Svět je znepokojen verdiktem. Vyzývá Rusko k propuštění Navalného

Německo, Británie, Francie či Spojené státy vyzvaly k okamžitému propuštění ruského opozičního předáka Alexeje Navalného, kterého dnes moskevský soud poslal do vězení. Podle německého ministra zahraničí Heika Maase je verdikt "hořkou ranou" právnímu státu v Rusku, šéf britské diplomacie označil soudní rozhodnutí za "perverzní". Litva a Lotyšsko vybídly Evropskou unii k uvalení sankcí na Rusko.

Alexej Navalnyj
doporučujeme

"Spojené státy jsou hluboce znepokojeny rozhodnutím ruských úřadů odsoudit opozičníka Navalného na dva roky a osm měsíců do vězení," uvedl americký ministr zahraničí Antony Blinken a vyzval k jeho "okamžitému" propuštění.

"Budeme s našimi spojenci a partnery úzce spolupracovat, abychom Rusko pohnali k zodpovědnosti za to, že nedodržuje práva svých občanů," dodal šéf americké diplomacie.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas označil dnešní verdikt moskevského soudu za "hořkou ránu" základním svobodám a právnímu státu v Rusku. "Alexej Navalnyj musí být neprodleně propuštěn," dodal Maas na twitteru. Německá ministryně obrany Anegret Krampová-Karrenbauerová označila verdikt nad Navalným za "čistý cynismus".

K "okamžitému a bezpodmínečnému propuštění" Navalného vyzval rovněž britský ministr zahraničí Dominic Raab. Propuštěni by podle něj měli být také všichni pokojní demonstranti a novináři zadržení v Rusku v posledních dvou týdnech.

"Dnešní perverzní verdikt, jehož cílem se stala oběť otravy spíše než ti, kteří jsou za ni zodpovědní, ukazuje, že Rusko nedodržuje základní závazky, které se očekávají od každého zodpovědného člena mezinárodního společenství," uvedl Raab v prohlášení.

Francouzský prezident Emmanuel Macron označil odsouzení Navalného za "nepřijatelné". "Politická neshoda není nikdy zločinem. Vyzýváme k okamžitému osvobození," uvedl prezident na twitteru.

Odsouzení Navalného dnes kritizovaly také Litva a Lotyšsko, které vybídly Evropskou unii, aby uvalila na Rusko sankce. "Dialog mezi Evropskou unií a Ruskem je nyní možný jen jazykem sankcí," uvedl litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis. Pokud se k sankcím EU neuchýlí, Litva podle něj zváží uvalení "vlastních národních sankcí".

K Landsbergisově výzvě se připojil i šéf lotyšské diplomacie Edgars Rinkévičs. "EU musí uvalit sankce, Rada Evropy musí jednat, protože toto je porušení rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva," uvedl na twitteru. Odsouzení Navalného označil za "odpudivý cynismus".

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell vyzval Rusko k okamžitému propuštění Navalného. Jeho odsouzení je podle něj v rozporu s mezinárodními závazky Ruska, vládou práva i základními svobodami. O případných sankcích se Borrell nezmínil. "Co nejsilněji odsuzuji rozsudek nad Alexejem Navalným. Vyzývám Rusko, aby se drželo mezinárodních závazků a propustilo jej okamžitě a bezpodmínečně," uvedla také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při prvním sčítání lidu všichni lhali všem, píše o Československu a Polsku…

28.02.2021 10:57 První sčítání lidu v nově vzniklých státech před sto lety nebylo jen sběrem údajů. Polsko a…

ONLINE: Za sobotu 7798 nakažených. J&J má v USA zelenou

28.02.2021 09:43 Aktualizováno Z sobotu přibylo v Česku 7798 nakažených. K zásadním otázkám ve vztahu covidu a imunity patří, kdy…

Nárůst úmrtí v Česku nezpomaluje. Roste i reprodukční číslo

27.02.2021 21:53 Aktualizováno Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru v Česku stouplo na 1,22. Epidemie tak nadále…

Sarkozyho kauza se blíží do finále. Soud vynese očekávaný rozsudek

27.02.2021 21:41 Pařížský soud v pondělí rozhodne v případu bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama