Silvestrovské oslavy skončily. Svět přivítal rok 2022

Svět vstoupil do nového roku 2022 - jeho příchod v různých částech Země s ohledem na časové posuny a místní administrativní úpravy začal již v pátek v 11:00 SEČ a skončil až dnes úderem 13:00 SEČ. Tradiční silvestrovské veselí stejně jako v předchozím roce ovlivnila pandemie covidu-19 a na řadě míst od New Yorku po Rio de Janeiro se proto oslavy konaly v omezené podobě nebo byly zcela zrušeny. Dva lidé zemřeli při manipulaci se zábavní pyrotechnikou v Německu a v Rakousku.

Nový rok jako první začali slavit obyvatelé tichomořského ostrovního státu Kiribati, který leží nejblíže takzvané datové hranice. Mezi posledními jen přivítala Havaj a úplně posledním místem, kde rok 2021 dnes ve 13:00 SEČ skončil, byly dva neobydlené tichomořské atoly: Bakerův ostrov a Howlandův ostrov.

Nový rok začíná v době, kdy planeta registruje nejvyšší počty nákaz koronavirem SARS-CoV-2 za dva roky od prvních případů infekce. Způsobují to zejména rekordní přírůstky v Evropě a ve Spojených státech.

Oslavy se v důsledku toho většinou odehrávaly ve značně redukované formě. Například tradičnímu silvestrovskému spouštění šestitunové křišťálové koule z obřího stožáru na newyorském náměstí Times Square mohlo na místě přihlížet jen 15.000 lidí, tedy zhruba čtvrtina obvyklého počtu. Všichni přitom museli mít roušku a potvrzení o očkování proti covidu-19.

Omezený byl vstup také na slavnou pláž Copacabana v Riu de Janeiro, kam na přelom roku obvykle dorazí až tři miliony místních obyvatel i turistů. Prořídlé řady návštěvníků navíc tentokrát čekal tropický déšť.

Novoroční oslavy v Německu byly obecně poklidné. Vyžádaly si však jednu oběť a jednoho vážně zraněného, když ve městě Hennef u Bonnu náhle explodovala zřejmě nelegální zábavní pyrotechnika. Prodej petard či ohňostrojů byl přitom zakázán, aby možná zranění způsobená chybnou manipulací nezvyšovala nápor na pandemií zatížené nemocnice. Podobný incident jako v Německu eviduje také Rakousko - nedaleko Vídně exploze dělbuchu připravila o život mladíka a dalšího vážně poranila.

V Číně zrušilo ohňostroje a velké slavnosti několik měst včetně Pekingu a také Wu-chanu, kde byl virus SARS-CoV-2 na sklonku roku 2019 poprvé zjištěn. V australském Sydney naopak mohly desítky tisíc diváků po loňské pauze opět sledovat ohňostroj na pozadí budovy místní opery. Stalo se tak navzdory tomu, že se v zemi zvyšují počty nakažených koronavirovou variantou omikron.

Velký ohňostroj se konal také na Rudém náměstí v Moskvě. V Dubaji doplnila pestrobarevný ohňostroj laserová show na nejvyšší budově světa. V Thajsku - jedné z mála světových destinací, kde se v současnosti zdržuje mnoho turistů - mohly mít bary na silvestra výjimečně otevřeno až do jedné v noci. V hlavním městě Bangkoku přivítaly nový rok desetitisíce obyvatel a turistů.

Související

Ohňostroj v novém roce 2019

Silvestrovské oslavy skončily. Celý svět má rok 2023

Po 26 hodinách se na celé planetě píše rok 2023. Po Asii, kde díky časovému náskoku začali jeho příchod slavit již v sobotu v 11:00 SEČ, se k silvestrovskému a novoročnímu veselí připojila v noci Evropa a následovaly americké země. Mezi posledními přivítali dnes v 11:00 SEČ nový rok obyvatelé amerického ostrovního státu Havaj a na závěr se ve 13:00 SEČ změny letopočtu dočkaly neobydlené tichomořské atoly: Bakerův ostrov a Howlandův ostrov. Oslavy přelomu ruku se nevyhnuly tragickým událostem - kvůli nehodě s pyrotechnikou zemřel v Německu 17letý mladík a v Rakousku 18letý. V Ugandě při silvestrovských oslavách vznikla tlačenice, ve které zemřelo nejméně devět osob.

Více souvisejících

Silvestr Nový rok

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 21 minutami

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jana Peterková

Vpád do síně pražského soudu už řeší i kriminálka. Peterková se nepoučila a šíří nesmysly dál

Jana Peterková po svém odsouzení zašla ještě dál, teď se považuje za občanku již neexistující ČSFR a proklamuje, že je Česká republika pouze korporát. Resort vnitra varuje před sektou, která tyto myšlenky má na svědomí. Antisemitismus, rasismus a antisystémové smýšlení u podobného spolku v USA, známého jako Suverénní občané, končí u závažných zločinů. 

Aktualizováno před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Maia Sandu

Největší událost v historii Moldavska. Začal druhý summit Evropského politického společenství, dorazil Zelenskyj

Dnes se nedaleko moldavského hlavního města Kišiněv v MIMI Castle koná summit Evropského politického společenství (EPC). Začal v 9:00 středoevropského času. Loňský summit EPC proběhl ve stínu těžké energetické a bezpečností krize, ten letošní zase může Moldavanům otevřít dveře do Evropy. Dorazil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

před 2 hodinami

NASA

NASA uspořádala první fórum o UFO. Některé objekty neumíme vysvětlit, přiznala

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) ve středu uspořádal první veřejné setkání na téma neidentifikovaných létajících objektů (UFO).  Uvedl to server BBC s tím, že na panelu zaznělo, že americké úřady prozkoumaly za desítky let zhruba 800 zpráv o neidentifikovaných létajících objektech a některé se dodnes nepovedlo vysvětlit.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

pohonné hmoty

Pohonné hmoty začaly zdražovat, cena nafty po čtyřech měsících roste

Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku začaly v uplynulém týdnu zdražovat. Cena nafty roste po čtyřech měsících, zatím ale jen velmi mírně. Nejprodávanější benzin Natural 95 stál ve středu v průměru 36,67 koruny za litr, tedy o 15 haléřů víc než před týdnem. O dva haléře na 31,06 Kč/l vzrostla za týden průměrná cena nafty. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Stanislav Kázecký

Moldavsko je vystaveno ruské propagandě, většina voličů si přeje proevropské směřování, říká velvyslanec Kázecký

Velvyslanec České republiky v Moldavsku Stanislav Kázecký v rozhovoru pro EuroZprávy.cz ujistil o stabilní politické situaci v zemi. Rusové tady podle něj šíří svůj vliv zejména díky rozšířené znalosti ruštiny napříč moldavskou společností. Přesto je zřejmé, že proevropské směřování Kišiněva podporuje velká část společnosti, a to hlavně podle výsledků posledních prezidentských a parlamentních voleb.  

před 7 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Kosovo

USA trestají Kosovo kvůli zodpovědnosti za dění na severu země

USA neumožní účast Kosova v rámci vojenského cvičení Defender Europe 23. Washington tak trestá Prištinu za neuposlechnutí rad, aby zabránila zvyšování napětí na severu země, kde převážně žijí etničtí Srbové. Na místní úřady přesto byly po bojkotovaných volbách dosazeni albánští starostové. 

včera

MS se Čechům podle Hadamczika nepovedlo, hráči měli na víc. Čeká na Jalonenovu analýzu

Dalo se očekávat, že jeho hodnocení působení českého národního týmu na mistrovství světa nebude nijak pozitivní. Osmé místo je nejhorší v historii českého hokeje a podle šéfa Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Aloise Hadamczika měli čeští reprezentanti ve složení, v jakém byli, na víc. Postrádal bojovnost a kreativitu. Bude tak proto nyní čekat na analýzu, kterou mu má předložit kouč Kari Jalonen a na základě ní bude výkonný výbor ČSLH řešit budoucnost trenéra u národního týmu. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy