Rakousko přerušilo železniční spojení s Itálií, státní muzea jsou zavřená

Kvůli šíření nového typu koronaviru dnes Rakousko do odvolání přerušilo železniční spojení s Itálií. Do země budou moci jezdit jen nákladní vlaky. Ve Vídni se ráno neotevřelo žádné z osmi státních muzeí. Kvůli vládnímu nařízení zůstanou Uměleckohistorické i Přírodovědné muzeum, Albertina či zámek Belvedere zavřené přinejmenším do konce března, informovala rakouská tisková agentura APA.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Vlaky
doporučujeme

V Rakousku se zatím potvrdilo 246 případů nákazy koronavirem, informuje Kurier.at. Nejvíce jich připadá na Tyrolsko. Tato rakouská spolková země od soboty uzavře lyžařské středisko Ischgl.

Rakouská vláda v úterý oznámila, že kvůli infekci zakáže vstup do země všem italským občanům, kteří nebudou mít potvrzení od lékaře, že se koronavirem nenakazili. Nařídila také uzavření všech vysokých škol a zrušení akcí s více než 500 účastníky venku a s více než stem účastníků uvnitř budov. Zrušení svého programu následně oznámila řada divadel a kin včetně vídeňského divadla Burgtheater či Státní opery. Turistům se uzavřel také chrám svatého Štěpána v centru hlavního města.

Kvůli snaze zastavit šíření nákazy dnes Rakouské spolkové dráhy (ÖBB) do odvolání přestaly jezdit s osobními vlaky do Itálie. Všechny vlaky, které běžně do této země míří, končí nyní v Innsbrucku či Villachu. Nákladní vlaky rakouských drah do Itálie a zpět budou dál jezdit, na hranicích se ale vždy vystřídají strojvůdci.

Z vládního nařízení, které ode dneška zakazuje shromáždění více než sta lidí uvnitř budov, jsou výslovně vyjmuty obchody s potravinami, nákupní centra a stravovací zařízení. Omezení se netýká ani hromadné dopravy či zasedání politických orgánů země, tedy především parlamentu a zemských sněmů.

Své instituce se dnes na základě vládního dekretu rozhodli uzavřít také ředitelé osmi státních muzeí ve Vídni. Přinejmenším do konce měsíce se návštěvníci nepodívají do Uměleckohistorického a Přírodovědného muzea, jejichž protilehlé budovy stojí u okružní třídy Ringstrasse, do nedalekého Muzea moderního umění v Muzejní čtvrti, Technického muzea, Muzea užitého umění, Albertiny a zámku Belvedere. Své expozice i čítárny uzavře do konce měsíce také Rakouská národní knihovna, která sídlí v někdejším sídle rakouských císařů Hofburgu.

Původně na pátek plánované slavnostní otevření nové pobočky muzea Albertina, které se soustředí na moderní umění, bylo odloženo na neurčito.

Podle Johanny Rachingerové, která předsedá grémiu ředitelů státních muzeí, bylo už v posledních několika dnech znát, že návštěvníků výrazně ubývá. Organizátoři zrušili také řadu akcí, pro které si pronajali prostory muzeí. Podle Rachingerové bude mít situace značný dopad na finanční kondici kulturních institucí. "Bude těžké dodržet naše rozpočty," uvedla.

V Rakousku se zatím potvrdilo 246 případů nákazy novým koronavirem. Celkem laboratoře provedly 5362 testů. Čtyři lidé se již z nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje, zotavili. Nejvíce nakažených hlásí Tyrolsko (57) následované Vídní (50) a Dolními Rakousy (45), které hraničí s Českem i Slovenskem.

Tyrolský hejtman Günther Platter dnes oznámil, že kvůli nákaze se od soboty na dva týdny uzavře místní vyhlášené lyžařské středisko Ischgl. Opatření, které je první týkající se přímo lyžařského turismu, považuje hejtman za rozhodující. Součástí preventivních kroků je v Tyrolsku i nově vyhlášený zákaz návštěv v nemocnicích.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podivný fenomén: Proč Španělé v karanténě mnohem víc kupují čokoládu nebo…

05.04.2020 08:12 Španělé, kteří mají kvůli šíření koronaviru od poloviny března nařízenou celostátní karanténu, při…

Benátsko nařídilo roušky a rukavice při nakupování jídla, přitvrzuje i…

04.04.2020 21:12 Aktualizováno Italský region Benátsko (Veneto) zpřísnil opatření proti šíření koronaviru, ode dneška mohou do…

Útok nožem ve Francii: Muž zabil dva lidi, stěžoval si na život v zemi…

04.04.2020 20:45 Aktualizováno Dva lidi dnes zabil útočník s nožem na jihovýchodě Francie. Dalších pět lidí utrpělo podle…

V místě někdejší železné opony vznikla "roušková hranice", píše agentura…

04.04.2020 20:20 Aktualizováno Mezi slovenskou metropolí Bratislavou a sousední rakouskou obcí Kittsee, kde se ještě před 30 lety…

Související:

Právě se děje

Další zprávy