Španělská policie má pohotovost, očekává protesty v ulicích

Policie ve španělském autonomním regionu Katalánsko má v těchto dnech pohotovost v očekávání možných demonstrací a protestů v ulicích příští týden, na kdy připadá výročí referenda o nezávislosti Katalánska a kdy by měl také padnout definitivní verdikt španělského nejvyššího soudu o dočasném zákazu výkonu volených funkcí pro katalánského premiéra Quima Torru. Informují o tom místní média.

Ministr vnitra katalánské vlády Miquel Samper podle deníku La Vanguardia v místní televizi přiznal, že katalánská policie má pohotovost v očekávání "možných konfliktů v ulicích". Uvedl, že to souvisí s výročím referenda z 1. října 2017 i s očekávaným zveřejněním verdiktu španělského nejvyššího soudu. Ten podle médií nejspíš potvrdí prosincové rozhodnutí katalánského nejvyššího soudu, který Torrovi zakázal na rok a půl vykonávat veřejně volené funkce za to, že loni na jaře před parlamentními volbami vyvěsil na sídle regionální vlády v Barceloně symboly podporující uvězněné separatistické politiky.

Také katalánský deník El Periódico už v pátek s odvoláním na interní komunikaci místní policie napsal, že pořádkové složky katalánské policie mají v těchto dnech nejvyšší pohotovost. Zejména mají dávat pozor v okolí soudních budov v Katalánska, uvedl deník.

V případě potvrzujícího verdiktu v Torrově kauze by dočasně převzal úřad katalánského premiéra místopředseda regionální vlády Pere Aragones. Podle místních médií by pak měl katalánský parlament schválit nového premiéra, na němž se dohodne tamní vládní koalice, jinak by se musely konat nové regionální volby. Katalánská vládní koalice je složena z několika separatistických stran, mezi nimiž v některých otázkách nepanuje shoda.

Bouřlivé demonstrace zažil bohatý autonomní region na severovýchodě Španělska loni na podzim poté, co španělský nejvyšší soud 14. října oznámil rozsudek nad 12 katalánskými politiky kvůli neústavnímu referendu z roku 2017. Devět z nich dostalo tresty vězení od devíti do 13 let, třem udělil jen pokutu a zákaz výkonu veřejných funkcí na rok a osm měsíců. Do ulic katalánských měst vycházely pak několik týdnů tisíce lidí, někteří radikálové zejména v noci v Barceloně i zapalovali popelnice a auta.

Hladce neproběhlo ani referendum z 1. října 2017, které tehdejší katalánská vláda uspořádala, ač věděla, že odporuje španělské ústavě a že se tak vystavuje trestnímu stíhání. Madrid se snažil plebiscitu zabránit soudně i silou. Španělští policisté zabavovali volební materiály i volební urny a bránili lidem v hlasování. Policejní zásah při referendu si podle katalánského ministerstva zdravotnictví vyžádal přes tisíc zraněných, z valné většiny lehkých.

Související

Prezident Trump

Trump navrhl vyloučení Španělska z NATO

Americký prezident Donald Trump během čtvrtečního setkání v Bílém domě s finským protějškem Alexanderem Stubbem navrhl, že by Španělsko mělo být „vyhozeno“ z NATO. Setkání, které mělo primárně sloužit jako předehra k prodeji amerických ledoborců Finsku, se rychle stočilo k diskusi o obranné alianci. Trump se tak snažil oživit svůj měsíce trvající spor s iberskou zemí ohledně výdajů na obranu.

Více souvisejících

Španělsko Policie Španělsko

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Nová Babišova vláda na první tiskové konferenci. (15.12.2025)

Nepotřebujeme sto dnů hájení, budeme vládou všech občanů, prohlásil Babiš

Nově jmenovaný kabinet Andreje Babiše se sešel na prvním jednání krátce po ceremonii, kde jej prezident Petr Pavel uvedl do funkce. Premiér Babiš po jednání prohlásil, že se jeho vláda hodlá stát vládou všech občanů a zdůraznil, že nebude vyžadovat obvyklých "sto dnů hájení". Ministři za ANO, SPD a Motoristy sobě dorazili na Úřad vlády autobusem.

Aktualizováno před 22 minutami

před 30 minutami

Aktualizováno před 54 minutami

Nová Babišova vláda poprvé zasedala. (15.12.2025) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko má novou vládu ANO, Motoristů a SPD

Prezident Petr Pavel v pondělí na Pražském hradě jmenoval vládu premiéra Andreje Babiše. Tato koaliční vláda, která se stane v pořadí třetím kabinetem pod Babišovým vedením, nahradí současnou vládu Petra Fialy, která je v demisi. Babiš byl pověřen sestavením kabinetu již koncem října a předsedou vlády byl jmenován 9. prosince.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Prezident Petr Pavel jmenoval Andreje Babiše předsedou vlády (foto: Tomáš Fongus)

Velká nevýhoda pro členy vlády za SPD a Motoristy. Jen aklimatizovat se na ministerstvu trvá téměř rok, říká politolog

Politolog David Jágr z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy zhodnotil předpokládanou podobu třetí vlády Andreje Babiše. Podle něj je důležité, že ve vládě zasednou ministři za ANO se zkušeností s exekutivy. „Jen aklimatizovat se na ministerstvu trvá téměř rok. Vládní zkušenosti jsou zkrátka neocenitelné,“ řekl Jágr. Vliv na vládnutí bude samozřejmě mít i SPD a Motoristé sobě, Babiš je ale podle politologa „natolik dominantní politickou a ekonomickou silou v naší zemi, že se bez jeho svolení nevymění ani žárovka na Úřadu vlády“.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hledání nového trenéra národního týmu se komplikuje. FAČR dala Slavia s Trpišovským košem

Když se v říjnu rozhodla Fotbalová asociace ČR – nutno říct, že po řadě nepřesvědčivých výkonů české fotbalové reprezentace (se Saúdskou Arábií 1:1 či s Faerskými ostrovy 1:2) právem – rozloučit se s koučem Ivanem Haškem a nahradit ho dočasně dosavadním asistentem Jaroslavem Köstlem, počítalo se tehdy s tím, že tak asociace činí s dlouhodobou koncepcí a především náhradou, kterou už mají připravenou. I dva měsíce od tohoto momentu to však vypadá, že svaz neměl a stále nemá ani jedno. A hlavně stále nemá nového hlavního trenéra, kterým se po sobotě navíc nestane ani kouč pražské Slavie Jindřich Trpišovský. Klub se totiž definitivně rozhodl, že svého stratéga neuvolní.

včera

Ilustrační fotografie.

Důchody v příštím roce. Úřad shrnul, co bude od ledna jinak

Důchody v roce 2026 budou především vypláceny v nové výši, kterou stanoví pravidelná lednová valorizace. Schválené jsou ale i další změny, jedna se například týká předčasných důchodů. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). 

včera

Filip Turek

Turka se jmenování vlády netýká, podstoupí zákrok v nemocnici

Poslanec Filip Turek, který je podle Motoristů i nadále kandidátem na ministra, se v pondělí, kdy budou jmenováni ostatní členové vlády premiéra Andreje Babiše (ANO), podrobí menšímu zákroku. V diskuzním pořadu Partie to uvedl jeho stranický kolega Matěj Gregor (Motoristé). 

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Jak Zelenskyj šikovně ukázal Západu, jakým problémem je konání voleb ve válce

Ukrajinský prezident Volodymyr otevřel otázku válečných voleb a zároveň názorně ukázal Západu, proč jsou prakticky neproveditelné. Bezpečnostní garance, které podmiňují jejich konání, mohou reálně poskytnout jen ti, kdo Ukrajinu ostřelují – nikoli spojenci, kteří by se tím ocitli v přímém konfliktu s Ruskem. Vše tak odhaluje podstatu dilematu. Kyjev čelí kritice za neuspořádání hlasování, ale jakmile by k němu přistoupil, riskoval by chaos, civilní oběti i další destabilizaci země.

včera

včera

včera

včera

Babiš i Fiala odsoudili teroristický útok v australském Sydney

Nového i končícího českého premiéra zasáhla zpráva o tragické střelbě v australském Sydney, kterou nepřežilo nejméně 12 lidí. Podle Andreje Babiše (ANO) došlo k odpornému a ničím neospravedlnitelnému teroristickému činu. Petr Fiala (ODS) označil útok za akt čirého zla. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy