Soud EU rozhodl: Paušální ukládání dat uživatelů internetu není přípustné

Paušální shromažďování a ukládání dat volajících a uživatelů internetu není přípustné. Rozhodl o tom dnes Soudní dvůr Evropské unie. Vlády členských zemí EU podle něj mohou požadovat po operátorech "obecné a necílené" ukládání dat a přístup k nim jen v případě boje se závažnou trestnou činností či "vážného ohrožení národní bezpečnosti". Podle české nevládní neziskové organizace Iuridicum Remedium se dnešní rozhodnutí týká i české právní úpravy.

Ilustrační foto
doporučujeme

O shromažďování, ukládání a přístup k elektronickým datům volajících a uživatelů internetu se v řadě zemí EU mnoho let přou politici a zástupci bezpečnostních složek s ochránci lidských práv a spotřebitelů. Zatímco příznivci masového ukládání dat argumentují národní bezpečností, odpůrci se obávají omezení základních lidských práv.

Unijní soud se zabýval právě otázkou, zda jednotlivé členské země EU mohou nařídit poskytovatelům komunikačních služeb povinnost masově ukládat data svých zákazníků, aniž by existovalo konkrétní podezření.

Dnešní rozhodnutí soudního dvora, který se zabýval případy z Francie, Belgie a Británie, by podle agentury Reuters mohlo v důsledku omezit pravomoci tajných služeb v Evropské unii.

Podle soudu je totiž paušální ukládání dat volajících a uživatelů internetu možné jen v případě, že státy čelí "vážnému ohrožení národní bezpečnosti". To přitom musí být "skutečné, aktuální či dohledné". I v takovém případě by měl být ale přístup vlád a bezpečnostních složek k těmto datům omezen na dobu, kdy to bude nutné.

Sdružení Iuridicum Remedium v tiskové zprávě upozornilo, že rozhodnutí Soudního dvora EU bude mít dopad i na české zákony. Ty nyní ukládají zejména telefonním operátorům a poskytovatelům internetu uchovávat údaje o komunikaci svých zákazníků po dobu šesti měsíců. Jsou to například údaje o tom, kdo s kým komunikoval a kde se v té době nacházel.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Itálii i v Británii se objevilo skoro 25 000 nových případů nákazy

28.10.2020 18:12 V Itálii za den přibylo skoro 25.000 nových případů nákazy koronavirem, nejvíce od začátku epidemie…

Slovenská policie zadržela několik osob z prostředí justice

28.10.2020 17:15 Policie dnes na Slovensku zadržela několik osob z justičního prostředí včetně bývalé…

Evropa nadále zpřísňuje proticovidová opatření, pandemie nepolevuje ani v…

28.10.2020 17:03 Některé evropské státy včetně Polska, Česka či Německa dnes opět ohlásily nejvyšší denní přírůstky…

Švédsko v boji s druhou vlnou. Počet nakažených za den je rekordní

28.10.2020 17:02 Švédsko opět zaznamenalo největší denní nárůst počtu nakažených koronavirem od počátku epidemie. V…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama