Soud EU odsoudil Itálii za soustavné znečištění ovzduší, musí přijmout opatření

Soudní dvůr Evropské unie dnes zveřejnil rozsudek, ve kterém odsoudil Itálii za porušování evropských pravidel proti znečištění ovzduší. Podle soudu v letech 2008 až 2017 na rozsáhlé části italského území byly soustavně a trvale překračovány povolené hodnoty koncentrace jemných částic PM10. Soud navíc konstatoval, že povolené hodnoty jsou překračovány i v současnosti.

Žalobu proti Itálii podala Evropská komise v roce 2018. Podle komise byly limity soustavně a trvale překračovány v Pádské nížině, v největších italských městech a jejich okolí a v některých dalších oblastech země. S tvrzením komise unijní soud v rozsudku souhlasí.

#ECJ: by having systematically and persistently exceeded the limit values for concentrations of particulate matter PM10 #Italy violated #EUlaw #pollution https://t.co/ATb3CgbPxg pic.twitter.com/d5g7dHxBky

— EU Court of Justice (@EUCourtPress) November 10, 2020

K odsouzení Itálie přispěla rozhodujícím způsobem i liknavost, se kterou země k problému přistoupila. Podle soudců se hodnoty v průběhu osmi let prakticky nezměnily. Soud uznal, že Itálie přijala v poslední době některá opatření, jejichž cílem je zlepšit kvalitu ovzduší. Než se však jejich dopad projeví na měřených hodnotách, tak může uplynout mnoho let, konstatuje rozsudek.

Soud naopak odmítl tvrzení italské vlády, že koncentrace jemných částic je výsledkem souběhu faktorů, které může samotná vláda obtížně ovlivnit. Podle soudu nebyla prokázána existence výjimečných okolností, jejichž důsledkům na kvalitu ovzduší nemohlo být zabráněno.

Po vydání rozsudku by měla Itálie přijmout opatření, která povedou k nápravě nedostatků, na které unijní soud upozornil. V případě, že by se tak nestalo, Itálii hrozí, že Evropská komise podá další žalobu a návrh na udělení finančních sankcí.

Související

Více souvisejících

Itálie Soudní dvůr EU Smog EU evropská komise

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Harry a Meghan v novém dokumentu z produkce Netflix.

Harry a Meghan budí zájem Američanů, ukázaly to hry Invictus Games

Harry a Meghan se po odchodu z britské královské rodiny usadili v rodné zemi bývalé herečky, tedy ve Spojených státech amerických. Jak se ukazuje, mnozí Američané, včetně těch nejmladších, je přijali za své. Potvrdilo to i setkání amerických školáků s hvězdným párem během nedávných Invictus Games. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Dvouletý Martínek trpí AADC syndromem.

Češi vybrali 150 milionů na pomoc Martínkovi. Sbírka se danit nebude

Téměř 150 milionů se vybralo na nákladnou léčbu dvouletého Martínka, jemuž byl diagnostikován vzácný AADC syndrom. Pomoci by měla genová terapie, kterou však zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit. Rodina bude mít získané prostředky k dispozici v celé výši, příjem ze sbírky totiž nepodléhá zdanění. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

Američané chtějí Varšavě pomoci s modernizací armády. Nabízí miliardovou půjčku

Spojené státy americké nabídly Polsku, které pracuje na nahrazení zbraní sovětské výroby předaných do rukou ukrajinských ozbrojených sil moderní technikou, půjčku ve výši dvou miliard dolarů. Varšava by měla peníze využít na modernizaci polské armády. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy