Soud EU: Španělsko nemůže vyhošťovat jen kvůli chybějícímu povolení

Španělsko nesmí vyhostit přistěhovalce z nečlenských zemí Evropské unie jen z toho důvodu, že nemají povolení k pobytu. Rozhodl o tom Soudní dvůr Evropské unie, který Madrid vyzval k dodržování vlastních zákonů, píše dnes deník El País.

Španělské přistěhovalecké zákony totiž určují, že k vyhoštění může dojít pouze v případě, že k tomu existují další důvody. Verdikt se netýká migrantů, kteří jsou zadrženi při přechodu hranice.

Španělské úřady se při vyhoštění přistěhovalců bez povolení k pobytu odvolávaly na evropskou směrnici z roku 2008, která takový postup umožňuje. Soudní dvůr Evropské unie ale v rozsudku určil, že se úřady musí řídit španělským zákonem. Ten trestá pobyt bez povolení udělením pokuty a umožňuje vyhoštění jen za předpokladu, že existují "další negativní okolnosti".

Podle deníku El País na situaci zareagovalo vedení španělské policie. Vydalo interní směrnici, ve kterém policistům nařizuje, aby zkoumali, zda existují okolnosti, které vyhoštění podle španělského zákona umožňují. Jedná se například o páchání trestných činů či záznam v trestním rejstříku, uvedení nepravé národnosti či porušení předchozího zákazu vstupu na španělské území.

Podle policie je výčet možných negativních okolností velice široký. Je tak možné, že dopad rozsudku nebude nikterak rozsáhlý. "Jedním z příkladů osoby, která může mít přínos z rozsudku, je přistěhovalec, který vstoupil na španělské území legálně, pak o legální status přišel a nemá záznam v trestním rejstříku," uvádí španělský list.

Rozsudek nemá dopad na migranty, kteří jsou zadrženi při nezákonném přechodu hranici. Ti podle španělského zákona mohou být vyhoštěni i bez uvedení dalších okolností.

V loňském roce Španělsko nařídilo zhruba 38.000 vyhoštění, což je o 22.000 méně než v roce 2018. Vyhoštění do země původu se ale skutečně podařilo ve zhruba 10.000 případů.

Související

Varšava

EU versus Polsko: Problém s mocným zákonem o potírání ruského vlivu míří k soudu

Evropská komise učiní první krok v soudním řízení proti Polsku kvůli jeho zákonu o nepatřičném ruském vlivu, který by podle kritiků mohl vést k zákazu výkonu veřejných funkcí opozičních politiků, oznámila dnes agentura Reuters. Formální výzva bude odeslána ve čtvrtek s tím, že Varšavě tím dnem začne běžet dvouměsíční lhůta pro zjednání nápravy. Ještě nedávno byla Polsku vyměřována sankce jednoho milionu eur denně. 

Více souvisejících

Soudní dvůr EU uprchlíci Španělsko

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy