Rozuzlení brexitu? Začalo klíčové jednání britského parlamentu

V dolní komoře britského parlamentu začalo první sobotní zasedání od roku 1982, na němž vláda premiéra Borise Johnsona předkládá ke schválení upravený návrh dohody o podmínkách brexitu. Předseda vlády doufá, že půjde o moment, který přinese rozuzlení vleklé snahy Británie opustit Evropskou unii.

Podle Johnsona mají poslanci "historickou příležitost". Jeho návrh "rozvodové" dohody prý umožní celému Spojenému království opustit EU v nynějším termínu na konci měsíce. Je načase posunout se dál a vybudovat nové partnerství s EU, prohlásil podle BBC Boris Johnson ve své úvodní řeči.

"Pro naše přátele v EU je pramálo lákavé, aby byla tato záležitost prodlužována byť o jediný den," citovala Johnsona agentura Reuters. Premiér uvedl, že nové odsunutí odchodu z EU považuje za nesmyslné, i kdyby byl nakonec nucen do Bruselu odeslat žádost o odklad. Upravený návrh dohody a vystoupení z EU označil za nejlepší možné řešení.

"Dnešní schválení dohody brexit neukončí. Neposkytne zemi jistotu a poslední slovo by měli mít lidé," reagoval lídr Labouristické strany Jeremy Corbyn. Upravené podmínky brexitu jsou podle šéfa hlavní opoziční strany ještě horší než původní verze, kterou Dolní sněmovna třikrát odmítla. Ačkoli chápe "frustraci a únavu" Britů, jeho poslanci se prý nenechají oklamat "prázdnými" sliby vlády.

Proti dohodě se jasně vymezují také skotští nacionalisté (SNP) a liberální demokraté. Lídr poslaneckého klubu SNP Ian Blackford se stejně jako Corbyn domnívá, že nový návrh je horší než ten vyjednaný vládou expremiérky Theresy Mayové. Premiéra se dnes Blackford tázal, proč nemůže Skotsko také podléhat speciálnímu režimu, jaký by dohoda zavedla v Severním Irsku. Šéfka liberálních demokratů Jo Swinsonová Johnsona kritizovala za to, že nechce nechat rozhodnout voliče skrze referendum.

Rozložení sil v Dolní sněmovně je podle médií velmi vyrovnané. Vládní Konzervativní strana v ní nemá většinu, podporu nové verzi brexitové dohody ale avizovali někteří nezávislí poslanci a desítka opozičních labouristů. Proti jsou naopak klíčoví spojenci vlády ze severoirské Demokratické unionistické strany (DUP). Lídr jejího poslaneckého klubu Nigel Dodds předsedu vlády vyzval, aby svůj plán přehodnotil. Nelíbí se mu, že by "de facto" zachoval v Severním Irsku platnost všech celních pravidel EU.

Johnson potřebuje pro schválení svého plánu podporu 320 zákonodárců. Podle posledního propočtu BBC by na jeho straně mohlo být 310 hlasů, na opačné 302, přičemž u 27 poslanců nebylo možné rozhodnutí předpovídat. Deník Financial Times se už v pátek večer přikláněl k těsnému vítězství vlády.

Na klíčový verdikt o podmínkách brexitu vzešlých z posledních unijního summitu ale nakonec vůbec nemusí dojít. Poslanci totiž budou hlasovat o pozměňovacím návrhu předloženém donedávna konzervativním poslancem Oliverem Letwinem. Pakliže by opatření uspělo, poslanci by schválením vládního usnesení ještě nedali brexitové dohodě zelenou, pouze by záležitost "vzali na vědomí". Plnohodnotný souhlas by mohli udělit až poté, co bude schválen zákon, který převede prvky dohody do britského práva.

Britští komentátoři považují za velmi pravděpodobné, že Letwinův dodatek projde. V takovém případě se očekává, že vláda hlavní hlasování zruší, spekuluje se o jeho přesunutí na úterý. Pak by musela podle zákona schváleného minulý měsíc požádat o další odsunutí data brexitu, a to do 31. ledna 2020.

Poslanci v září stanovili 19. říjen jako nejzazší termín, do kterého musí parlament schválit buď brexitovou dohodu nebo odchod z EU bez dojednaných podmínek. Jinak musí vláda požádat o zmíněný odklad. Letwinův pozměňovací návrh podle médií vychází z obavy, že kdyby dnes Dolní sněmovna návrh "rozvodové" dohody podpořila, stále by mohl na konci měsíce nastat brexit bez dohody, protože příslušný ratifikační zákon by do té doby nestihl projít legislativním procesem.

Sobotní zasedání parlamentu nepamatuje britská politická scéna už 37 let. Naposledy se zákonodárci takto sešli v roce 1982 kvůli argentinské invazi na Falklandské ostrovy v jižním Atlantiku.

Související

Více souvisejících

Boris Johnson Brexit Velká Británie Parlament Velké Británie Jeremy Corbyn EU Demokratická unionistická strana (DUP) Liberální demokraté (UK) Jo Swinsonová Skotsko Konzervativní strana (VB) Labouristická strana (VB)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 41 minutami

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

před 51 minutami

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Co bude s Karabachem? Mezi arménskými separatisty a Ázerbájdžánem proběhly první rozhovory

Mezi arménskými separatisty a Ázerbájdžánem proběhly první rozhovory ohledně integrace odtrženého regionu Náhorní Karabach. Uskutečnily se v ázerbájdžánském městě Jevlach a skončily po dvou hodinách, uvedl server euronews

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy