Polsko pošle do boje s prasečím morem i vojáky

Polský ministr zemědělství chce, aby vojáci a policisté mohli ve velkém střílet divoká prasata v oblastech zasažených africkým prasečím morem. Ozbrojené síly by měly pomoci zvládnout epidemii choroby nebezpečné pro prasata, jež se nyní šíří v západní části Polska poté, co se ji na východě země podařilo zastavit. Ministr Jan Krzysztof Ardanowski to dnes řekl polskému veřejnoprávnímu rozhlasu.

Šéf resortu zemědělství oznámil, že již připravil návrh příslušného zákona. Ten podle něj mimo jiné předpokládá sankce vůči každému, kdo by se ve vyznačených ohrožených oblastech snažil bránit zabíjení zvířat. Týká se to například ochránců životního prostředí. Kdy návrh hodlá předložit parlamentu, ministr neupřesnil.

Ardanowski je přesvědčený, že bez drastického snížení nyní velkého množství divočáků se choroba bude dál šířit.

Africký mor prasat je vysoce nakažlivé virové onemocnění prasat domácích i divokých. Vakcína neexistuje, nakažená zvířata se neléčí a musejí se usmrtit. Pro lidi virus není nebezpečný.

Prasečí mor se na východě Polska objevil loni, přičemž se do země zřejmě přenesl ze sousední Ukrajiny. Ve snaze zvládnout situaci bylo vybito kolem 180.000 divokých vepřů. Tento postup kritizovali především ochránci životního prostředí, kteří se také snažili zabíjení zabránit.

Nové ohnisko prasečího moru na západě Polska vyhlásily polské úřady v polovině listopadu v místě ležícím 120 kilometrů od Česka a 80 kilometrů od hranic s Německem. Mluvčí české Státní veterinární správy Petr Vorlíček v této souvislosti upozornil, že se tak výrazně zvýšilo riziko zavlečení choroby na české území.

Další ohnisko polské úřady zjistily minulý týden u města Wolsztynu asi 150 kilometrů od českých a 100 kilometrů od německých hranic. V této oblasti se nachází řada prasečích farem. Prostor byl ohrazen, ale je nezbytné rozsáhlé střílení, řekl ministr Ardanowski polskému rozhlasu.

V Česku, které je od letošního dubna oficiálně zemí bez afrického moru prasat, stále platí mimořádná veterinární opatření, například zákaz přikrmování divokých prasat, a je nařízený jejich intenzivní lov. V Evropě je nyní africký mor prasat na Ukrajině a v Srbsku a vedle Polska také v devíti dalších členských státech Evropské unie včetně Slovenska.

Související

Ministerstvo zemědělství

Česká republika se připojuje k celoevropské kampani EFSA proti šíření afrického moru prasat

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) společně s Ministerstvem zemědělství v roce 2023 spojí síly v celoevropské kampani na podporu boje proti africkému moru prasat (AMP). Kampaň #StopASF, která probíhá již čtvrtým rokem, zvyšuje povědomí zemědělců, myslivců a veterinářů v osmnácti evropských zemích včetně České republiky o této nebezpečné nákaze a vyzývá k přijetí opatření k zastavení jejího šíření.

Více souvisejících

africký mor prasat Polsko armáda Polsko Zvířata

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 11 hodinami

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy