Povodně ve Francii a Itálii mají už 12 obětí, moře vyplavilo těla

Rozsáhlé záplavy na jihovýchodě Francie a severozápadě Itálie si od pátku vyžádaly nejméně 12 obětí. Informovala o tom dnes agentura AP. Podle francouzského premiéra Jeana Castexe se dvě desítky lidí stále pohřešují.

Guvernér italského regionu Piemont Alberto Cirio odhadl, že jen v této těžce zasažené oblasti způsobily rozvodněné řeky škody za miliardu eur. Na pobřeží v Ligurii moře vyplavilo už osm mrtvých těl, část z nich jsou možná nebožtíci ze zaplaveného hřbitova.

Řeky ve francouzském departementu Alpes-Maritimes a italských regionech Ligurie a Piemont se koncem minulého týdne rozvodnily po vydatných deštích. Voda strhávala domy, silnice i mosty a mnoho horských oblastí se potýkalo se sesuvy půdy.

Castex dnes řekl, že v postiženém hornatém regionu, kde žije zhruba 12.000 lidí, bylo nasazeno 900 záchranářů, 500 policistů a skupina vojáků. Zhruba 700 obyvatel bylo evakuováno a dočasně pobývají v hotelech nebo v jiném náhradním ubytování. Oblast by měl ve středu navštívit prezident Emmanuel Macron.

Vedení italských regionů Piemont, Ligurie a Valle d'Aosta počítá s tím, že hmotné škody dosáhnou několika miliard eur, napsala agentura DPA.

Na pobřeží v Ligurii se dnes podle agentury ANSA našlo další vyplavené mrtvé tělo, od konce minulého týdne už osmé. Podle italských úřadů se zatím podařilo identifikovat jen muže z ligurského městečka Airole, kterého i s autem strhla řeka Roya. Další mrtví mohou být osoby pohřešované francouzskými úřady, vyloučeno ale není ani to, že jde o nebožtíky z vyplavených francouzských hřbitovů. Podle italských médií této teorii nahrává fakt, že těla údajně byla ve vysokém stadiu rozkladu.

Povodně zničily například hřbitovy ve francouzských obcích Saint-Martin-de-Vesubie a Tende. Starosta Tende Jean-Pierre Vassallo listu Le Parisien řekl, že hřbitov velká voda rozdělila na dvě poloviny a některá pohřbená těla se ocitla mimo hroby.

Související

New Orleans, USA

Odstěhujte se, než vás definitivně zaplaví voda, vzkázali vědci obyvatelům jednoho z nejznámějších měst USA

Nová odborná analýza ukazuje, že New Orleans čelí nevyhnutelné vodní budoucnosti, která by mohla město izolovat uprostřed oceánu již v tomto století. Vědci podle CNN proto varují, že je nezbytné zahájit proces stěhování obyvatel co nejdříve, aby se předešlo budoucímu chaosu. Pobřežní oblasti Louisiany patří k nejníže položeným regionům na světě, což zhruba 360tisícové město vystavuje extrémnímu riziku, jelikož se nachází v pánvi pod úrovní mořské hladiny uprostřed rychle se zmenšující delty.

Více souvisejících

Povodně Itálie Francie

Aktuálně se děje

včera

Hasiči zasahují u požáru u Velhartic na Klatovsku. (25.7.2026)

Na Klatovsku hoří les. Platí třetí stupeň poplachu

Hasiči od sobotního odpoledne zasahují u rozsáhlého požáru lesa u Velhartic na Klatovsku. Vyhlášen byl třetí stupeň poplachu, profesionálům pomáhají i dobrovolní hasiči. Událost se prozatím obešla bez zranění. 

včera

včera

Očkování, ilustrační fotografie.

Česko chce zlepšit proočkovanost proti chřipce. Inspiraci bere ze zahraničí

Česko dlouhodobě patří mezi země s nízkou proočkovaností proti chřipce. Očkování využije každoročně jen kolem 8 % obyvatel. Ministerstvo zdravotnictví proto připravuje legislativní návrh, který by za jasně stanovených podmínek umožnil očkování proti chřipce také v lékárnách. Cílem je nabídnout lidem další možnost, jak se nechat očkovat, zlepšit dostupnost této osvědčené formy prevence a přispět ke zvýšení proočkovanosti. Návrh je nyní v meziresortním připomínkovém řízení.

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Ukončování reprezentačních kariér nebere konce. V národním týmu nebude pokračovat Zelený

V pořadí již pátý český fotbalista oznámil konec reprezentační kariéry od doby, co český fotbalový tým neslavně skončil na nedávném fotbalovém světovém šampionátu v zámoří. Po Patriku Schickovi, Tomáši Holešovi, Václavu Černém a Vladimíru Daridovi nebude dále v reprezentační kariéře pokračovat obránce Jaroslav Zelený. Jak uvedl tento třiatřicetiletý obránce pro sparťanský klubový web, nastal prý čas předat reprezentační štafetu mladším.

včera

včera

Andrej Babiš

Babiš jednal s černohorským premiérem o evropské integraci a obranné spolupráci

Premiér Andrej Babiš (ANO) přijal v pátek v Kramářově vile předsedu vlády Černé Hory Milojka Spajiće. Společně s prvním místopředsedou vlády a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem a místopředsedou vlády a ministrem obrany Jaromírem Zůnou jednali o pokračování integračního procesu Černé Hory směrem k členství v Evropské unii, rozvoji obranné spolupráci a obchodních příležitostech mezi oběma zeměmi.

včera

včera

včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta se na úvod boje o Ligu mistrů utká s Lyonem, pohárové soupeře znají i další české týmy

Pokud si fotbaloví fanoušci mysleli, že si od fotbalu po nedávno ukončeném mistrovství světa odpočinou, tak nikoliv. Vzhledem k nabitému fotbalovému kalendáři už tento týden začíná pro české kluby nová sezóna 2026/27 v podobě účasti v evropských pohárech. Začátkem tohoto týdne se ve švýcarském Nyonu rozhodlo o soupeřích v dalších fázích evropských předkol.

včera

Donald Trump

Trump znovu pohrozil Íránu. Američané zasáhli a znehybnili tanker

Napětí na Blízkém východě nepolevuje. Údery v posledních hodinách provedli Saúdové, Hútíové i američtí vojáci, kteří znehybnili tanker pokoušející se o prolomení námořní blokády Íránu. Informovala o tom BBC. Americký prezident Donald Trump zároveň znovu varoval Teherán. 

včera

včera

včera

včera

24. července 2026 21:58

Sklad Wildberries pod útokem

Ukrajinské drony soustavně devastují "ruský Amazon". Putin k útokům mlčí

Ukrajinské drony opakovaně zasáhly rozsáhlý skladovací komplex online prodejce Wildberries u Moskvy, což pro řadu ruských drobných podnikatelů znamenalo okamžitou katastrofu. Prodejci, kteří v prostorách přišli o veškeré své sezónní zásoby i investované úspory, vyjadřují na sociálních sítích obrovské zoufalství. Ničivé požáry přímo zasáhly jejich obživu a zanechaly za sebou jen zmar.

24. července 2026 20:40

Evropská unie

Peníze výměnou za reformy? Třetina zemí se bouří proti revolučnímu plánu EU

Plány Evropské komise propojit vyplácení unijních peněz s plněním strukturálních reforem narazily na odpor klíčových členských států. Proti navrženému konceptu v rámci přípravy sedmiletého rozpočtu EU na období 2028 až 2034 vystoupila skupina deseti zemí, v jejímž čele stojí Francie, Itálie a Španělsko. Navrhovaný rozpočet v hodnotě téměř dvou bilionů eur by totiž podle kritiků znamenal, že by národní vlády musely výměnou za unijní dotace prosazovat i vysoce citlivé domácí změny.

24. července 2026 19:27

Zelenskyj se příští týden sejde v Bílém domě s Trumpem

V Bílém domě se v úterý 28. července uskuteční klíčové jednání mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Zprávu podle webu Kyiv Post v pátek oficiálně potvrdil představitel americké administrativy pod podmínkou anonymity. Schůzka se odehraje v době, kdy se Washington snaží vystupovat v roli hlavního vyjednávače a stupňuje svůj diplomacie zaměřený na ukončení ruské agrese vůči Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy