Portugalsko bude kvůli koronaviru s migranty zacházet jako s občany

Portugalsko bude v rámci zdravotní krize se všemi cizinci s žádostí o pobyt zacházet jako se svými občany. Nařízení, které má migrantům zaručit přístup ke zdravotní péči a dalším veřejným službám, začne platit v pondělí a potrvá nejméně do 1. června. S odvoláním na dnešní prohlášení portugalských úřadů o tom informovala agentura Reuters.

Kvalifikují se cizinci, kteří prokážou, že si podali žádost o pobyt či azyl. Na oplátku jim bude zpřístupněna státní zdravotní péče, sociální dávky, možnost založit si bankovní účet či uzavřít pracovní a nájemní smlouvy.

"Lidé by neměli být zbavení svých práv na zdravotní a veřejné služby jenom proto, že jejich žádosti ještě nebyly zpracovány," uvedla mluvčí portugalského ministerstva vnitra. "V této výjimečné době musíme migrantům zajistit jejich práva," dodala.

Opatření si také klade za cíl snížit riziko přenosu nákazy mezi žadateli a příslušnými úředníky.

Portugalsko dosud eviduje 5170 potvrzených případů nákazy a 100 úmrtí, tamní úřady očekávají, že krize v zemi dosáhne svého vrcholu na konci května.

V jihoevropské zemi bylo podle oficiálních statistik v roce 2019 okolo 580.000 imigrantů, nejpočetnější skupinou jsou Brazilci, následovaní Rumuny, Ukrajinci, Brity a Číňany.

Související

Více souvisejících

portugalsko uprchlíci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Prezident Trump

Trump si ředí krev. Užívá výrazně vyšší dávky léků, než mu stanovili lékaři

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru pro The Wall Street Journal otevřeně promluvil o svém zdravotním stavu. Přiznal v něm, že vědomě ignoruje doporučení svých lékařů ohledně užívání aspirinu. Devětasedmdesátiletý politik uvedl, že denně bere vyšší dávku, než mu odborníci radí, což dává do souvislosti s viditelnými modřinami na svých rukou.

před 1 hodinou

včera

včera

Tomáš Plekanec

Dvě extraligové rezignace trenérů. Do nového roku vstupují s novými kouči Třinec a Kladno

Než se stihl s námi všemi rozloučit rok 2025, stihli naopak hned dva extraligové kluby sáhnout ke změnám na lavičkách. Zatímco jedna z nich byla nečekaná, o druhé už se spekulovalo delší dobu. Ta nečekaná přišla z Třince, který v době, kdy moravskoslezský celek atakuje nejvyšší příčky extraligové tabulky, opouští úspěšný stratég Zdeněk Moták. Druhá změna je z kategorie očekávaných, neboť se jedná o konec Davida Čermáka na lavičce Kladna. To se už delší dobu trápí a neustále se tak předposlednímu celku ztenčuje náskok před posledním Litvínovem.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel popřál Babišově vládě úspěch, ale také ji varoval

Prezident Petr Pavel v novoročním projevu popřál vládě premiéra Andreje Babiš (ANO), aby byla úspěšná. Zároveň současný kabinet upozornil, že ho bude pozorovat, aby nedošlo k ohrožení demokracie v Česku. Hlava státu se jinak v televizním vysílání k politice moc nevyjadřovala. 

včera

včera

Pavel Nečas

Zemřel známý herec Pavel Nečas

Česko zasáhla hned na Nový rok první smutná zpráva roku 2026. Na Silvestra ve věku 59 let zemřel známý divadelní, televizní a filmový herec či moderátor Pavel Nečas. 

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Policie zhodnotila Silvestra v Česku. Dva lidé utrpěli těžká zranění

Česko má za sebou v očích policistů průměrnou silvestrovskou noc, která se výrazně nelišila oproti předchozím rokům. Lidé si stěžovali na rušení nočního klidu či používání pyrotechniky. Došlo ale nejméně ke dvěma incidentům, které si vyžádaly vážná zranění zúčastněných osob. 

včera

včera

31. prosince 2025 21:43

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025)

Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti

Česko letos přišlo o několik výrazných osobností, které je dobré si v závěru roku připomenout. O tvář přišel karlovarský filmový festival, s někdejším nejvyšším představitelem se musela rozloučit tuzemská církev. Odešel také držitel prestižní filmové ceny Oscar. 

31. prosince 2025 20:27

Silvestrovský požár. Hasiči bojují s plameny, které zachvátily bývalý hotel Rabyně

Středočeští hasiči vyjeli během silvestrovského večera k rozsáhlému požáru bývalého hotelu v obci u Slapské přehrady. Podle posledních informací již došlo k lokalizaci požáru, plameny se tak nadále nešíří. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy