Silvestrovské oslavy skončily. Svět přivítal rok 2022

Svět vstoupil do nového roku 2022 - jeho příchod v různých částech Země s ohledem na časové posuny a místní administrativní úpravy začal již v pátek v 11:00 SEČ a skončil až dnes úderem 13:00 SEČ. Tradiční silvestrovské veselí stejně jako v předchozím roce ovlivnila pandemie covidu-19 a na řadě míst od New Yorku po Rio de Janeiro se proto oslavy konaly v omezené podobě nebo byly zcela zrušeny. Dva lidé zemřeli při manipulaci se zábavní pyrotechnikou v Německu a v Rakousku.

Nový rok jako první začali slavit obyvatelé tichomořského ostrovního státu Kiribati, který leží nejblíže takzvané datové hranice. Mezi posledními jen přivítala Havaj a úplně posledním místem, kde rok 2021 dnes ve 13:00 SEČ skončil, byly dva neobydlené tichomořské atoly: Bakerův ostrov a Howlandův ostrov.

Nový rok začíná v době, kdy planeta registruje nejvyšší počty nákaz koronavirem SARS-CoV-2 za dva roky od prvních případů infekce. Způsobují to zejména rekordní přírůstky v Evropě a ve Spojených státech.

Oslavy se v důsledku toho většinou odehrávaly ve značně redukované formě. Například tradičnímu silvestrovskému spouštění šestitunové křišťálové koule z obřího stožáru na newyorském náměstí Times Square mohlo na místě přihlížet jen 15.000 lidí, tedy zhruba čtvrtina obvyklého počtu. Všichni přitom museli mít roušku a potvrzení o očkování proti covidu-19.

Omezený byl vstup také na slavnou pláž Copacabana v Riu de Janeiro, kam na přelom roku obvykle dorazí až tři miliony místních obyvatel i turistů. Prořídlé řady návštěvníků navíc tentokrát čekal tropický déšť.

Novoroční oslavy v Německu byly obecně poklidné. Vyžádaly si však jednu oběť a jednoho vážně zraněného, když ve městě Hennef u Bonnu náhle explodovala zřejmě nelegální zábavní pyrotechnika. Prodej petard či ohňostrojů byl přitom zakázán, aby možná zranění způsobená chybnou manipulací nezvyšovala nápor na pandemií zatížené nemocnice. Podobný incident jako v Německu eviduje také Rakousko - nedaleko Vídně exploze dělbuchu připravila o život mladíka a dalšího vážně poranila.

V Číně zrušilo ohňostroje a velké slavnosti několik měst včetně Pekingu a také Wu-chanu, kde byl virus SARS-CoV-2 na sklonku roku 2019 poprvé zjištěn. V australském Sydney naopak mohly desítky tisíc diváků po loňské pauze opět sledovat ohňostroj na pozadí budovy místní opery. Stalo se tak navzdory tomu, že se v zemi zvyšují počty nakažených koronavirovou variantou omikron.

Velký ohňostroj se konal také na Rudém náměstí v Moskvě. V Dubaji doplnila pestrobarevný ohňostroj laserová show na nejvyšší budově světa. V Thajsku - jedné z mála světových destinací, kde se v současnosti zdržuje mnoho turistů - mohly mít bary na silvestra výjimečně otevřeno až do jedné v noci. V hlavním městě Bangkoku přivítaly nový rok desetitisíce obyvatel a turistů.

Související

Sydney přivítalo rok 2024

Svět má rok 2024. Oslavil jej velkolepými ohňostroji, v ulicích Prahy hlídkovali ozbrojení policisté

Svět se překlopil do roku 2024. Obyvatelé atolu Kiritimati, známého také jako Vánoční ostrov ve státě Kiribati, přivítali nový rok jako první v 11:00. Po nich zažili silvestrovské oslavy obyvatelé Nového Zélandu, Japonska i Číny. Ohňostroje oslavující vstup do roku 2024 byly odpáleny i v Česku, a to včetně Prahy, kde na několika místech platí zákaz používání pyrotechniky. Do ulic proto vyrazili kromě lidí oslavujících příchod nového roku také policisté.

Více souvisejících

Silvestr Nový rok

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy