Šéf diplomacie EU odmítl Trumpův mírový plán, jedna věc ho obzvlášť znepokojuje

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell odmítl mírový plán pro Blízký východ, který minulý týden představil prezident Spojených států Donald Trump. V prohlášení označil za nepřijatelný zejména americký návrh, aby Izrael v podstatě anektoval židovské osady na okupovaném palestinském území na Západním břehu Jordánu. Podle Borrela je navíc nezbytně nutné, aby řešení izraelsko-palestinského konfliktu vzešlo z jednání, kterého se budou účastnit obě strany.

Přidejte svůj názor

Josep Borrell
doporučujeme

"Aby byl nastolen spravedlivý a trvalý mír, je třeba rozhodnout o dosud nevyřešeném statusu prostřednictvím přímých jednání obou stran. To se týká zejména otázky hranic, statusu Jeruzaléma, bezpečnosti a uprchlíků," uvedl Borrell.

"Jsme zvláště znepokojeni vyjádřeními o možné anexi údolí Jordánu a dalších částí Západního břehu. V souladu s mezinárodním právem a příslušnými rezolucemi OSN EU neuznává svrchovanost Izraele nad územím okupovaným od roku 1967. Pokud budou uskutečněny kroky vedoucí k anexi, budou jistě zpochybněny," dodal.

Trump představil svůj dlouho slibovaný plán pro mír na Blízkém východě 28. ledna. Podle něj plán obsahuje základy pro "realistické dvoustátní řešení", tedy vytvoření palestinského státu po boku Izraele.

Plán sice počítá s vytvořením nezávislého palestinského státu, zároveň však označuje Jeruzalém za nedělitelné hlavní město Izraele. Židovský stát by podle Trumpova plánu rovněž anektoval "valnou většinu" izraelských osad na Západním břehu Jordánu, které většina zemí považuje podle mezinárodního práva za nelegální.

Palestinci návrh okamžitě odmítli a označili za spiknutí. Za nepřijatelný jej označilo i Turecko. Zástupci Británie a Francie naopak uvedli, že Palestinci by měli plán zvážit, zároveň však zdůraznili, že podporují řešení založené na dodržení zásad mezinárodního práva. K plánu už se jednou vyjádřil i sám Borrell, který v první reakci uvedl, že plán je příležitostí k dosažení vyjednaného a životaschopného řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Nyní zaujal mnohem tvrdší postoj, konstatovala agentura Reuters.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

První potvrzený případ nákazy koronavirem má Chorvatsko

25.02.2020 13:56 První potvrzený případ nakažení novým koronavirem dnes oznámilo Chorvatsko. Podle sdělení ministra…

Šest Čechů je na Tenerife v karanténě kvůli koronaviru

25.02.2020 13:45 Aktualizováno Španělské úřady nařídily karanténu pro zhruba tisícovku hostů hotelu na ostrově Tenerife, kde byla…

Covid-19 je v Rakousku. První dva případy prokázala i druhá série testů

25.02.2020 13:35 Aktualizováno V Rakousku se dnes potvrdily první dva případy nákazy novým typem koronaviru. S odvoláním na…

Muž s údajně českým občanstvím je ve Švédsku podezřelý z vraždy

25.02.2020 13:28 Dvacetiletý mladík jménem Mohamed, který má švédské a údajně také české občanství, byl ve Švédsku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama