Předvánoční volby v Británii: Řada lidí bude vybírat menší zlo, soudí politolog

Čtvrteční předčasné parlamentní volby v Británii budou hlasováním, v němž bude řada lidí vybírat jen menší zlo. V rozhovoru poskytnutém ČTK to řekl politolog Tim Bale z londýnské univerzity Queen Mary. Vrcholící předvolební kampaň byla podle něj pro řadu lidí depresivní. Ačkoli jí dominovalo téma plánovaného odchodu Británie z Evropské unie, především opoziční labouristé se snažili vynést do popředí i jiná témata, hlavně problémy ve zdravotnictví či investice.

"Myslím, že jsou lidé velmi, velmi cyničtí, co se týče alternativ, které se jim nabízejí. Ani Boris Johnson, ani Jeremy Corbyn nejsou moc oblíbení," řekl profesor Bale s odkazem na britského premiéra a lídra opozice. "Budou to volby, ve kterých budou lidé volit spíše menší zlo, než aby volili pozitivně jednu či druhou stranu," dodal.

Stejně jako před volbami v roce 2017 byl hlavním tématem vrcholící předvolební kampaně chystaný odchod Británie z Evropské unie, který si voliči schválili v referendu v červnu 2016. "Pro konzervativce je brexit stále trumfem a Boris Johnson nepromarní jedinou příležitost, aby lidem řekl, že on brexit dokončí," řekl Bale, který působí i v think-tanku s názvem UK in a Changing Europe.

Latest Westminster voting intention (5-6 Dec)Con - 43%Lab - 33%Lib Dem - 13%Brexit Party - 3%Green - 3%Other - 5%https://t.co/tnX5u6TSfU pic.twitter.com/eegBRQLuox

— YouGov (@YouGov) December 8, 2019

Opoziční labouristé v čele s Jeremym Corbynem se ale podle politologa z univerzity Queen Mary snažili pozornost voličů přilákat i k jiným tématům. Mimo jiné proto, že si jsou vědomi své vlastní slabosti v otázce brexitu. "Jejich postoj je do jisté míry nesourodý... Snaží se proto většinou hovořit o všem možném, jen ne o brexitu," upozornil Bale.

Vládní stranu labouristé v kampani kritizují především kvůli úsporným opatřením z minulých let, které podle nich způsobily problémy ve zdravotnictví, školství, v bezpečnostních sborech či v kvalitě infrastruktury. Konzervativci si podle Balea uvědomili, že jsou v tomto ohledu snadno napadnutelní, a ohlásili proto během kampaně řadu nových investic, například nábor desítek tisíc nových zdravotních sester či policistů. Podle labouristů by se ale ani při splnění slibů vládní strany početní stavy nevrátily k těm z doby před začátkem velkých úspor.

Téma migrace, které bylo dominantní před referendem v roce 2016, podle Bale v aktuální předvolební kampani příliš velkou roli nehrálo. Nečekaně se však kvůli teroristickému útoku na mostě London Bridge z konce listopadu jejím tématem stala bezpečnost. "Normálně byste čekali, že by to hrálo do karet konzervativců, protože jejich tvrdý přístup k otázkám práva a pořádku by mohl najít u veřejnosti odezvu," řekl Bale.

Podle něj se ale opozičním labouristům podařilo "odrazit útok", když část viny svalili na úsporná opatření konzervativních vlád, kvůli kterým se podle nich nedostává peněz policii a vězeňské správě. "Nakonec se to ale nejspíš všechno vzájemně vymaže a volby nebude rozhodovat to, co se stalo na mostě London Bridge," myslí si Bale.

Vyvolat předčasné volby byl podle politologa z Johnsonovy strany velký hazard, moc jiných možností mu ale tehdy nezbývalo. Hrozilo totiž, že zcela přijde o kontrolu nad podobou brexitu. To, že Britové k volebním urnám půjdou v neobvyklém termínu, ale podle Balea příliš velký vliv mít nebude. "Neměli jsme volby v zimě od roku 1974," upozornil na hlasování, které se konalo na konci února. Účast ale tehdy přesto dosáhla 78,8 procenta. "Nemyslím si tedy, že by to bylo nutně tak, že kvůli tomu, že jsou Vánoce a že je chladno, lidé k volbám nepřijdou. Lidé si uvědomují, že jsou tyto volby dost důležité," dodal Bale.

Podle londýnského politologa existují v podstatě jen dvě možnosti povolebního vývoje: Buď konzervativci získají absolutní většinu v parlamentu, a Británie tak 31. ledna příštího roku opustí Evropskou unii, nebo nezíská absolutní většinu žádná ze stran. V tom případě podle Balea nejspíš vznikne menšinová vláda labouristů a Brity bude v roce 2020 čekat nové referendum o brexitu.

Související

Dominic Raab

Rusko se podle Londýna pokusilo vměšovat do britských voleb

Rusko se snažilo vměšovat do loňských britských parlamentních voleb nezákonným získáním tajných vládních dokumentů týkajících se chystané britsko-americké obchodní smlouvy a jejich únikem do sociálních médií. Řekl to dnes britský ministr zahraničí Dominic Raab. Jednoznačné důkazy o rozsáhlé ruské kampani proti volbám ale Londýn podle něj nemá.

Více souvisejících

Volby ve Velké Británii Konzervativní strana (VB) Labouristická strana (VB) Velká Británie Brexit Boris Johnson Jeremy Corbyn

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Senioři, ilustrační foto

Podíl lidí, kteří šli do penze předčasně, v Česku stále roste

Podíl lidí, kteří šli do penze předčasně, v Česku roste. Letos v září tvořili už skoro 29 procent všech starobních důchodců. V roce 2010 to bylo 19 procent. Trvale krácenou penzi má kvůli dřívějšímu nástupu na odpočinek 676.400 seniorů a seniorek, tedy téměř o čtvrt milionu víc než před 12 lety.

před 45 minutami

Nemocnice, ilustrační foto

V Anglii čeká na běžnou léčbu v nemocnici více než sedm milionů lidí

V Anglii čeká na běžnou léčbu v nemocnici více než sedm milionů lidí. S odvoláním na státní zdravotnický systém (NHS) v Anglii o tom dnes informovala agentura PA, podle níž jde o rekordní počet. Zhoršování kvality lékařské péče se v Británii odehrává také v souvislosti s brexitem, po němž v zemi ubyly tisíce lékařů.

před 53 minutami

Vláda Petra Fialy ve Sněmovně

Ve vládě není podle Fialy vůle k zásahům do změny DPH

Ve vládě není podle premiéra Petra Fialy (ODS) velká vůle k zásahům do daně z přidané hodnoty. Při návštěvě ministerstva zemědělství to uvedl k dotazu novinářů, zda vláda uvažuje o snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na potraviny. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) k tomu řekl, že u snižování daně na potraviny je riziko, že se nepromítne do poklesu cen. Potraviny v Česku v současnosti podléhají 15procentní DPH, pouze malá skupina produktů, jako je kojenecká výživa a některé mlýnské výrobky, se daní deseti procenty.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Ukrajinská armáda střeží své území

Ukrajinská armáda odrazila ruské útoky u 15 obcí. Putin ale počítá s dlouhou válkou

Ukrajinská armáda za uplynulých 24 hodin odrazila ruské útoky u 15 obcí v Doněcké, Luhanské a Charkovské oblasti na východě země, uvádí ukrajinský generální štáb v ranním přehledu situace na bojišti. Ve svodce je opět zmíněn Bachmut, kde se v poslední době odehrávají nejtvrdší boje. Ruský prezident Vladimir Putin podle analytiků amerického Institutu pro studium války (ISW) chystá svou zemi na "dlouhou imperialistickou válku". 

před 1 hodinou

Jižní Korea, ilustrační foto

Jižní Korea omladí populaci, zruší tradiční způsob počítání věku

Jižní Korea dnes schválila zákon, který od června 2023 ruší tradiční způsob počítání věku a zavádí standardizované počítání věku podle data narození běžné jinde ve světě. V zemi doposud podle jedné z tradičních metod platilo, že dětem je jeden rok už při narození a další rok se jim přičítal s každým dalším 1. lednem. Mnoho lidí tak v Jižní Koreji na oficiálních dokumentech omládne o rok a někteří dokonce o dva, informovala dnes agentura Reuters.

před 1 hodinou

Uprchlíci z Ukrajiny na pražském hlavním nádraží.

Sněmovna zřejmě schválí pravidla prodloužení ochrany uprchlíků z Ukrajiny

Navrhovaná pravidla prodloužení dočasné ochrany uprchlíků z Ukrajiny před ruskou vojenskou agresí o jeden rok do konce března 2024 Sněmovna zřejmě schválí. Zakotví je vládní novela zákona zvaného lex Ukrajina, kterou dnes podpořil bezpečnostní výbor. Plénum by mělo schvalovat předlohu v úterý, a to zrychleně ve stavu legislativní nouze.

Aktualizováno před 2 hodinami

Ilustrační foto

Nezaměstnanost v Česku v listopadu stagnovala. Bez práce bylo 3,5 procenta lidí

Nezaměstnanost v Česku v listopadu stagnovala. Bez práce bylo 3,5 procenta lidí, stejně jako v říjnu a v září. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů Úřad práce ČR. Nové místo si jeho prostřednictvím hledalo 257.187 lidí, o zhruba 1400 víc než v říjnu. Počet nabízených míst proti říjnu naopak mírně klesl. Podle analytiků bude volných pozic dál ubývat a nezaměstnanost se v příštích měsících mírně zvýší.

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Ukrajinci mají ruské vojáky za zločince. Jsou to hrdinové, tvrdí Putin

Ruský prezident Vladimir Putin dnes při udělování nejvyšších státních vyznamenání prohlásil, že hrdinou je každý ruský voják bojující na Ukrajině, uvedla agentura Interfax. Naopak ukrajinské úřady podezírají ruské vojáky ze spáchání válečných zločinů za války, která už trvá téměř deset měsíců, připomínají světové agentury.

před 2 hodinami

Patrik Nacher

Nacher připustil podporu ANO pro menšinovou pražskou radu

Hnutí ANO v Praze o koalici se Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) nejedná. Je ochotné podpořit menšinovou městskou radu do konce února, zatím jej Spolu ale oficiálně neoslovilo, řekl na dnešní tiskové konferenci po jednání stínové vlády ANO předseda zastupitelského klubu hnutí Patrik Nacher.

před 2 hodinami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku, ilustrační fotografie.

Ukrajinci ze sněmovního zařízení se mohou stěhovat, ubytování zajistil kraj

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) v Liberci zajistilo nové bydlení pro skupinu ukrajinských uprchlíků, kteří musí opustit rekreační areál Kanceláře Poslanecké sněmovny v Harrachově na Jablonecku. Objekt by měl sloužit v zimě k rekreaci zaměstnanců kanceláře. Pro 13 ukrajinských uprchlíků z původních 19 zajistili bydlení nedaleko původního místa, další si našli jiné ubytování sami, řekla dnes ČTK mluvčí Libereckého kraje Andrea Fulková. Většinou jde podle ní o ženy a děti.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Český rozhlas

Sněmovní výbor odmítl návrhy poslanců ANO na zvýšení koncesionářského poplatku pro Český rozhlas

Poslanci opozičního hnutí ANO zřejmě neprosadí zvýšení koncesionářského poplatku pro Český rozhlas (ČRo) o pět, nebo o deset korun měsíčně. Sněmovní volební výbor, jenž má na starosti média, dnes tyto úpravy k vládní novele o změně výběru radních České televize (ČT) a ČRo koaliční většinou odmítl. Podle vládních poslanců by poplatky měly být jedním z témat širší novely zákonů o veřejnoprávní televizi a rozhlasu, kterou by měli zákonodárci dostat od kabinetu příští rok.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vánoční cukroví: PŘEHLED surovin, za které si letos připlatíte a o kolik

Balení surovin na domácí pečení vánočního cukroví stojí letos v akci 1131 korun, což je o 11 procent více než loni. Balík surovin v akci, jako je například hladká mouka, cukr nebo vejce, zdražil o 112 korun. Zdražily téměř všechny ingredience, například cukr moučka na více než dvojnásobek toho, co stál loni. Vyplývá to z analýzy akčních letáků sedmi obchodních řetězců společnosti Česká distribuční na přelomu listopadu a prosince, kterou má ČTK k dispozici.

Zdroj: ČTK

Další zprávy