Polsko chystá další sporný zákon, Rada Evropy nešetří kritikou

Experti z Benátské komise Rady Evropy kritizují sporný zákon upravující trestání soudců, který se snaží prosadit polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS). Odborníci na právní stát ve své dnes zveřejněné zprávě uvedli, že nové předpisy lze považovat za další oslabování nezávislosti soudnictví a navrhli, aby je Polsko nezavádělo.

Varšava
doporučujeme

Členové Benátské komise byli na návštěvě ve Varšavě minulý týden na pozvání předsedy Senátu Tomasze Grodzkého z opoziční Občanské platformy. Nikdo ze zástupců vlády se s nimi nesetkal, ministr zahraničí Jacek Czaputowicz to vysvětlil tím, že kabinet komisi o názor nežádal.

Benátská komise je poradním orgánem Rady Evropy, která sdružuje 47 zemí Evropy a nesouvisí s Evropskou unií. Názor expertů Benátské komise není pro vlády jednotlivých států závazný.

Návrh zákona minulý měsíc schválil Sejm, dolní komora polského parlamentu, hlasy poslanců národně-konzervativního Práva a spravedlnosti. Zákon podle kritiků umožní trestat i odvolat z funkce neposlušné soudce, kteří se staví proti justičním reformám prosazovaným současnou vládou. To by se týkalo třeba těch soudců, kteří by zpochybňovali pravomoc svých nových kolegů dosazených soudcovskou radou. Orgán, o jehož obsazení rozhoduje parlament ovládaný vládní PiS, má pravomoc navrhovat prezidentovi nové soudce. Právě to, že o složení soudcovské rady rozhodují politici, je jedním z hlavních důvodů, proč justiční reformu kritizuje jak Rada Evropy, tak Evropská komise.

Experti z Benátské komise nyní uvedli, že na základě této novely bude závažně omezeno právo soudců vyjadřovat své názory a vytvářet spolky. Kritizují také, že se soudci mohou dostat do situace, kdy budou čelit trestům za rozhodnutí, jež udělají v souladu s Evropskou úmluvou o lidských právech nebo právními předpisy Evropské unie. Benátská komise také nové předpisy kritizuje třeba kvůli posílení vlivu ministra spravedlnosti na disciplinární řízení.

"Všem těm chytrákům a pisálkům, kteří přijíždějí do Polska, bych chtěl říct, že takový urážlivý tón nikdy Poláci nepřijmou," řekl šéf resortu spravedlnosti Ziobro, který obvinil experty z Benátské komise a některé západoevropské politiky z toho, že mají vůči Polsku pocit nadřazenosti. "Ať nás nikdo nepoučuje, že je lepší, moudřejší, že má větší civilizační zázemí," prohlásil Ziobro. "Dokument, který vypracovala Benátská komise, se hodí leda tak do koše," uvedl jeho náměstek Marcin Warchol.

V úterý senátní výbory doporučily, aby horní komora nové předpisy odmítla jeho celek. I kdyby se tak stalo, může Senát jen oddálit a ne zablokovat jejich přijetí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 22:02 Aktualizováno NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Napětí kolem brexitu přerostlo na summitu G7 ve slovní přestřelku

13.06.2021 19:03 Aktualizováno Napětí kvůli dohodě o vystoupení Británie z Evropské unie dnes přerostlo na summitu ekonomicky…

Merkelová si chválí nástup Bidena. Svět teď řeší problémy snadněji

13.06.2021 17:33 Aktualizováno Teď, kdy stojí v čele Spojených států prezident Joe Biden, může svět řešit své problémy s "novým…

Skupina G7 poskytne miliardu očkovacích dávek chudým zemím

13.06.2021 16:00 Ekonomicky silné země skupiny G7 poskytnou v následujícím roce miliardu vakcín proti covidu-19…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama