Polsko pošle do boje s prasečím morem i vojáky

Polský ministr zemědělství chce, aby vojáci a policisté mohli ve velkém střílet divoká prasata v oblastech zasažených africkým prasečím morem. Ozbrojené síly by měly pomoci zvládnout epidemii choroby nebezpečné pro prasata, jež se nyní šíří v západní části Polska poté, co se ji na východě země podařilo zastavit. Ministr Jan Krzysztof Ardanowski to dnes řekl polskému veřejnoprávnímu rozhlasu.

Šéf resortu zemědělství oznámil, že již připravil návrh příslušného zákona. Ten podle něj mimo jiné předpokládá sankce vůči každému, kdo by se ve vyznačených ohrožených oblastech snažil bránit zabíjení zvířat. Týká se to například ochránců životního prostředí. Kdy návrh hodlá předložit parlamentu, ministr neupřesnil.

Ardanowski je přesvědčený, že bez drastického snížení nyní velkého množství divočáků se choroba bude dál šířit.

Africký mor prasat je vysoce nakažlivé virové onemocnění prasat domácích i divokých. Vakcína neexistuje, nakažená zvířata se neléčí a musejí se usmrtit. Pro lidi virus není nebezpečný.

Prasečí mor se na východě Polska objevil loni, přičemž se do země zřejmě přenesl ze sousední Ukrajiny. Ve snaze zvládnout situaci bylo vybito kolem 180.000 divokých vepřů. Tento postup kritizovali především ochránci životního prostředí, kteří se také snažili zabíjení zabránit.

Nové ohnisko prasečího moru na západě Polska vyhlásily polské úřady v polovině listopadu v místě ležícím 120 kilometrů od Česka a 80 kilometrů od hranic s Německem. Mluvčí české Státní veterinární správy Petr Vorlíček v této souvislosti upozornil, že se tak výrazně zvýšilo riziko zavlečení choroby na české území.

Další ohnisko polské úřady zjistily minulý týden u města Wolsztynu asi 150 kilometrů od českých a 100 kilometrů od německých hranic. V této oblasti se nachází řada prasečích farem. Prostor byl ohrazen, ale je nezbytné rozsáhlé střílení, řekl ministr Ardanowski polskému rozhlasu.

V Česku, které je od letošního dubna oficiálně zemí bez afrického moru prasat, stále platí mimořádná veterinární opatření, například zákaz přikrmování divokých prasat, a je nařízený jejich intenzivní lov. V Evropě je nyní africký mor prasat na Ukrajině a v Srbsku a vedle Polska také v devíti dalších členských státech Evropské unie včetně Slovenska.

Související

Více souvisejících

africký mor prasat Polsko armáda Polsko Zvířata

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy