Slovensko musí být v souvislosti s boji na Ukrajině připravené na všechno, ale zatím není důvod k panice. V diskusním pořadu veřejnoprávní stanice Rozhlas a televize Slovenska (RTVS) to dnes řekl slovenský premiér Eduard Heger. Reagoval na dnešní zprávy o ruském útoku na západě Ukrajiny, v asi dvacetikilometrové vzdálenosti od polské hranice.
Heger upozornil na význam kolektivní ochrany, která vyplývá z členství v NATO. "Pohotovost našich spojenců je vysoká. Mí partneři na setkání vůdců (Evropské unie) ve Versailles vyjádřili připravenost nás v případě potřeby chránit," řekl Heger ke čtvrtečnímu a pátečnímu summitu EU ve Francii.
Ocenil jednotu Evropy při odsouzení ruské invaze a při vyjadřování solidarity vůči Ukrajině. "Bojují nejen za své životy, ale i za nás. To si musíme uvědomit stejně jako to, že je Putina potřebné zastavit už na Ukrajině, aby na další cíle vůbec nepomyslel," dodal. Reagoval také na mediální zprávy o tom, že by se při nadcházející návštěvě amerického ministra obrany Lloyda Austina na Slovensku mohlo jednat o dodávce protiletadlového systém S-300 Ukrajině.
"Může to být jedno z témat, ale je nutné říct, že prvořadá je bezpečnost vlastního území. Nelze se vzdát techniky, pokud nemáte zajištěnu vlastní ochranu," řekl Heger. Ukrajina podle něj potřebuje nejen materiální, ale také morální podporu a měla by vidět "evropskou perspektivu". EU může mít z rozšíření o Ukrajinu podle Hegera prospěch. "Je v našem zájmu mít v sousedství stabilní a prosperující státy," řekl.
Při ruském raketovém útoku na vojenskou základnu ve městě Javoriv, které se nachází jen zhruba dvacet kilometrů od polských hranic a 50 kilometrů severozápadně od centra Lvova, dnes zahynulo 35 lidí. V pátek vyřadili Rusové z provozu letiště ve městě Ivano-Frankivsk, které leží asi 150 kilometrů východně od slovenských hranic.
Související
Slovenská policie uzavřela případ střelce z Bratislavy. Původně chtěl zabít Hegera
Hegerova vláda padá. Slovensko míří k úřednickému kabinetu
Eduard Heger (ministr SR) , Slovensko
Aktuálně se děje
před 4 minutami
Německo poprvé zareagovalo na ohlášené stažení tisíců amerických vojáků
před 50 minutami
Nové varování před požáry. Meteorologové rozšířili výstrahu
před 1 hodinou
Trump prozkoumá nový íránský mírový návrh. Dopředu ale naznačil, jak se zachová
před 2 hodinami
Babiš si prosadil dalšího zmocněnce. Landovský má dohlédnout na obranné výdaje
před 3 hodinami
Devět zraněných po nehodě horské dráhy v Hradci Králové. Případ řeší policie
před 3 hodinami
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
před 4 hodinami
Maraton omezí pražskou dopravu. Využijte metro, radí dopravce
před 5 hodinami
Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje
před 6 hodinami
Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové
včera
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
včera
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
včera
Topolánek potěšil příznivce. Naznačil, že vážnou nemoc nejspíš překoná
Aktualizováno včera
Varování se naplnilo. Hoří v Českém Švýcarsku, platí zvláštní stupeň poplachu
včera
Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení
včera
Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela
včera
Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa
včera
Trable pro reprezentaci. Špačkovi skončila sezóna, Hronka čeká magnetická rezonance
včera
Pavel má nového spolupracovníka, působil v Černínském paláci
včera
Češi mají co vysvětlovat. Lotyši nechápou povolení pro Ficovu cestu do Moskvy
včera
V Česku hrozí požáry, platí výstraha. Po víkendu by mělo zapršet
Víkend přináší kromě prvních letních dnů letošního roku i meteorologickou výstrahu. Kvůli suchu a poměrně vysokým teplotám totiž v části země panuje riziko vzniku a šíření požárů. Platí proto varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě