Rok 2020 skončil. Celý svět se překlopil do roku 2021

Celý svět se rozloučil s rokem 2020, který výrazně ovlivnila pandemie covidu-19. Jako první přivítali nový rok 2021 díky časovému posunu již ve čtvrtek v 11:00 SEČ obyvatelé tichomořského státu Samoa a Vánočního ostrova, jenž je součástí ostrovního státu Kiribati.

Opatření, která jednotlivé země na celé planetě přijaly kvůli šíření koronaviru, ovšem ovlivnila i novoroční oslavy, které tak byly výrazně klidnější než obvykle. Mnohé vlády, včetně té české, zavedly zákaz nočního vycházení nebo zrušily tradiční ohňostroje.

Jednou z mála zemí, kde lidé mohli slavit bez omezení, byl Nový Zéland, kde nejsou žádné aktivní případy koronaviru. V Austrálii byl o sedm minut zkrácen ohňostroj v Sydney, který tradičně tvoří novoroční kulisu nad budovou opery na břehu oceánu. Lidé ho navíc nesměli sledovat přímo z přístavu.

V Číně před oslavou civilního kalendáře dávají přednost oslavám příchodu lunárního nového roku. Oslava roku buvola začne 12. února 2021. V posledních letech jsou v zemi oblíbené i západní tradice včetně silvestra, letos je však omezily mimo jiné i mrazy. Kvůli koronaviru Peking zrušil tradiční čtyřdenní světelnou projekci na televizní věži. Samotní Číňané letos cestují o poznání méně, než je v tomto období zvykem.

Právě z Číny se před rokem rozšířil nový typ koronaviru, kterým se od té doby podle statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse nakazilo přes 83,5 milionu lidí, přičemž 1,82 milionu nemocných zemřelo.

V Hongkongu byl podruhé v řadě zrušen novoroční ohňostroj, před rokem to bylo kvůli obavám z protivládních demonstrací.

V Japonsku v posledních dnech prudce roste počet nových případů koronaviru, a tak císař Naruhito odvolal tradiční setkání s obyvatelstvem, které se mělo konat 2. ledna.

Lidé v mnoha evropských zemích se kvůli zákazu nočního vycházení museli spokojit s novoročním přípitkem doma, kvůli omezené svobodě shromažďování se nesměly konat ani větší večírky, zavřené zůstaly bary a restaurace.

Francie kvůli dohledu nad těmito opatřeními mobilizovala 100.000 policistů, zatímco strážci pořádku v Londýně vyzvali obyvatele města, aby "oslavili nový rok v pohodlí domovů". Přesto britská metropole představila působivý ohňostroj, který mimo jiné obsahoval poděkování zdravotnickému personálu i apel proti rasismu odkazující na hnutí Black Lives Matter.

Angela Merkelová ve svém posledním novoročním projevu ve funkci německé kancléřky kritizovala šiřitele konspiračních teorií spojených s pandemií. Takoví lidé podle ní nejen lžou a jsou nebezpeční, ale jsou také cyničtí a bezcitní k obětem nákazy a k pozůstalým.

Nebývale tiché bylo loučení s rokem 2020 v New Yorku, kde na Times Square spouštění křišťálové koule směla sledovat jen hrstka lidí. Podle zpravodajské stanice BBC šlo o lidi, kteří jsou nasazeni v první linii boje proti koronaviru, a jejich rodiny. Policie Times Square uzavřela a lidé, kteří si i přes varování úřadů nechtěli nechat ujít oslavy v ulicích, se sešli na okraji zablokované oblasti. "Sbohem, 2020. Přichází něco lepšího: 2021," řekl Bill de Blasio, starosta New Yorku, kde si koronavirus vyžádal vysokou daň: statistiky zde v souvislosti s covidem-19 uvádějí více než 25.000 mrtvých.

Americký prezident Donald Trump v novoročním proslovu mluvil o obrovském vítězství, jakého Američané v roce 2020 v boji proti koronaviru dosáhli. O tom, že v USA zemřelo přes 345.800 lidí s koronavirem, což je nejvíce na světě, se však nezmínil.

Také Brazilci, běžně zvyklí na bujaré veselí, se s rokem 2020 rozloučili skromněji než obvykle, protože velké akce byly kvůli pandemii covidu-19 zrušeny. Zatímco před rokem se na pláži Copacabana v Riu de Janeiro sešly dva miliony lidí, letos toto místo, jeden ze symbolů silvestrovských oslav, prakticky zelo prázdnotou. Zdravotníci z covidové JIP v jedné z nemocnic u Sao Paula rok 2021 přivítali minutou ticha u lůžek svých pacientů a pak jim popřáli mnoho štěstí v novém roce.

Posledním místem na světě, kde rok 2020 skončil, byly dva neobydlené tichomořské atoly: Bakerovův ostrov a Howlandův ostrov. Stalo se tak dnes ve 13:00 SEČ.

Související

Rok 2021 je tady

Rok 2021 je tady. Rostou důchody a končí superhrubá mzda, Česko čekají volby

Pokračování boje s epidemií covidu-19, její dopady na ekonomiku a sněmovní volby, ve kterých by měly hnutí ANO vyzvat mimo jiné dva bloky opozičních stran, budou určovat dění roku 2021 v Česku. Letošek přináší také úpravy v daňové oblasti. Daňový balíček z konce loňského roku znamená, že se přestane používat tzv. superhrubá mzda, sazba u daně z příjmu fyzických osob klesne na 15 procent a stoupne sleva na poplatníka. Fungovat začíná také stravenkový paušál a menší podnikatelé dostávají možnost využívat paušální daň. Pokud uspěje ČSSD se aktuálním sběrem podpisů kvůli formulaci prezidenta k návrhu takzvaného daňového balíčku, změny ale ještě posoudí Ústavní soud.

Více souvisejících

2021 Silvestr Nový rok

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 20 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jana Peterková

Vpád do síně pražského soudu už řeší i kriminálka. Peterková se nepoučila a šíří nesmysly dál

Jana Peterková po svém odsouzení zašla ještě dál, teď se považuje za občanku již neexistující ČSFR a proklamuje, že je Česká republika pouze korporát. Resort vnitra varuje před sektou, která tyto myšlenky má na svědomí. Antisemitismus, rasismus a antisystémové smýšlení u podobného spolku v USA, známého jako Suverénní občané, končí u závažných zločinů. 

Aktualizováno před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Maia Sandu

Největší událost v historii Moldavska. Začal druhý summit Evropského politického společenství, dorazil Zelenskyj

Dnes se nedaleko moldavského hlavního města Kišiněv v MIMI Castle koná summit Evropského politického společenství (EPC). Začal v 9:00 středoevropského času. Loňský summit EPC proběhl ve stínu těžké energetické a bezpečností krize, ten letošní zase může Moldavanům otevřít dveře do Evropy. Dorazil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

před 2 hodinami

NASA

NASA uspořádala první fórum o UFO. Některé objekty neumíme vysvětlit, přiznala

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) ve středu uspořádal první veřejné setkání na téma neidentifikovaných létajících objektů (UFO).  Uvedl to server BBC s tím, že na panelu zaznělo, že americké úřady prozkoumaly za desítky let zhruba 800 zpráv o neidentifikovaných létajících objektech a některé se dodnes nepovedlo vysvětlit.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

pohonné hmoty

Pohonné hmoty začaly zdražovat, cena nafty po čtyřech měsících roste

Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku začaly v uplynulém týdnu zdražovat. Cena nafty roste po čtyřech měsících, zatím ale jen velmi mírně. Nejprodávanější benzin Natural 95 stál ve středu v průměru 36,67 koruny za litr, tedy o 15 haléřů víc než před týdnem. O dva haléře na 31,06 Kč/l vzrostla za týden průměrná cena nafty. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Stanislav Kázecký

Moldavsko je vystaveno ruské propagandě, většina voličů si přeje proevropské směřování, říká velvyslanec Kázecký

Velvyslanec České republiky v Moldavsku Stanislav Kázecký v rozhovoru pro EuroZprávy.cz ujistil o stabilní politické situaci v zemi. Rusové tady podle něj šíří svůj vliv zejména díky rozšířené znalosti ruštiny napříč moldavskou společností. Přesto je zřejmé, že proevropské směřování Kišiněva podporuje velká část společnosti, a to hlavně podle výsledků posledních prezidentských a parlamentních voleb.  

před 7 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Kosovo

USA trestají Kosovo kvůli zodpovědnosti za dění na severu země

USA neumožní účast Kosova v rámci vojenského cvičení Defender Europe 23. Washington tak trestá Prištinu za neuposlechnutí rad, aby zabránila zvyšování napětí na severu země, kde převážně žijí etničtí Srbové. Na místní úřady přesto byly po bojkotovaných volbách dosazeni albánští starostové. 

včera

Alois Hadamczik

MS se Čechům podle Hadamczika nepovedlo, hráči měli na víc. Čeká na Jalonenovu analýzu

Dalo se očekávat, že jeho hodnocení působení českého národního týmu na mistrovství světa nebude nijak pozitivní. Osmé místo je nejhorší v historii českého hokeje a podle šéfa Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Aloise Hadamczika měli čeští reprezentanti ve složení, v jakém byli, na víc. Postrádal bojovnost a kreativitu. Bude tak proto nyní čekat na analýzu, kterou mu má předložit kouč Kari Jalonen a na základě ní bude výkonný výbor ČSLH řešit budoucnost trenéra u národního týmu. 

včera

Prigožinův největší výpad proti ruskému velení: Chce, aby prokuratura vyšetřovala ministerstvo obrany

Vůdce žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin požádal prokurátory, aby vyšetřili, zda vysocí představitelé ruského ministerstva obrany nespáchali před nebo po zahájení invaze na Ukrajinu nějaký zločin. Informoval o tom server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy