Radikální hnutí Spojené německé národy a kmeny bylo zakázáno, policie provedla razii

Německo zakázalo krajně pravicový spolek Spojené německé národy a kmeny. Oznámil to dnes ministr vnitra Horst Seehofer. Agentura DPA poznamenala, že je to poprvé, co německé úřady rozpustily uskupení napojené na radikální hnutí Říšští občané, které nynější spolkovou republiku považuje za nelegitimní.

Horst Seehofer
doporučujeme

Informuje o tom tagesspigel.de. "Proti pravicovému extremismu, rasismu a antisemitismu budeme nesmlouvavě bojovat i v krizových časech," napsal na twitteru mluvčí ministerstva vnitra Steve Alter. Německo se stejně jako zbytek světa potýká s pandemií koronaviru.

Policie dnes v deseti německých spolkových zemích podnikla razie v domech a bytech vedoucích představitelů nyní zakázaného spolku. Tento spolek podobně jako hnutí Říšští občané neuznává nynější republiku, kterou považuje za loutkový stát či za podnikatelský záměr. Část přívrženců hnutí se hlásí k někdejší Německé říši, jež vznikla sjednocením Německa v roce 1871 a zanikla v roce 1945. Další členové se zase odvolávají na takzvané přirozené právo na svobodu a samosprávu vlastních životů.

Němci považující se za říšské či nezávislé a ne republikové občany odmítají například platit daně a pokuty, nerespektují ani rozhodnutí německých soudů. Cíle říšského hnutí podle německé kontrarozvědky Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV) odporují základnímu zákonu země i tím, že jsou postaveny krajně pravicových názorech nebo na nadřazenosti Němců. BfV letos v lednu uvedla, že říšské hnutí výrazně sílí a že se k němu hlásí asi 19.000 lidí.

Seehofer letos v lednu zakázal krajně pravicovou organizaci Combat 18 (C18). Organizace, jejíž číslo v názvu podle pořadí písmen v abecedě odkazuje na iniciály AH nacistického vůdce Adolfa Hitlera, je považována za ozbrojenou složku v Německu zakázaného neonacistického hnutí Blood and Honour. Německá odnož C18 zřejmě udržovala styky s českou neonacistickou scénou. DPA v této souvislosti připomněla případ, kdy německé komando na hranicích s Českem zadrželo v roce 2017 předpokládané členy C18. Ti se tehdy vraceli do Německa za společného střeleckého cvičení v Česku a u sebe měli munici.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při havárii vrtulníku zahynul francouzský miliardář a poslanec Dassault

07.03.2021 20:06 Francouzský miliardář a poslanec Olivier Dassault (69) dnes přišel o život při havárii vrtulníku…

Draghiho italská vláda zvažuje zpřísnění restrikcí v celé zemi

07.03.2021 16:54 Italská vláda zvažuje v souvislosti se zhoršující se epidemickou situací kvůli koronaviru zpřísnit…

Francie a Rusko si podle médií potají vyhostily diplomaty

06.03.2021 18:20 Paříž a Moskva si vzájemně vyhostily diplomaty, ale učinily tak v největší tajnosti, uvedl na svém…

Slovenské pacienty s koronavirem přijali v německém Dortmundu

06.03.2021 16:43 Aktualizováno Německo dnes přijalo dva slovenské pacienty s onemocněním covid-19. Informovala o tom mluvčí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama