Ruští agenti zatáhli do vraždy v Berlíně i Slovensko, komplic získal falešné vízum

Slovensko prověří postup při udělení víz ruskému občanovi, který byl podle některých informací komplicem vraha, jenž loni v srpnu v Berlíně zastřelil Gruzínce Zelimchana Changošviliho. Novinářům to dnes řekl slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok. Učinil tak v reakci na informace investigativního webu Bellingcat, že zmíněný Rus dostal víza na slovenském generálním konzulátu v Petrohradě, byť v žádosti uvedl falešné údaje.

Ivan Korčok
doporučujeme

"Nařídil jsem okamžité hloubkové vyšetřování postupu našeho generálního konzulátu v Petrohradě. To znamená, zda jsme postupovali správně při vydání víz, zda jsme udělali všechny kroky, na jejichž základě jsme víza udělili," řekl Korčok. Dodal, že ho zajímá i skutečnost, zda bylo ve zmíněním případu přiměřené vydat vstupní víza až na jeden rok.

Devětatřicetiletý Rus vystupující pod jménem Roman Davydov podle portálu Bellingcat v žádosti o víza uvedl falešné údaje včetně jména a adresy. Kromě toho předstíral, že je turista. Víza mu umožnili vstup do schengenského prostoru volného pohybu osob.

Slovenská média informovala, že zmíněný Rus byl podle německé prokuratury komplicem vraha, který v Berlíně zastřelil Changošviliho. Gruzínec, který podle dostupných informací bojoval proti Rusům v čečenských válkách, byl zavražděn loni 23. srpna v jednom z parků centrální berlínské čtvrti Moabit. Muže podezřelého z vraždy německá policie zadržela, jeho údajný komplic se podle tisku vrátil do Ruska. Německý zpravodajský magazín Der Spiegel letos v únoru napsal, že muž podezřelý z vraždy měl těsné kontakty s ruskou kontrarozvědkou FSB.

Před třemi lety byl patrně přes Slovensko zavlečen do vlasti vietnamský manažer Trinh Xuan Thanh, který byl předtím unesen v Berlíně. Bratislava dříve opakovaně odmítla, že byla do akce vědomě zapojena, když vietnamské delegaci vedené vietnamským ministrem veřejné bezpečnosti zapůjčila vládní letadlo k přeletu do Moskvy. Slovenské úřady v této souvislosti zmiňovaly podezření ze zneužití pohostinnosti země.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Belgii dál přibývá nakažených, Brusel chystá povinné roušky

06.08.2020 20:33 Aktualizováno V souvislosti s rostoucím počtem nových případů covidu-19 v Belgii se chystá Brusel nařídit povinné…

Deutsche Bank zlepšila výhled letošního vývoje světové ekonomiky

06.08.2020 19:53 Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank dnes zlepšila výhled letošního vývoje světové…

Lékaři bez hranic se vrací na moře zachraňovat migranty, budou…

06.08.2020 18:15 Uprchlická trasa přes Středozemní moře zůstává jednou z nejsmrtelnějších na světě. Lékaři bez…

U Mauritánie se potopila loď se 40 migranty, přežil jen jeden

06.08.2020 17:59 Loď se čtyřmi desítkami běženců se potopila u břehů Mauritánie. Zachránit se podařilo jen jednomu z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama