Švédský premiér Stefan Löfven oznámil rezignaci

Švédský premiér Stefan Löfven dnes oznámil rezignaci. Stalo se tak týden poté, co jeho vláda přišla o důvěru v parlamentu. Löfven zároveň podle agentur nepodpořil vypsání předčasných voleb, které nyní podle něj nejsou pro Švédsko správnou cestou.

Sestavení nové vlády ve Stockholmu se tak nyní bude snažit zajistit předseda parlamentu Andreas Norlén. Začne proto vyjednávat s politickými lídry o tom, kdo z nich by dokázal postavit kabinet s dostatečnou podporou.

Sociální demokrat Löfven byl šéfem švédské vlády od roku 2014 a doposud stál v čele menšinového kabinetu, pro nějž byla klíčová podpora opoziční Levicové strany. Ta nicméně nedávno oznámila, že za Löfvenem již nestojí, načež pravicově populistická strana Švédští demokraté vyvolala hlasování o nedůvěře. To Löfven prohrál jako první premiér v historii země.

O tom, kdo bude pověřen sestavením nové vlády, nyní rozhodne Norlén. Podle očekávání médií vyjednávání zřejmě zahájí znovu Löfven, jehož sociální demokraté jsou v Riksdagu nejsilnější stranou a ovládají 100 z celkových 349 parlamentních křesel.

Dosavadní premiér dnes prohlásil, že je připraven vést i novou vládu, pokud k tomu dá svolení parlament. "Moje strana je připravena přijmout zodpovědnost a nadále vést naši zemi kupředu společně s dalšími konstruktivními (politickými) silami,"řekl sociálnědemokratický lídr.

Löfven měl podle ústavy právo vypsat předčasné volby, dnes však tuto možnost odmítl. Podle expertů je mezi Švédy pro narychlo svolané hlasování malá podpora vzhledem ke stále trvajícímu boji s dopady pandemie covidu-19 a také kvůli tomu, že Švédsko čekají řádné parlamentní volby v září 2022.

"Předčasné volby nejsou pro Švédsko tím nejlepším," řekl dnes premiér. "Předseda parlamentu nyní začne pracovat na tom, aby navrhl premiéra, kterého by Riksdag toleroval. Vláda bude prozatím dál vládnout zemi, ale jako přechodná vláda."

Podle agentury AP se nicméně ve Švédsku v současné chvíli nenabízí jednoduché východisko ze složité politické situace. Ačkoliv Löfven přesvědčil k návratu do koalice Levicovou stranu, jeho další dosavadní partner Liberálové již sociální demokraty podpořit nehodlají a volají po sestavení středopravicové vlády. Konzervativci pak jsou případné spolupráci s Löfven otevřeni, nechtějí však usednout v kabinetu s Levicovou stranou ani se Švédskými demokraty. Umírněná koaliční strana, která je v parlamentu druhou nejsilnější, chce zase v premiérském křesle vidět svého lídra Ulfa Kristerssona.

Strany z levicového i pravicového bloku mají v nynějším parlamentu shodně asi 40 procent křesel. Žádný z nich přitom nechce spolupracovat se Švédskými demokraty, kteří jsou považováni za extremistickou stranu.

Ve Švédsku se naposledy o vládní koalici vyjednávalo po volbách v roce 2018, které vytvořily v Riksdagu patovou situaci. Rozhovory tehdy trvaly čtyři měsíce a na konci vedly k ustavení Löfvenovy vlády v lednu následujícího roku.

Související

Stefan Löfven

Švédský premiér Löfven oznámil, že v listopadu podá demisi

Švédský premiér Stefan Löfven dnes oznámil, že v listopadu podá demisi. Chce svému nástupci umožnit, aby se připravil na volby, které budou příští rok. Informovala o tom agentura AFP. Podpora vládnoucích sociálních demokratů klesla na minimum od počátku pandemie, vyplývá z průzkumu agentury Sifo.

Více souvisejících

Stefan Löfven Švédsko

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Ilustrační fotografie

Dramatická volební noc začíná. V USA se zavřely první místnosti

Dramatická volební noc, na jejímž konci se očekává jméno 47. prezidenta Spojených států, odstartovala o půlnoci středoevropského času uzavřením některých volebních místností. Samotné sčítání bude trvat minimálně do zítřejších ranních hodin, přičemž k uzavření posledních volebních místností dojde v sedm hodin ráno středoevropského času. Jméno vítěze voleb se tak můžeme dozvědět až za několik dní.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně

Americké zpravodajské a bezpečnostní služby obvinily Rusko a Írán z toho, že zesílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně s cílem rozdělit americkou společnost před prezidentskými volbami.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy