Portugalsko má po volbách problém. Premiér Costa nezískal většinu, hledá spojence

V nedělních parlamentních volbách v Portugalsku podle očekávání zvítězila Socialistická strana (PS) premiéra Antónia Costy, ve 230členném jednokomorovém parlamentu ale nebude mít absolutní většinu. Potvrdily to předběžné výsledky po sečtení většiny hlasů.

Přidejte svůj názor

António Costa
doporučujeme

Costa tak podle agentury Reuters bude muset vyjednávat o podpoře s jednou nebo oběma krajně levicovými stranami, které byly v předchozím volebním období jeho spojenci.

Socialisté zatím získali 106 mandátů, na většinu 116 křesel ale už nemají šanci dosáhnout. Druhá je se 77 křesly středopravá Sociálnědemokratická strana (PSD), která v předchozích volbách před čtyřmi lety vyhrála, ale nakonec skončila v opozici. Známo je zatím obsazení 226 křesel, chybí čtyři.

zdroj: YouTube

Costa dnes ohlásil vítězství. Dodal, že Portugalci dali ve volbách jasně najevo, že si přejí pokračování jeho vlády s podporou krajně levicových stran. "Bylo by žádoucí toto uspořádání obnovit, ale nezáleží to na nás. My jsme pevně odhodláni vyjednávat," uvedl tento právník a bývalý starosta Lisabonu.

Podle něj je to zásadní také pro mezinárodní důvěryhodnost země a získání důvěry investorů. Vláda bude dál usilovat o snižování rozpočtového deficitu a státního dluhu, uvedl Costa.

Před čtyřmi lety vyhráli sociální demokraté a její lídr sestavil i vládu. Ta ale musela po necelých dvou týdnech podat demisi, protože parlament jí neschválil program. Kabinet pak z pověření prezidenta vytvořil lídr PS Costa.

Osmapadesátiletý Costa se podle analytiků těší přízni voličů zejména díky tomu, že udržel zemi politicky stabilní a pozdvihl ekonomiku. Ta se přitom vzpamatovávala z krize, kvůli níž muselo Portugalsko před osmi lety požádat mezinárodní věřitele o pomoc. Záchranný program země s deseti miliony obyvatel opustila v roce 2014.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Projde brexitová dohoda britským parlamentem? Rozhodne se v sobotu

17.10.2019 18:23 Dolní komora britského parlamentu schválila vládní plán mimořádného sobotního zasedání, na němž…

Rodina žila v izolaci na statku, podezřelý Rakušan jde do vazby

17.10.2019 18:19 Nizozemský soud dnes uvalil dvoutýdenní vazbu na 58letého Rakušana podezřelého z omezování osobní…

Belgická prokuratura povolila vyšetření pedofilního vraha, je podmínkou…

17.10.2019 18:16 Belgická prokuratura dnes odsouhlasila žádost advokátů odsouzeného pedofilního vraha Marka Dutrouxe…

Katalánsko zasáhla nová vlna protestů, ve středu bylo zraněno 100 lidí

17.10.2019 17:07 Aktualizováno Na 25.000 lidí se podle policie sešlo na dnešní demonstraci v Barceloně, kterou zorganizovali…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama