Navalnyj se výměny vězňů nedočkal. Putin osobně vítal vraha, vrátili se zloději i agenti

Rusové v rámci výměny vězňů se Spojenými státy získali zpět brutálního vraha, tajného agenta či několik zlodějů identit. Naopak se nedostalo na zemřelého opozičního lídra Alexeje Navalného, který podle informací Bílého domu měl být součástí této výměny.

Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan potvrdil, že ruský opozičník Navalnyj byl ještě před smrtí zapojen do možné výměny vězňů. Ta proběhla v noci ze čtvrtka na pátek, opoziční lídr se jí ale už nedožil – zemřel 16. února v ruské trestanecké kolonii. Ruský prezident Vladimir Putin podle serveru RFE/RL už dříve uvedl, že je ochoten opozičníka pustit, pokud „se nikdy nevrátí“ do Ruska. 

K možnému zapojení Navalného do výměny se vyjádřil jeho blízký spojenec Leonid Volkov. „Dnes se radujeme z propuštění politických vězňů, Putinových rukojmích, kteří trpěli v Putinově gulagu. Ale stejně to bude radost se slzami v očích. Výměna Navalného se uskutečnila... ale bez Navalného. Hodně to bolí,“ vylíčil. 

Putin vítal vrahy i zloděje

Ruský prezident Putin zvolil podobný přístup jako lídři USA Joe Biden a Kamala Harrisová. Osobně přijel na letiště Vnukovo-2 „pozdravit Rusy, kteří byli zadržování v západních zemích a nedávno byli propuštěni na základě výměny,“ uvedla ruská agentura TASS. 

Na letišti propuštěné ruské občany čekali rovněž ministr obrany Andrej Bělousov a ředitel FSB Alexandr Bortnikov. V letištním terminálu prezident pronesl krátký uvítací projev, ve kterém jim „poděkoval za věrnost přísaze“. 

Rusové z výměny získali zpět několik pro ně důležitých lidí. Vrátil se jim Vadim Krasikov, kterého od roku 2021 věznili Němci. Dostal doživotí za vraždu gruzínského občana čečenského původu Zelimkhana Changošviliho, který dříve bojoval proti ruským silám v Čečensku, načež požádal o azyl v Německu. 

Podle německého soudu Krasikov jednal na příkaz Kremlu a byl mu vydán falešný pas, aby mohl odcestovat do Berlína. Na Changošviliho vystřelil několikrát zezadu pistolí s tlumičem. Svědci ho následně viděli, jak odhazuje kolo, pistoli a paruku do řeky, uvádí server Kyiv Independent. 

Do Ruska se dále vrátil Pavel Rubcov, kterého zatkly polské úřady jen několik dní po začátku ruské invaze na Ukrajinu. „Vykonával činnost pro Rusko s využitím svého novinářského statusu. V důsledku toho se mohl volně pohybovat po Evropě a po celém světě, včetně oblastí postižených ozbrojenými konflikty a oblastí politického napětí,“ zaznělo od polských úřadů. 

Podle nich během svého pobytu v Polsku „získával informace, jejichž využití ruskými tajnými službami by mohlo mít přímý negativní dopad na vnitřní a vnější bezpečnost a obranu naší země a mířil na Ukrajinu, aby pokračoval ve své činnosti“. Byl identifikován jako agent rozvědky GRU. 

Vrátili se také Roman Selezněv a Vladislav Kljušin, kteří se ve Spojených státech nabourávali do citlivých systémů firem a využívali údaje o kreditních kartách nebo osobách. Při prohlídce v Selezněvově bytě bylo nalezeno až 1,7 milionu ukradených čísel kreditních karet. „Z prodeje těchto údajů měl zisk nejméně 2 miliony dolarů,“ uvedlo americké ministerstvo spravedlnosti. 

Související

Alexej Navalnyj

Navalnyj vtipkoval o tom, že ho Putin nechá zabít, ukazují memoáry

Zesnulý ruský opoziční politik Alexej Navalnyj ve vězení před svým skonem přemýšlel o smrti, každodenním životě, rodině, politice či válce na Ukrajině. Vyplývá to z úryvků z knihy, která v říjnu vyjde v angličtině pod názvem Patriot: a Memoir. Úryvky zveřejnil časopis New Yorker. 

Více souvisejících

Alexej Navalnyj Rusko Zelimchan Changošvili Bílý dům USA Vladimír Putin

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy