Polsko ve sporu s Českem o dopady těžby v hnědouhelném dole Turów u hranic Libereckého kraje mnoho věcí zanedbalo a nyní za to platí vysokou cenu, napsal polský list Rzeczpospolita.
Premiéři ČR Petr Fiala a Polska Mateusz Morawiecki ve čtvrtek po měsících vyjednávání podepsali mezistátní dohodu o řešení vlivu těžební činnosti v Turówě, který dodává uhlí pro nedalekou elektrárnu. Polský portál Business Insider upozorňuje, že některé části smlouvy se v budoucnu mohou stát dalším jablkem sváru.
Na pozadí sporu kolem povrchového dolu Turów je úbytek spodních vod na české straně hranice, který pociťují obyvatelé tamních obcí. Deník Rzeczpospolita napsal, že kdyby se to dělo někde v Polsku a ne u jeho hranic, záležitost by byla i díky tlaku místních politiků na majitele dolu, jímž je v případě Turówa státem vlastněná skupina PGE, rychle vyřešena. Tento důl ovšem leží u hranice a podle deníku Rzeczpospolita možná kvůli tomu polská strana léta ignorovala stížnosti českých sousedů.
"Problém zanedbala na mnoha úrovních - PGE, ministerstev i polské diplomacie, která měla včas vyslat signál, že na české straně roste odpor hrozící vyvrcholit na evropské úrovni," uvedl list. Nicméně Polsko dlouho nemělo v Praze velvyslance "a naše ambasáda se zabývala poučováním Čechů, jak mají utvářet svoje zákony, aby k nim Polky nepřijížděly na v Polsku zakázané potraty".
Rzeczpospolita píše, že Češi by Polsko u unijního soudu nezažalovali, kdyby Varšava včas brala vážně jejich stížnosti. Důsledky by z toho vyvodit měla nejen sama elektrárenská skupina PGE, ale hlavně polská vláda. Ta by se měla zamyslet, co udělat pro to, aby lokální spor nepřerostl do rozměrů mezinárodní aféry, která Polsko stojí ztrátu prestiže i velké peníze.
Rozšíření těžby Polsko předloni povolilo bez ohledu na námitky české strany. Česko se kvůli tomu obrátilo na Soudní dvůr EU, který loni v květnu nařídil předběžným opatřením Varšavě zastavit práce. Poláci to odmítli, za což jim soud vyměřil pokutu, která narostla do sumy v řádu desítek milionů eur. O tom, zda ji Varšava bude muset skutečně platit, budou muset podle portálu Business Insider rozhodnout unijní instituce.
Zatímco komentátor listu Rzeczpospolita doufá, že podpisem mezivládní dohody se spor kvůli Turówu podařilo vyřešit jednou provždy, Business Insider upozorňuje, že problémem se může ukázat plánovaná bariéra zabraňující odtoku spodní vody. Pokud by jí na české straně nepřestalo ubývat, bude se zkoumat, zda se to děje kvůli dolu. Pokud se ukáže, že tomu tak je, bude bariéra prodloužena, prohloubena nebo utěsněna. Když úbytek vody překročí stanovený limit během určité doby, nebude PGE moci rozšiřovat těžbu směrem k české hranici a bude moci těžit jen do hloubky 30 metrů.
Česká strana bude moci čtyřikrát za rok kontrolovat, jak nová opatření v dole, včetně stěny, fungují. Jistý expert, který chtěl zůstat v anonymitě, podotkl, že není jasné, co by se stalo v situaci, kdy "z monitoringu vyplyne, že bariéra je těsná a česká strana bude poukazovat na to, že vody ubývá kvůli dolu".
Související
Polská kontrarozvědka zadržela dva aktivisty podezřelé ze žhářského útoku v Pardubicích
Polsko začne v reakci na válku v Íránu zastropovat ceny paliv a razantně sníží daně, oznámil Tusk
Aktuálně se děje
před 52 minutami
Provoz na letišti v Praze narušil dron. Policie majitele zadržela
před 2 hodinami
Historický krok: Pentagon zveřejnil první sérii utajovaných dokumentů o UFO
před 3 hodinami
Rubio: Írán by se měl ještě dnes vyjádřit k mírovému návrhu USA
před 4 hodinami
Klid před bouří. Válka v Íránu zatím cenami v obchodech nezahýbala, experti řekli, kdy se to změní
před 5 hodinami
Místo omluvy naštvání. Nejsem jeho podřízený, komentuje Babiš pozdní příchod za Pavlem
před 7 hodinami
Je třeba se obávat hantaviru? Ročně se jím nakazí 100 tisíc lidí, současný kmen je ale extrémně vzácný
před 8 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomíná konec války. Pavel varoval na Vítkově před rezignací
před 9 hodinami
Lékař se těšil na vysněnou dovolenou. Teď na MV Hondius léčí nakažené hantavirem
před 11 hodinami
Babiš dorazil na schůzku s Pavlem pozdě. Prezident na summit NATO pojede v každém případě
před 12 hodinami
USA a Írán se střetly v Hormuzském průlivu, Příměří podle Trumpa stále platí
před 13 hodinami
Počasí do konce týdne. Meteorologové odtajnili předpověď na prodloužený víkend
včera
Metro čeká výluka o prodlouženém víkendu. Nahradí ho autobusy i tramvaje
včera
Zlomový moment po vítězství nad nemocí. Princezna Kate se chystá do Itálie
včera
Čeští hokejisté přišli o trénink před Švédskými hokejovými hrami. Kvůli díře v ledu
včera
Obchody se musí řídit zákonem. V pátek do center a supermarketů nechoďte
včera
Trump lituje úmrtí zakladatele CNN Turnera. Byl to přítel, svěřil se prezident
včera
Rozloučení s hitmakerem Oskarem Petrem proběhne v úterý, oznámila rodina
včera
Hasiči předali požářiště v Českém Švýcarsku národnímu parku
včera
Meteorologové opět nevylučují výskyt bouřek. Tentokrát hrozí i na východě
včera
WHO pátrá po původu hantaviru. Objevila pacienta nula
Představitelé Světové zdravotnické organizace (WHO) vnesli více světla do probíhajícího vyšetřování nákazy na palubě výletní lodi MV Hondius. Šéf organizace podrobně zrekapituloval dosud známé a potvrzené případy, které odstartovaly mezinárodní zdravotní pohotovost. Celý řetězec tragických událostí začal u muže, u něhož se první příznaky objevily již 6. dubna a který nemoci podlehl o pět dní později.
Zdroj: Libor Novák