Stav Navalného se podle Berlína zlepšuje, nadále je ale vážný

Zdravotní stav ruského opozičního předáka Alexeje Navalného je stabilizovaný a příznaky onemocnění ustupují. Stav je ale nadále vážný a pacient se stále nachází v bezvědomí. Podle světových tiskových agentur to dnes uvedla berlínská klinika, kam byl Navalnyj z Ruska dopraven s příznaky otravy.

Alexej Navalnyj
doporučujeme

"Pacient je v stále na jednotce intenzivní péče v umělém spánku a je napojen na plicní ventilaci," uvedli lékaři kliniky Charité. "Ačkoli stav zůstává vážný, není v bezprostředním ohrožení života," dodala nemocnice s tím, že "vzhledem k vážnosti pacientovy otravy je příliš brzo odhadovat dlouhodobé následky".

Klinika v pondělí oznámila, že laboratorní nálezy nasvědčují intoxikaci látkou brzdící účinek cholinesterázy, což je enzym, který je klíčový při přenosu nervových impulzů v organismu. Konkrétní látka však ještě není známa. "Nastalo určité zlepšení v symptomech způsobených inhibitorem cholinesterázy," uvedla dnes klinika.

Navalnyj byl minulý čtvrtek hospitalizován s příznaky otravy v sibiřském Omsku poté, co se mu udělalo nevolno na palubě letounu letícího z Tomska do Moskvy. V sobotu byl převezen na léčení do Berlína. Ruští lékaři možnost otravy vyloučili.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas po dnešním zasedání šéfů diplomacií zemí Evropské unie uvedl, že Rusko ponese diplomatické důsledky, pokud se prokáže, že Navalného případ byl státem zorganizovaným pokusem o vraždu známého kritika Kremlu.

"Pokud jde o připravenost Ruska k objasnění případu Navalného, budeme reagovat stejně v jako v případu Tiergarten," řekl Maas. Odkazoval tím na loňskou vraždu Čečence Zelimchana Changošviliho v berlínském parku, po níž Německo kvůli neochotě Moskvy spolupracovat na vyšetření vraždy vypovědělo zaměstnance ruského velvyslanectví.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poučená Itálie účinně bojuje s druhou vlnou covidu. Zvládá ji lépe než…

26.09.2020 21:00 Itálie byla první zemí v Evropě kde virus SARS-CoV-2 udeřil na jaře letošního roku. V té době bylo…

Italský pacient 1 se vydal na 180kilometrovou štafetu

26.09.2020 20:41 První evidovaný italský pacient s covidem-19 Mattia Maestri je mezi účastníky 180kilometrového…

Páteční útok v Paříži asi souvisel s karikaturami Mohameda

26.09.2020 17:45 Aktualizováno Páteční útok v Paříži, při němž útočník pobodal dva lidi nedaleko někdejšího sídla redakce…

Polské vládní strany prozatím zažehnaly krizi podpisem koaliční smlouvy

26.09.2020 16:24 Tři strany polské koaliční vlády podepsaly dnes novou koaliční smlouvu, a prozatím tak překonaly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama