Rozvolňování v Německu nefunguje podle představ. Počty nakažených rostou

Vybrat si v obchodě nové oblečení, zhlédnout v kině film či posedět na zahrádce kavárny se po měsících nucené uzávěry kvůli pandemii nemoci covid-19 může zdát jako nedostižný sen. V některých německých regionech se ale tento sen stal realitou. Ke zkušebnímu otevírání, které je podmíněno každodenním testováním, se mezitím přidává stále více měst.

Prvotní nadšení ale pomalu střídá rozčarování, protože i zde počty nakažených jako ve zbytku Německa rychle rostou. Braniborsko plány pozastavuje a Sársko zvažuje odklad. Rozvolnění se zadrhává i v jihoněmeckém Tübingenu, který platil od počátku za vzor úspěšného zvládání pandemie.

Testy, povinné roušky a dodržování odstupu jako podmínky pro rozvolnění mnozí kritici zkušebních projektů nepovažují za návrat k volnosti, protože svoboda je draze vykoupená omezeními. Další kritici zase považují uvolňování poměrů za hazard s lidskými životy, neboť samotné testování koronavirus nezastaví. Takový názor zastává vládní sociálnědemokratický poslanec a epidemiolog Karl Lauterbach, který je známým zastáncem razantních opatření.

"Ani Tübingen to nezvládá," napsal Lauterbach před týdnem na twitteru, za což se mu od představitelů města dostalo kritiky, že nerozlišuje epidemickou statistiku mezi městem Tübingen a stejnojmenným okresem, kde počet případů výrazně vzrostl. Lauterbach se ale odradit nenechal a přirovnávání testů k alternativě uzávěry označil za zbožné přání. "Je to úplně stejné, jako byste chtěli zhubnout tím, že budete jíst," varoval. Lékařka Lisa Federleová, která je tvůrkyní takzvané tübingenské cesty, nyní přiznává, že infekční čísla rostou i v Tübingenu. V rozhovoru s televizí ntv zároveň poukázala na souvislost s tím, že obyvatelé už na pravidla nedbají.

"Důležitým poznatkem je, že celková čísla rostou také u nás v Tübingenu. Dalším důležitým zjištěním je, že část lidí už pravidla skutečně nedodržuje. Byla jsem ve městě a viděla, že mnoho jich nenosí roušky a že také nezachovávají rozestupy," řekla Federleová. "To znamená, že musíme přikročit k přísnějším kontrolám a rovněž k dalším omezením," poznamenala.

Na otázku, zda by mohl být tübingenský experiment nakonec pozastaven, odpověděla, že to je možné. "Samozřejmě, že to tak může skončit. Jsem lékařka a ne podnikatelka, takže pro mě je nejdůležitější ochrana lidí," vysvětlila. Ve městě je nyní sedmidenní průměr zhruba 80 nových případů na 100.000 obyvatel, před dvěma týdny byl ještě pod dvacítkou. V celém okrese Tübingen činí tato hodnota 110, což je sice méně než celoněmecký průměr 132,3 případu, i tak to ale splňuje podmínku pro zatažení nouzové brzdy. Toto automatické opatření, ke kterému ale mnohé spolkové země přes nesouhlas kancléřky Angely Merkelové nechtějí přikročit, počítá s obnovou přísné uzávěry, kdy zůstanou otevřené jen obchody prodávající zboží denní potřeby a kadeřnictví.

Výrazně úspěšněji si vede okres Böblingen, který sousedí s okresem Tübingen. Böblingen vsadil na co nejširší testování na území celého okresu, ne jen ve městě. Okres Böblingen začínal s pěti středisky, jejichž počet nyní překračuje čtyři desítky, kde se lidé mohou zdarma dvakrát týdně otestovat. "Zatím jsme provedli 60.000 testů, z nichž asi 300 bylo pozitivní. Může se to zdát málo, ale když si uvědomíte, že je to 300 případů, kdy jsme přerušili řetězec šíření nákazy, tak to není vůbec špatné," řekl v úterý novinářům Roland Bernhard, který okres vede. Sedmidenní průměr zde činí 63 případů na 100.000 obyvatel, což mnozí spojují s tím, že okres ještě s otevíráním nezačal.

Nepříznivý epidemický vývoj v Německu mezitím ovlivňuje zkušební projekty v jiných regionech. Saský krušnohorský okres Erzgebirgskreis odložil na neurčito zkušební otevření hotelů a restaurací v Oberwiesenthalu na hranicích s Českem. Otevření, které bylo plánováno na 1. dubna, se chtělo zúčastnit na 60 podnikatelů.

Bavorsko, které díky konzervativnímu premiérovi Markusi Söderovi patří k zastáncům přísnějších opatření, chce modelové projekty omezit jen na regiony se sedmidenním průměrem nižším než 150 nových případů na 100.000 obyvatel. Bavorský ministr zdravotnictví Klaus Holetschek z výběru vyloučil také všechna města nad 100.000 obyvatel, což tvrdě kritizoval sociálnědemokratický starosta Mnichova Dieter Reiter. "Při nejlepší vůli tomu nerozumím," řekl s tím, že test musí zahrnovat co nejširší vzorek.

Pokusnou laboratoří se chtěla počátkem dubna stát celá spolková země Sársko. Zemská vláda ale nyní nevyloučila, že projekt kvůli třetí vlně pandemie odloží. Braniborsko již své plány pozastavilo.

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn se nicméně ke zkušebním provozům staví vstřícně, zároveň ale upozorňuje, že koronavirové testy nejsou spásou. "Je to jen jeden ze základních kamenů boje s pandemií," řekl na úterní on-line schůzce s Bernhardem. Za trvalé řešení považuje očkování.

Související

Německo, ilustrační fotografie.

Německo chce být připraveno, chystá celostátní zkoušku varovného systému

Německo připravuje na 8. prosince celostátní zkoušku varovného systému, vůbec poprvé chce otestovat i vysílání přes základnové stanice mobilních sítí. Dnes o tom informovalo spolkové ministerstvo vnitra. Pro Německo to bude druhá celostátní zkouška za více než 30 let, tu první země uskutečnila se rozporuplným výsledkem v roce 2020.
Energetika

Německo od ruské invaze na Ukrajinu šetří energií, chystá odebrání nadměrných zisků

V Evropské unii začnou ve čtvrtek platit nová opatření, jejichž cílem je mimo jiné omezit spotřebu elektřiny. Německo s úsporami nejen elektrické energie začalo už krátce po únorové ruské invazi na Ukrajinu. Od září pak šetrné využívání energií přikazuje nařízení vlády. Dalších úspor chce vláda sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze dosáhnout tím, že regulované ceny elektřiny a plynu pro domácnosti i podniky se budou týkat jen části jejich předchozího průměru roční spotřeby. 

Více souvisejících

Německo Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

včera

Chorvaté si na MS poradili s Kanaďany

MS ve fotbale: Belgičani propadli s Marokem, Chorvaté si poradili s Kanaďany. Španělsko s Německem se rozešly smírně

Ani další den fotbalového mistrovství nebyla nouze o překvapivé výsledky. O první z nich se postarali už v prvním zápase dne Kostaričané, kteří vypadali, že ani v tomto zápase nevystřelí na branku, stejně jako v tom úvodním proti Španělsku, jenže k jedné střele se v zápase s Japonskem přeci jenom dostali a právě z ní v 81. minutě Fuller rozradostnil nejen tuto jihoamerickou zemi, ale i Němce, kteří tak zůstávají ve hře o postup. O to víc, že se našim západním sousedům se podařilo ve šlágru se Španěly vyválčit bod za remízu 1:1. Nahnuté to naopak mají Belgičané, kterým se vzdálil postup ze skupiny poté, co s Marokem prohráli 0:2 a budou se muset o postup porvat s Chorvaty. Ti naopak měli s Kanadou jednodušší práci, jelikož ji porazili bez větších problémů 3:1, přestože Kanaďané vstřelili zatím nejrychlejší gól šampionátu.

včera

Christine Lagardeová, šéfka ECB

Míra inflace v eurozóně stále nedosáhla vrcholu, tvrdí šéfka ECB

Prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová by byla překvapena, kdyby inflace v eurozóně už dosáhla vrcholu. Řekla to dnes evropským zákonodárcům. Její vyjádření podle analytiků naznačuje, že zvyšování úrokových sazeb z poslední doby ještě není u konce.

Aktualizováno včera

Sesuv půdy na italském ostrově Ischia

Záchranáři na ostrově Ischia našli další oběť sesuvů, pátrání pokračuje

Záchranáři na italském ostrově Ischia dnes našli osmou oběť sobotních sesuvů půdy. Podle úřadů jde o patnáctiletého chlapce jménem Michele Monti, který je bratrem Franceska a Marie Teresy, jejichž těla byla nalezena už v neděli. Těla jejich rodičů ale stále objevena nebyla. Při sesuvu půdy zemřelo i třítýdenní miminko. Záchranáři celkem pátrají po čtyřech pohřešovaných. Odstraňování nánosů bahna a trosek je boj s časem, naděje na nalezení živých rychle klesá, uvedla agentura ANSA.

včera

včera

Putinovo jméno v protokolu z domovní prohlídky u umělce Olega Volkova

Historik: Putin se jako člen KGB zúčastnil vyšetřování jedné z prvních akcí politického umění

Ruský prezident Vladimir Putin se jako třiadvacetiletý poručík sovětské tajné policie KGB zúčastnil vyšetřování jedné z prvních akcí "politického umění", když se v roce 1976 na Petropavlovské pevnosti v Petrohradu objevil 42 metrů dlouhý nápis "Přibíjíte na kříž svobodu, ale lidská duše nezná okovy!" Autoři nápisu po dopadení strávili roky ve vězení, uvedl dnes zpravodajský server Meduza, píšící z lotyšského exilu. Putinovu účast na vyšetřování potvrzují podle něj nedávno objevené dokumenty.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Mistrovství světa ve fotbale provází další kontroverze. Írán žádá vyloučení USA

Kontroverze kolem právě probíhajícího fotbalového světového šampionátu v Kataru neutichají, ba naopak. Tentokrát se všechno týká blížícího ostře sledovaného zápasu skupiny B mezi USA a Íránem. Mezi těmito politicky znepřátelenými zeměmi se totiž rozhodne, která z nich postoupí do osmifinále. Americký fotbalový svaz navíc přilil před tímto důležitým vzájemným duelem olej do ohně tím, když na svých stránkách a profilech smazal na íránské vlajce symbol islámské republiky.

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Ze schvalování a podpory ruské invaze česká policie obvinila 49 lidí

Ze schvalování a podpory ruské invaze na Ukrajinu česká policie obvinila zatím 49 lidí. Celkem eviduje 86 takových případů. Serveru iROZHLAS.cz to dnes sdělil mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Z policejních statistik vyplývá, že jde o další nárůst počtu podobných případů. V říjnu policie evidovala 83 případů schvalování ruské invaze a obvinění sdělila 44 lidem.

včera

Letadla, ilustrační foto

Cestujících do zahraničí po dvou letech ovlivněných pandemií přibývá

Cestujících do zahraničí po dvou letech ovlivněných pandemií covid-19 přibývá. Pražské letiště v období od června do konce října odbavilo dvě třetiny počtu cestujících v porovnání se stejným obdobím roku 2019, tedy posledním předcovidovým. Letiště Leoše Janáčka v Ostravě je na 87 procentech provozu a poslednímu předcovidovému roku se přibližuje i brněnské letiště. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy Evropské pojišťovny, kterou má ČTK k dispozici.

včera

Aktualizováno včera

Ilustrační foto

Británie přišla kvůli brexitu o tisíce lékařů

V Británii v důsledku brexitu ubylo zhruba 4000 lékařů. V systému je nedostatek zejména anesteziologů, pediatrů, psychiatrů či kardiologů a plicních lékařů, informovala odborná společnost Nuffield Trust. Podle ní pracovalo v roce 2021 ve Spojeném království na 37.000 lékařek a lékařů z jiných evropských zemi. Odchod země z Evropské unie však vedl k pomalejšímu náboru lékařského personálu.

včera

včera

Rusko, Kreml

Rusko na poslední chvíli odložilo jednání s USA o jaderných zbraních

Rusko odložilo jednání s USA o strategických jaderných zbraních, která měla začít v úterý v Káhiře, informoval ruský deník Kommersant s odvoláním na vyjádření americké ambasády v Rusku. Podle amerického ministerstva zahraničí šlo o jednostranné rozhodnutí. Moskva podle ambasády uvedla, že navrhne nový termín jednání.

včera

NCOZ se zabývá plachtou s Putinem ve vaku na mrtvoly na budově ministerstva

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) se zabývá případem plachty s českou a ukrajinskou vlajkou spolu s portrétem ruského prezidenta Vladimira Putina ve vaku na mrtvoly, která byla koncem října vyvěšena na budově ministerstva vnitra v Praze. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy