Šéfové zemí EU řeší spory kolem nákupu a rozdělování vakcín

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes odpoledne zahájili videokonferenci, při které budou hledat způsob, jak zajistit více vakcín proti koronaviru a urychlit zatím neuspokojivé tempo očkování. Unijní státy přitom stále nejsou jednotné v pohledu na možný zákaz vývozu očkovacích látek či na to, zda a jak přerozdělit společně nakoupené vakcíny.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Těch mají některé státy včetně Česka s ohledem na počet obyvatel méně a požadují kompenzace, podporu však zatím nezískaly.

Lídři se k summitu, který se kvůli zhoršení pandemické situace v Evropě na poslední chvíli přesunul do virtuálního prostředí, scházejí v době sporů o dodávky vakcín, kterých má unie méně než očekávala. Zatímco shoda na společném prohlášení, že unie musí "zásadně a naléhavě" urychlit výrobu a distribuci vakcín bude patrně jednomyslná, komplikovanější debata se podle diplomatů čeká o tom, jak tohoto cíle dosáhnout. Země nejsou jednotné v otázce, jak moc omezovat vývoz vakcín ve snaze přimět zejména firmu AstraZeneca, aby plnila slíbené množství dodávek. Těch v prvním čtvrtletí společnost dodá evropskému bloku necelou třetinu z původně plánovaných téměř 100 milionů, nedůvěru navíc den před summitem vzbudila zpráva o 29 milionech dávek této vakcíny skladovaných v Itálii.

Evropská komise ve středu navrhla, aby se kontroly a možné zákazy vývozu nevztahovaly jen na firmy neplnící dodávky, ale i na země, které jsou napřed v očkování a vakcíny nevyvážejí. Častější využívání zákazu se však nelíbí státům jako Nizozemsko, Belgie či skandinávským zemím.

"Panují obavy, aby se to neobrátilo proti EU," řekl novinářům jeden z diplomatů s tím, že při příliš častém zakazování vývozu by mohly některé země přestat do Evropy posílat komponenty k výrobě vakcín. Záměr unie kritizovala zejména Británie, kterou by omezení vývozu mohlo postihnout nejvíce. Londýn a Brusel se ve středu večer ve společném prohlášení shodli, že chtějí hledat řešení výhodné pro obě strany. Tím by podle diplomatů mohlo být například sdílení části produkce AstraZeneky ze závodů v EU.

Ani krátce před summitem se zástupci členských zemí nedokázali shodnout na dorovnání nerovnoměrné distribuce vakcín, které požaduje Rakousko podporované Českem a dalšími čtyřmi státy. Tyto země chtějí přehodnotit současný distribuční klíč a jako kompenzaci získat větší podíl z urychlené dodávky deseti milionů dávek vakcíny od firem Pfizer/BioNTech. S tím však nesouhlasí další státy v čele s Německem, které podle diplomatů kritizují mimo jiné ostrá slova rakouského kancléře Sebastiana Kurze na adresu společných nákupů vakcín. Německá kancléřka Angela Merkelová či francouzský prezident Emmanuel Macron před summitem dali najevo, že přes dosavadní nedostatky tento systém stále podporují.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Johnson & Johnson odkládá distribuci svých vakcín proti covidu v Evropě

13.04.2021 18:00 Aktualizováno Společnost Johnson & Johnson (J&J) kvůli vyšetřování vzácných případů krevních sraženin ve…

Ve Švédsku přibývá nakažených nejrychleji v Evropě

13.04.2021 17:38 Ve Švédsku nyní přibývá nakažených nejrychleji v Evropě a země hlásí největší zatížení jednotek…

Francie kvůli mutacím koronaviru zastavila všechny lety s Brazílií

13.04.2021 16:56 Kvůli obavám z dalšího šíření mutací koronaviru se až do odvolání ruší veškeré lety mezi Francií a…

Slovensko od pondělí uvolní karanténní omezení a otevře obchody

13.04.2021 16:20 Slovensko od pondělí výrazněji uvolní restrikce zavedené v zemi ve snaze omezit šíření koronaviru,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama