Při unijním jednání ministrů zdravotnictví bude i schůzka s výrobci vakcín

Součástí jednání ministrů zdravotnictví EU ve středu v Praze bude schůzka s výrobci covidových vakcín Pfizer/BioNTech a Moderna. Ministerstvo zdravotnictví očekává, že se změní stávající smlouvy a vyjednají se podmínky pro dodávky v příštích letech. Ministři zdravotnictví se budou zabývat také plánem pro boj s rakovinou a vzácnými onemocněními, zejména dostupností léků pro pacienty.

Vakcína proti nemoci covid-19, ilustrační foto.

Tématem budou rovněž dopady války na Ukrajině, ať už zdravotní péče o uprchlíky nebo obnova zdravotní infrastruktury v zemi, připojí se i ukrajinský ministr. Novinářům to dnes řekl náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.

S výrobci očkovacích látek bude ve středu jednat řídicí komise evropského Úřadu pro připravenost a reakci na mimořádné situace v oblasti zdraví (HERA). Jednání, která formálně vede Evropská komise, začala už v červenci. "Klíčová bude debata o tom, jak mají vypadat nové smlouvy vakcín na covid-19. A jak uzpůsobit ty stávající smlouvy, aby členské státy nemusely likvidovat velká množství nakoupených vakcín, které nevyužijí," uvedl Dvořáček.

Dalšími tématy neformálního setkání by měla být prevence a léčba rakoviny, očkování a zdravotní dopady války na Ukrajině. Navazovat se bude na již schválený Evropský plán pro boj s rakovinou. "Ministři budou požádáni o schválení takzvané call to action, výzvy ke konkrétní implementaci existujícího plánu," doplnil Dvořáček.

Záměrem českého předsednictví je iniciovat vznik podobného plánu, na který jsou navázány i dotační prostředky, pro vzácná onemocnění. Připravit chce také návrh legislativy pro možnost vyjednávání s výrobci o společných nákupech léčiv pro tyto vážné nemoci, kterými v jednotlivých státech trpí jen málo obyvatel, což komplikuje schvalování úhrady za léky na národní úrovni. U některých menších států je zpoždění i pět nebo šest let.

"Finální rozhodnutí o úhradách je čistě doménou jednotlivých států, ale je velký prostor pro předjednání podmínek, za kterých léčivé přípravky a nové technologie do úhrad vstupují," uvedl. Díky prvnímu podobnému jednání s výrobcem HERA nakoupila pro všechny státy vakcíny proti opičím neštovicím.

V červenci podle Dvořáčka vznikl také první návrh úpravy směrnic o tkáních a buňkách a o krvi, z něhož by mělo vzniknout nové nařízení. Podle něj bude mít ale legislativním procesem dlouhou cestu, protože se dotýká i etických otázek kolem odběru krve a plazmy. "Bude definovat, jak bude vypadat soběstačnosti Evropy v této oblasti. V současné době je 40 procent těchto výrobků dováženo z USA," řekl.

Ministři se budou ve středu zabývat také očkováním jako prevencí mnoha vážných infekcí, nejen covidu-19. Diskutovat budou o klesající proočkovanosti, podpoře výzkumu a výroby očkovacích látek nebo komunikací. Dál budou téma rozvíjet odborníci na říjnové konferenci v Praze.

Česko navrhuje také mechanismus, kterým by měly státy EU koordinovat svá stanoviska vůči Světové zdravotnické organizaci (WHO) či OSN, aby vystupovaly jednotně.

Na jednání se připojí on-line ukrajinský ministr zdravotnictví Viktor Ljaško. Kromě poskytování zdravotní péče uprchlíkům z Ukrajiny v evropských zemích se bud řešit i zajištění kontinuity péče po jejich návratu do vlasti. Jednat se bude i o sblížení nároků na vzdělávání lékařů a sester, jejich vzdělání z Ukrajiny je v současné době obtížně uznatelné.

Jednání v Praze začnou v úterý večer neformální večeří ministrů v Rudolfinu, kde je uvítá ministr Vlastimil Válek (TOP 09). Ve středu dopoledne budou ministři diskutovat o naplánovaných tématech a odpoledne je na programu jednání HERA s výrobci vakcín.

Češi vybrali 30 milionů korun, koupí Ukrajině tank

03.10.2022 14:26 Češi se složili na nákup tanku pro Ukrajinu. Potřebných 30 milionů korun vybrala kampaň Dárek pro…

Výcvik ukrajinských vojáků v Německu kdosi špehoval pomocí dronů

03.10.2022 05:22 Během noci na sobotu kdosi pomocí dronů špehoval výcvik ukrajinských vojáků v Německu ve vojenském…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Neštěstí v Bratislavě: Pět mrtvých, další se zranili po nárazu auta do…

03.10.2022 18:31 Nedělní nehoda na zastávce městské hromadné dopravy (MHD) v centru Bratislavy má pět obětí. Čtyři…

Ministerstvo zahraničí vyzvalo Čechy, aby opustili Rusko

03.10.2022 14:07 Ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení…

Scholz se sešel s Macronem, řešili energetickou krizi a společný postup

03.10.2022 21:59 Ruská invaze na Ukrajinu a její hospodářské dopady včetně energetické krize byly hlavním tématem…

Švédsko vyslalo k poničenému Nord Streamu ponorku k prozkoumání příčiny…

03.10.2022 19:03 Aktualizováno Švédská pobřežní služba dnes s podporou vojenského námořnictva vyslala k poničeným plynovodům Nord…

Pět lidí zemřelo, další se zranili v Bratislavě po nárazu auta do skupiny…

03.10.2022 18:31 Aktualizováno Nedělní nehoda na zastávce městské hromadné dopravy (MHD) v centru Bratislavy má pět obětí. Čtyři…

EU pošle Ukrajině první část slíbených pěti miliard eur

03.10.2022 17:27 Evropská komise dnes podpisem příslušného memoranda potvrdila zapůjčení dalších pěti miliard eur …

Evropská komise navrhuje další půjčky Česku na pokrytí ochrany…

03.10.2022 13:18 Evropská komise (EK) dnes navrhla členským státům Evropské unie, aby pro Česko uvolnily dodatečné…

Scholz vidí budoucnost Německa v CO2 neutralitě a energetické bezpečnosti

03.10.2022 13:09 Spojením Německa srostlo to, co k sobě patří. Dnes to v Erfurtu během oslav k 32. výročí…

Výcvik ukrajinských vojáků v Německu kdosi špehoval pomocí dronů

03.10.2022 05:22 Během noci na sobotu kdosi pomocí dronů špehoval výcvik ukrajinských vojáků v Německu ve vojenském…

Bulhaři volili parlament, podle průzkumů zvítězí konzervativní GERB

02.10.2022 19:57 Aktualizováno V bulharských parlamentních volbách vede podle průzkumu u volebních místností konzervativní strana…

Volby v Lotyšsku vyhrála strana premiéra Kariňše, proruská uskupení…

02.10.2022 14:11 Aktualizováno Sobotní parlamentní volby v Lotyšsku vyhrála centristická strana konzervativního premiéra…

Rusové čekají u finské hranice po zpřísnění podmínek vstupu do země i 18…

02.10.2022 04:41 Na rusko-finské pozemní hranici se kvůli přísnějším kontrolám tvoří až 18hodinové fronty poté, co…

Související:

Právě se děje

reklama