z opoziční Občanské platformy. Nikdo ze zástupců vlády se s nimi nesetkal, ministr zahraničí Jacek Czaputowicz to vysvětlil tím, že kabinet komisi o názor nežádal.

Benátská komise je poradním orgánem Rady Evropy, která sdružuje 47 zemí Evropy a nesouvisí s Evropskou unií. Názor expertů Benátské komise není pro vlády jednotlivých států závazný.

Návrh zákona minulý měsíc schválil Sejm, dolní komora polského parlamentu, hlasy poslanců národně-konzervativního Práva a spravedlnosti. Zákon podle kritiků umožní trestat i odvolat z funkce neposlušné soudce, kteří se staví proti justičním reformám prosazovaným současnou vládou. To by se týkalo třeba těch soudců, kteří by zpochybňovali pravomoc svých nových kolegů dosazených soudcovskou radou. Orgán, o jehož obsazení rozhoduje parlament ovládaný vládní PiS, má pravomoc navrhovat prezidentovi nové soudce. Právě to, že o složení soudcovské rady rozhodují politici, je jedním z hlavních důvodů, proč justiční reformu kritizuje jak Rada Evropy, tak Evropská komise.

Experti z Benátské komise nyní uvedli, že na základě této novely bude závažně omezeno právo soudců vyjadřovat své názory a vytvářet spolky. Kritizují také, že se soudci mohou dostat do situace, kdy budou čelit trestům za rozhodnutí, jež udělají v souladu s Evropskou úmluvou o lidských právech nebo právními předpisy Evropské unie. Benátská komise také nové předpisy kritizuje třeba kvůli posílení vlivu ministra spravedlnosti na disciplinární řízení.

"Všem těm chytrákům a pisálkům, kteří přijíždějí do Polska, bych chtěl říct, že takový urážlivý tón nikdy Poláci nepřijmou," řekl šéf resortu spravedlnosti Ziobro, který obvinil experty z Benátské komise a některé západoevropské politiky z toho, že mají vůči Polsku pocit nadřazenosti. "Ať nás nikdo nepoučuje, že je lepší, moudřejší, že má větší civilizační zázemí," prohlásil Ziobro. "Dokument, který vypracovala Benátská komise, se hodí leda tak do koše," uvedl jeho náměstek Marcin Warchol.

V úterý senátní výbory doporučily, aby horní komora nové předpisy odmítla jeho celek. I kdyby se tak stalo, může Senát jen oddálit a ne zablokovat jejich přijetí.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zátah proti sicilské mafii. Boss Scotto a jeho bratři skončili v poutech

18.02.2020 14:28 Italská policie při dnešním zátahu proti členům mafie Cosa Nostra v sicilském Palermu zatkla osm…

Babiš jedná v Estonsku. Řeč přišla na protiruské sankce či rozpočet EU

18.02.2020 13:37 Aktualizováno Česko by mělo zorganizovat další konferenci o kybernetické bezpečnosti, řekl premiér Andrej Babiš…

Vyhodit slepou ženu z taxíku? Firma Bolt se kaje, do věci zasáhl i Babiš

18.02.2020 13:25 Taxikář, který v pondělí dopoledne v Praze vytáhl z auta nevidomou ženu, protože nechtěl odvézt…

Nový šéf CDU? O funkci má zájem tvrdý kritik Ruska

18.02.2020 12:07 Do klání o předsednictví německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) se nečekaně rozhodl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama