Rodina řidiče zemřelého letos v lednu při kontrole francouzskou policií dnes vyzvala prezidenta Emmanuela Macrona, aby okolnosti úmrtí vyšetřil. Informovala o tom agentura Reuters. Případ se podobá smrti amerického černocha George Floyda, jehož koncem května v Minneapolisu udusil při zatýkání bělošský policista.
Dvaačtyřicetiletý Cédric Chouviat zemřel 3. ledna při rutinní dopravní kontrole nedaleko pařížské Eiffelovy věže. Chouviatův otec dnes řekl, že jeho syn povalený při zatýkání na zem volal, že nemůže dýchat - tedy stejná slova, která pronesl krátce před svou smrtí i Floyd. Dokumentuje to podle něj video, které zveřejnil nedlouho po incidentu deník Le Monde a server Mediapart.
"Vykřikoval, 'Nemůžu dýchat, nemůžu dýchat, nemůžu dýchat!'," prohlásil Christian Chouviat na tiskové konferenci uspořádané rodinou. "Obracím se přímo na prezidenta Macrona," dodal s tím, že rodina chce slyšet odpovědi na své otázky.
Podle rodinných příslušníků konstatovala Chouviatova pitva zlomeninu hrtanu. Francouzskou hlavu státu rodinní příslušníci vyzvali, aby nechal změnit některé metody používané policisty při zatýkání tak, aby byly méně násilné.
Reuters s odvoláním na zdroj ve francouzském soudnictví uvedl, že pařížská prokuratura Chouviatovu smrt vyšetřuje jako zabití. Čtveřice strážců zákona, která se zatýkání účastnila, byla předvolána k výslechu. Rodina zemřelého však vyjádřila nevoli nad tím, že policisté nebyli ihned postaveni mimo službu.
Představitel policejních odborů Denis Jacob uvedl, že policisté jednali podle zákona, neboť prý museli Chouviata krotit kvůli jeho agresivnímu chování. "Justiční orgány musejí záležitost vysvětlit," řekl televizi BMF.
Právník zastupující dotčené policisty řekl televizi LCI, že strážníci při zatýkání neslyšeli Chouviata říkat nic o tom, že má potíže s dýcháním.
Celosvětová vlna protestů vyvolaná Floydovou smrtí zasáhla také Francii, kde demonstranti upozorňovali na údajné policejní násilí. Protesty místy provázely nepokoje. Nevládní organizace tvrdí, že obvinění policie z nepřiměřeného násilí - zejména pak v sociálně vyloučených oblastech na předměstích velkých francouzských měst, kde mnohdy žijí lidé přistěhovaleckého původu - zůstávají většinou nepotrestána.
Související
Francie čelí po vlně veder další krizi. Márnice jsou přeplněné
Zavřené školy, stovky mrtvých, výpadky proudu. Počasí dál sužuje západ Evropy
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Počasí: Příští týden bude ve znamení deště, o víkendu dorazí tropy
včera
Ukrajinská armáda provedla rozsáhlý útok na ropný terminál v Petrohradu
včera
Evropa musí převzít větší odpovědnost za svou obranu, řekl Pavel tureckému tisku
včera
EU uvalila sankce na vědce podezřelé z otravy Navalného
včera
Opět ho vypískají? Klempíř dorazil na festival do Varů, i když tvrdil, že nepřijede
včera
Jak skončí válka na Ukrajině? Z pěti možných scénářů zbyly poslední dvě varianty
včera
Fotbalové MS v ohrožení. Kvůli počasí se mohou rušit zápasy, teploty porostou na 46 stupňů
včera
USA praží žhavé počasí. Kvůli vedru se ruší oslavy Dne nezávislosti
včera
Stovky letadel, největší ohňostroj v historii. Trump na dnešek slibuje mohutné oslavy Dne nezávislosti
včera
Do ulic Erfurtu vyšly tisíce extremistů, blokují vstup na sjezd AfD
včera
Putin po mohutném bombardování Kyjeva nařídil pokračování masivních úderů proti Ukrajině
včera
Proč byl nedávný útok na Kyjv tak zničující?
včera
Rusko shání vojáky kde se dá. Nově posílá na frontu mladé studenty
včera
Výhled počasí na další červencový týden. Teploty porostou
3. července 2026 21:58
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
3. července 2026 21:00
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
3. července 2026 20:12
Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky
3. července 2026 19:27
Tragická nehoda na Vysočině. Čelní střet kamionů nepřežil ani jeden z řidičů
3. července 2026 18:41
Policie prověřuje primáře z Děčína. Nahlásila ho nemocnice
3. července 2026 17:55
Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy
Poprvé od května se v Česku řeší, jak budou otevřené obchody. Na dveře totiž klepou dva červencové svátky na přelomu tohoto a příštího týdne. Tradičně tak panuje nejistota ohledně otevírací doby prodejen.
Zdroj: Jan Hrabě