Polský premiér doufá, že ekonomika neklesne více než o 4 procenta

Polský premiér doufá, že ekonomika letos následkem koronavirové krize neklesne více než o čtyři procenta a míra nezaměstnanosti zůstane pod hranicí deseti procent. Mateusz Morawiecki to dnes řekl v rozhovoru pro rádio RMF24.

Přidejte svůj názor

Mateusz Morawiecki
doporučujeme

"Mám vážnou nejen naději, ale i makroekonomické údaje, že (míra nezaměstnanosti) nebude dvouciferná a dokonce že bude nižší, než ekonomové očekávali před měsícem," řekl Morawiecki. "Většina finančních institucí očekává pokles hrubého domácího produktu(HDP) o čtyři procenta. Doufám, že bude nižší než odhady," dodal.

V dubnu činila míra nezaměstnanosti v zemi podle Eurostatu 2,9 procenta. V prvním čtvrtletí polská ekonomika meziročně vzrostla o 1,9 procenta, mezičtvrtletně se však o půl procenta snížila. Vláda ve Varšavě schválila na podporu hospodářství zasaženého koronavirovými opatřeními záchranný balíček v hodnotě přes 300 miliard zlotých (1,8 bilionu Kč).

Ve zhruba 38 milionové zemi onemocnělo nemocí covid-19 od vypuknutí epidemie do pátku 25.410 lidí a 1137 jí podlehlo. Polsko zůstalo jedinou evropskou zemí, která během globální finanční krize a následné dluhové krize v Evropě v minulém desetiletí nezažila hospodářskou recesi.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovinsko podle Babiše nemá důvod k vyřazení Česka ze seznamu bezpečných…

03.07.2020 12:32 Aktualizováno Slovinsko nemá podle premiéra Andreje Babiše (ANO) důvod k vynětí Česka ze seznamu bezpečných zemí…

Cesta do Chorvatska se komplikuje. Slovinsko vyřadilo Česko ze seznamu…

03.07.2020 11:29 Aktualizováno Slovinsko změnilo epidemiologické hodnocení Chorvatska, České republiky a Francie a vyjmulo je ze…

Francouzská vláda premiéra Édouarda Philippea podala demisi

03.07.2020 11:08 Francouzská vláda premiéra Édouarda Philippea podala dnes demisi. Prezident Emmanuel Macron už ve…

V Chorvatsku přibylo 81 nakažených, ve Slovinsku čtvrtina

03.07.2020 10:32 V Chorvatsku a ve Slovinsku se v posledních dnech zhoršila epidemiologická situace, pokud jde o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy